Dijital İnovasyon

Dijital Strateji Nasıl Olmalı

Dijital Strateji

Dijital Strateji Nasıl Olmalı? Dijital strateji nedir? Dijital strateji nasıl yapılır? Dijital Stratejist kimdir? İşletmeler Dijital Dünyaya uyum sağlamak için yönleniyor.

Ancak çoğunun elinde kapsamlı bir Dijital Strateji yok. Dijital strateji, bu rekabetçi alanda başarılı olmak isteyen tüm işletmeler için çok önemlidir. Çünkü şirket hedeflerinizin dijital hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir:

Dijital Strateji için Dijital Tanım

Dijital strateji, bir işletmenin dijital olarak izleyeceği genel yönü belirler. Stratejinin anahtarı, dijital vizyonun tanımıdır. İşletmelerin takip etmesi için Kuzey Yıldızı gibi hareket eder, dijital amaç sağlar, organizasyonu hizalar ve işletmenin dijital hırsı için temeldir. Dijital strateji, bu hedeflere ulaşmak ve sonuçları sunmak için gereken kanalları, varlıkları, platformları ve araçları ana hatlarıyla belirtir.

İşletmeler Dijital Varlıklara (web sitesi, veritabanı vb.) ve kanallara (sosyal medya, Google Ads, vb.) para harcıyorlar. Ancak yerinde bir dijital stratejileri yok. Aşağıda, işletmenizin dijital stratejisine dahil edilmesi gereken kritik adımları vurguladık.

Dijital Stratejide Araştırma ve Bilgi Toplama

Dijital varlıklarınızı inceleyin ve rakiplerinizle karşılaştırın. Hedef kitlenizi araştırın, anahtar kelimelerinizi inceleyin ve ayrıca eğilimleri ve potansiyel bozucuları araştırın.

Dijital Strateji Araştırma Analizi

Araştırmanızı değerlendirin ve tespit edilen boşlukları veya nişleri ortaya çıkarın. Dijital varlığınızın iyi, kötü ve tarafsız performansını özetleyin. Sektörünüzde Porter’ın Beş Kuvvet değerlendirmesini ve varlıklarınızın yanı sıra rakipleriniz üzerinde bir SWOT gerçekleştirin.

Vizyonunuzu Belirleyin

Dijital stratejinizin sizi almasını istediğiniz yöne kesin olarak karar verin ve bunun iş hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlayın. Üzerinde anlaşmaya vardıktan sonra, şirket için dış görüşünüzü “Bunu neden yapmamız gerekiyor?” ve iç görüşünüzü “Neden yapıyoruz?” oluşturun.

Dijital Web Sitesi Stratejisi Oluşturun

Şirketinizin web sitesi, dijital stratejiniz için temel bir temeldir, bu nedenle web sitesi stratejinizin UX kullanıcı deneyimi, arayüz tasarımları ve görsel yönergelerin yanı sıra web analitiği ve optimizasyonu içerdiğinden emin olmalısınız. Web sitesi stratejiniz dijital stratejiler vizyonunuz, hedefleriniz ve hedeflerinizle uyumlu olmalıdır.

Diğer Araçlar ve Varlıklar

Web sitesi stratejinizi başarıyla oluşturduktan sonra, anahtar kelimenizi ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejinizi özetleyin. Ayrıca, dijital stratejinizi yürütmenize yardımcı olacak araçları ve varlıkları da düşünmeli ve seçmelisiniz.

Yine de, araçları seçip unutmamanız gerektiğini unutmayın. Pazarda bulunan yeni araçları sürekli olarak araştırmanız gerekir. Endüstrinin dinamik yapısı nedeniyle, daha iyi araçlar da mevcut olacaktır.

Yukarıda bahsedilen her bir stratejinin ayrı KPI ‘lara ve hedeflere sahip olması gerektiğini ve gerektiğinde değiştirildiğini belirtmek de önemlidir.

Stratejide Veriler

Veriler, herhangi bir işletme için kritik öneme sahiptir. Genellikle dijital stratejide gözden kaçan bir unsurdur. Hedeflerinize ulaşılabilmesi için diğer tüm unsurları bir araya getiren bir temeldir.

Ayrıca, hangi veri öğelerine ihtiyacınız olduğunu da düşünmeniz gerekir. Böylece onu nasıl kullanacağınızı yakalayıp değerlendirebilirsiniz. Verileriniz ayrıca hedef kitlenizi nitelemeye yardımcı olur ve düzenli olarak analiz edilmeli ve optimize edilmelidir.

Sonuç olarak:

Dijital stratejinizdeki altı adımı etkili bir şekilde uygulayarak, tüm yönler dikkate alındığında, işletmenize dijital alanda başarılı olmak için daha büyük bir fırsat sağlarsınız.

Başarılı bir dijital strateji, işinizi büyütme yeteneğine sahiptir ve doğru bir şekilde uygulanırsa, şirketinizi belirlediğiniz alan içinde düşünce liderleri haline getirecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu