Dijital İnovasyon

Dijital Piyasalar Yasası DMA

Dijital Piyasalar Yasası (DMA), büyük bir çevrimiçi platformu sözde “Digital Markets Act” olarak nitelendirmek için dar tanımlanmış bir dizi nesnel kriter oluşturur. Bu, DMA ‘nın büyük, sistemik çevrimiçi platformlarla ilgili olarak çözmeyi amaçladığı soruna iyi hedeflenmiş kalmasını sağlar.

Bir şirket aşağıdaki durumlarda bu kriterleri karşılanacaktır:

 • Güçlü bir ekonomik konuma, iç pazar üzerinde önemli etkiye sahiptir ve birden çok AB ülkesinde aktiftir.
 • Güçlü bir aracılık pozisyonuna sahiptir, bu da büyük bir kullanıcı tabanını çok sayıda işletmeye bağladığı anlamına gelir.
 • Piyasada yerleşik ve kalıcı bir konuma sahip (veya sahip olmak üzere), yani zaman içinde istikrarlı olduğu anlamına geliyor.

Dijital Piyasalar Yasasının Faydaları

Hizmetlerini tek pazarda sunmaları için kapı bekçilerine bağımlı olan iş kullanıcıları daha adil bir iş ortamına sahip olacaklardır. Yenilikçiler ve teknoloji start-upları, gelişimlerini sınırlayan haksız hüküm ve koşullara uymak zorunda kalmadan çevrimiçi platform ortamında rekabet etmek ve yenilik yapmak için yeni fırsatlara sahip olacaklar.

Tüketiciler, aralarından seçim yapabilecekleri daha fazla ve daha iyi hizmetlere, isterlerse sağlayıcılarını değiştirmek için daha fazla fırsata, hizmetlere doğrudan erişime ve daha uygun fiyatlara sahip olacaklar. Gatekeepers, yenilik yapmak ve yeni hizmetler sunmak için tüm fırsatları koruyacaktır.

Usulsüz bir avantaj elde etmek için onlara bağlı olan iş kullanıcılarına ve müşterilere karşı adil olmayan uygulamaları kullanmalarına izin verilmeyecektir. Yeni kurallar, kapı bekçilerinin günlük işlemlerinde uymaları gereken “yapılması” ve “yapılmaması gerekenler” için yükümlülükler belirleyecektir.

Gatekeeper Platformlarının Yapılacakları

 • Belirli özel durumlarda üçüncü tarafların kapı bekçisinin kendi hizmetleriyle birlikte çalışmasına izin vermek.
 • İş kullanıcılarının, bekçi platformunu kullanırken ürettikleri verilere erişmelerine izin vermek.
 • Platformlarında reklam veren şirketlere ve yayıncılar tarafından barındırılan reklamlarının kendi bağımsız doğrulamasını gerçekleştirmeleri için gerekli araçları ve bilgileri sağlamak.
 • İş kullanıcılarının tekliflerini tanıtmalarına ve kapı bekçisi platformu dışında müşterileriyle sözleşmeler yapmalarına izin vermek.

Gatekeeper Platformları Yapılmaması Gerekenler

 • Kapı bekçisi tarafından sunulan hizmetlere ve ürünlere, üçüncü şahıslar tarafından kapı bekçisi platformunda sunulan benzer hizmetlere veya ürünlere göre sıralamada daha olumlu davranmak.
 • Tüketicilerin platformlarının dışındaki işletmelere bağlanmasını engellemek.
 • Kullanıcıların isterlerse önceden yüklenmiş herhangi bir yazılımı veya uygulamayı yüklemesini kaldırmasını önlemek.

Komisyon, aracın hızla gelişen dijital sektöre ayak uydurmasını nasıl sağlayacak?

Yeni kuralların Dijital Pazarların hızlı hızına ayak uydurmasını sağlamak için Komisyon pazar araştırmaları gerçekleştirecek. Bunlar, komisyonun şunları yapmasına izin verecektir:

 • Şirketleri kapı bekçisi olarak nitelendirmek
 • Gerektiğinde kapı bekçilerinin yükümlülüklerini dinamik olarak güncelleyin.
 • Dijital Piyasalar Yasası kurallarının sistematik ihlallerinin üstesinden gelmek için çözümler tasarlama.

Dijital Piyasalar Yasası DMA Uyumsuzluğun Sonuçları

Dijital Piyasalar Yasasına yükümlülüklerinin sistematik olarak ihlali durumunda, bir piyasa araştırmasının ardından ek yaptırımlar uygulanabilir. Bu tür çarelerin işlenen suçla orantılı olması gerekecektir. Gerekirse ve son çare olarak, mali olmayan çareler uygulanabilir. Bunlar davranışsal ve yapısal çözümleri içerebilir. Örneğin bir işletmenin (bir kısmının) elden çıkarılması.

 • Şirketin dünya çapındaki toplam yıllık cirosunun % 10’una varan para cezaları
 • Ortalama günlük cironun% 5’ine kadar periyodik ceza ödemeleri

DMA Sonraki Adımlar Nelerdir?

Avrupa Parlamentosu ve Üye Devletler, Komisyon’un önerisini olağan yasama prosedürüne göre tartışacaklardır. Kanun kabul edildiğinde, doğrudan AB genelinde uygulanacaktır.

Okumaya Devam Edin: Dijital Strateji Nasıl Olmalı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu