Dijital İnovasyon

Yeni Nanotel Tasarımı Dijital Depolama Kapasitesini Artırıyor

Yeni Nanotel Tasarımı Dijital Depolama Kapasitesini Artırıyor. Fizikçiler tarafından yapılan yeni bir Nanotel Tasarımı, dijital veri depolama teknolojilerinin kapasitesini geliştiriyor.

Nanotel Tasarımı Dijital Veri Depolama Teknolojilerinin Kapasitesini Yükseltiyor

Yayınlanan bir çalışmada yeni Nano Teller, dijital veri depolama kapasitesini artırmak ve dijital veri depolama teknolojilerinin boyutunu küçültmek için alternatif malzemeler keşfetti.

Spin adı verilen bir özellik sayesinde elektronlar minik mıknatıslar gibi davranırlar. Bir çubuk mıknatısın manyetizasyonunun güneyden kuzeye doğru çift kutuplu olmasına benzer şekilde, bir malzemedeki elektronlar, malzemenin manyetizasyonunu tanımlayan manyetik dipol moment vektörlerine sahiptir.

Mıknatıslanma yönüne bağlı olarak (yukarı veya aşağı), veriler Ferromanyetik Alanlar ‘da bit (1 veya 0) olarak kaydedilir. Bununla birlikte, iki dar boğaz vardır ve her ikisi de yakınlığa bağlıdır.

İlk olarak, harici bir mıknatısı çok yaklaştırın ve manyetik alanı, alandaki manyetik momentlerin yönünü değiştirebilir ve depolama cihazına zarar verebilir.

İkincisi, alanların her birinin kendine ait bir manyetik alanı vardır. Bu nedenle birbirlerine çok yakın olamazlar. Daha küçük, daha esnek, daha çok yönlü elektroniklerle ilgili zorluk, ferromanyetik alanları güvenli bir şekilde ayrı tutmayı zorlaştıran cihazlar talep etmeleridir.

Ferromanyetik Alanlar Kuantum Cisim Teorisi

Bu sorunu çözmek için araştırma ekibi elektron-elektron etkileşimlerini dikkate alan tahmini bir kuantum çok cisim teorisi kullandı.

Ekip, bir germanyum çekirdekli ve silikon kabuklu krom katkılı nanotellerin antiferromanyetik bir yarı iletken olabileceğini buldu.

Son çalışmada, bir Antiferromıknatısın ilgi çekici özelliklerini, nanotelin yarı iletken özelliğini bozmadan düşük boyutlu, tamamlayıcı metal oksit uyumlu yarı iletken (CMOS) bir nanotele başarıyla yerleştirildi.

Bu, daha yüksek kapasiteli veri depolama ve işleme ile daha küçük ve daha akıllı elektronikler için olanaklar sunuyor

Ekip için araştırmanın en heyecan verici kısmının antiferromanyetizmayı belirleyen mekanizmayı ortaya çıkarmak olduğunu söyleniyor. Mekanizmaya süper değişim adı verilir ve elektronların dönüşünü ve onları antiferromanyetik yapan antiparalel hizalamayı kontrol eder.

Ekibin nanotelinde, germanyum elektronları, bağlantısız krom atomları arasında bir haberci görevi görüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu