Dijital İnovasyonİş Teknolojisi

Yapay Zeka Mühendisi ve Yapay Zeka Mimarı

Yapay Zeka Mühendisi ve Yapay Zeka Mimarı. Bu makalede Yapay Zeka Mimarı olmanın neler gerektirdiğini ve bunların bir Yapay Zeka Mühendisi ‘nin görevlerinden nasıl farklı olduğunu anlatmaya çalıştık.

Nasıl Yapay Zeka Mimarı Olunur?

Yetersiz planlama, uygun olmayan mimari ve ölçeklenememe, Yapay Zeka Projelerinde başarısızlığın yaygın nedenleridir. 2023 yılına kadar tüm BT yöneticilerinin yarısının yapay zeka girişimlerini konsept doğrulama aşamasından tam üretime geçirmekte sorun yaşayacağını öngörüyor.

Kuruluşlar her zaman mimari stratejinin formüle edilmesine, operasyonların geliştirilmesine, araçların ve özelliklerin belirlenmesine ve yapay zeka faaliyetlerinin ölçeklendirilmesine yardımcı olacak yapay zeka mimarlarını arıyor.

Bu makalede bir yapay zeka mimarı olmanın neler gerektirdiğini, görevlerinin neler olduğunu ve bunların bir yapay zeka mühendisinin görevlerinden nasıl farklı olduğunu tartışacağız.

Yapay Zeka Mimarı Nedir?

Yapay Zeka Mimarı, uygulamalar, veritabanları ve bilgisayar ağları için altyapı geliştirmek ve uygulamak amacıyla bilgi teknolojisi alanında çalışır. Yapay zeka çabalarının yönetilmesi ve ölçeklendirilmesi söz konusu olduğunda, veri analistleri, veritabanı yöneticileri, programcılar, operatörler (DevOps, DataOps, MLOps) ve iş birimi yöneticileri arasında bağlantı dokusu görevi görürler.

Yapay Zeka Mühendisi ve Yapay Zeka Mimarı

Bir Yapay Zeka Mühendisi, makine öğrenimi tekniklerini ve sinir ağlarını kullanarak, değerli iş bilgileri elde etmek ve kurum çapında karar almayı yönlendirmek için kullanılabilecek yapay zeka modelleri oluşturabilir.

Yapay zeka mühendisleri, belirli amaçlara göre uyarlanmış mütevazı veya güçlü yapay zeka sistemleri geliştirir. Yazılım mühendisleri, veri bilimcileri ve programcıların hepsinin yapay zeka mühendisleri olarak başarılı olabilmeleri için temelleri sağlam bir şekilde kavramaları gerekir. Veri işleme ve yapay zeka sistemlerinin oluşturulması ve bakımı için çok çeşitli araç ve yöntemler kullanırlar.

Bir yapay zeka mimarı, en son yapay zeka teknolojisi paradigmalarını kullanarak altyapının geliştirilmesinden ve sürdürülmesinden sorumludur ve hizmet verdiği müşterilere somut sonuçlar sağlaması gerekir. Müşterilerle empati kurabilmeli ve ardından onların taleplerine yönelik çözümler geliştirebilmelidirler.

Bu nedenle yapay zeka veya makine öğreniminden yararlanan her işletmenin bir yapay zeka mimarına sahip olması gerekir. Veri analizi yapay zeka mimarları için çok önemli bir beceridir. Bu, hem yapay zeka uygulama çerçevelerine hem de bunların üzerinde çalıştıkları temel altyapıya derinlemesine aşina olmayı gerektirir.

İş Rolü

Yapay zekanın çok çeşitli dağıtım modellerine ve kullanım senaryolarına sahip olması nedeniyle, yapay zeka mimarlarının aşağıdaki görevleri yerine getirebilmesi gerekir:

  • Kullanım senaryolarını bulup test ederek veri bilimcilerin ve yapay zeka uzmanlarının yardımıyla dijital dönüşüm girişimlerine yardımcı olun. İşletme yöneticilerinin hedefini gerçekleştirilebilecek bir teknolojik uygulamaya dönüştürmeye yardımcı olmak için kullanım senaryolarının uygulanabilirliği ve mimari tarz hakkında iş paydaşlarına danışın. Ayrıca insanların dikkatini tamamlayıcı olmayan çabalara veya işe yaramayacak kullanım senaryolarına çekin.
  • Kurumsal müşteriler, veri analistleri, güvenlik uzmanları, veri mühendisleri ve strateji uzmanları ile BT operasyon departmanı dahil olmak üzere çok çeşitli taraflardan geri bildirim toplayın ve bu bilgileri, prosedürleri ve nihai ürünleri mevcut ve güncel standartlara uygun olacak şekilde şekillendirmek için kullanın. gelecekteki ihtiyaçlar.
  • Yapay zekayı oluşturmak ve mimarisini tasarlamak için kullanılacak açık kaynaklı ve ticari araçlara karar vermede liderliği ele alın. Bir dağıtım türü seçin (bulut, şirket içi veya hibrit) ve yeni araçların, veri yönetimi ve analiz için halihazırda mevcut olan araçlarla iyi çalıştığından emin olun.
  • Devam eden iyileştirmeye odaklanarak veriler, algoritmalar ve yazılım geliştirme dahil olmak üzere yapay zeka araçları ve yöntemlerinin bir değerlendirmesini yapın. Yapay zeka hizmetleri hakkında geri bildirim almanın, modellerin ayarlanmasına ve gerekirse yapay zekanın yeniden eğitilmesine yardımcı olabilecek bir yol olduğundan emin olun.
  • Güvenlik uzmanlarıyla işbirliği yaparak eğitim verilerinin kirlenmesi, yapay zeka modeli hırsızlığı ve düşmanca örnekler gibi tehditleri öngörün ve bunlara karşı koyun. Yeni kuralları takip edin ve bunları mevcut en iyi yöntemlere nasıl uygulayacağınızı öğrenin.

SSS

Yapay zeka mimarı iyi bir kariyer midir?

Yapay zeka alanında kariyer, yüksek maaş ve iş güvenliği arayan herkes için güvenli bir bahistir. Sağlık, eğitim, markalaşma, perakende ve e-ticaretin yanı sıra bankacılık ve finans, halihazırda yapay zeka ve makine öğreniminden kapsamlı bir şekilde faydalanan sektörlerden sadece birkaçıdır.

Yapay zeka mimarı olmak için neye ihtiyacınız var?

Yapay zekanın birçok alanda kullanımı baş döndürücü bir hızla gerçekleşiyor. İş dünyası yapay zekayı hızla benimsiyor ve eğer bir yapay zeka mimarı olursanız, kendinizi birçok istihdam olanağından ve mükemmel ücretlerden yararlanacak şekilde konumlandırabilirsiniz.

Mimarlar yapay zeka kullanıyor mu?

Evet, yapay zeka mimarlar tarafından kapsamlı veri analizi ve zaman kazandıran modellerin geliştirilmesi için kullanılıyor.

Yapay zekanın öğrenilmesi zor mu?

Yapay zekayı anlamak zor değil. Yapay zeka konusunda uzmanlaşmak devam eden bir süreç olsa da veri bilimi, YSA’lar, TensorFlow temelleri ve NLP uygulamaları dahil olmak üzere temel bilgilere hakim olmak yalnızca yaklaşık 5 ila 6 ay sürer.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu