Drone

Drone Kayboldu Nasıl Bulunur? Drone Sinyal Kesilmesinde Gerekenler

Drone Kayboldu Nasıl Bulunur? Drone Sinyal Kesilmesinde Yapılması Gerekenler. Drone Kayboldu Nasıl Bulunur? Drone Sinyal Kesilmesinde Yapılması Gerekenler. Kaybolan Drone ‘u bulmanın en iyi yolları, kayıp bir drone ‘u bulmak ve kurtarmak hakkında geniş bilgiler.

Arızalanan, Düşen ve Sinyal Kesilmesi gibi Kaybolan Drone Nasıl Bulunur?

Drone Kayboldu Nasıl Bulunur? Kabul edelim, insanlar neredeyse her zaman dronları kaybeder. Kendim birçok kez yaptım. Bazen bir ağaçta kaybolur, bazen rüzgarda kaybolur. Onu çok yükseğe gönderirim, aklım karışır ya da rüzgar onu yakalar ve gider. Bir Drone kaybederseniz, onu tekrar bulmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu burada.

Aklınızda bulundurun, dronun gittiği her yerden size uçarak geri dönmesine neden olacak, sihirli bir şekilde basabileceğiniz hiçbir gizli yöntem veya düğme yoktur. Bunun yerine, kayıp bir drone’u bulmak ve kurtarmak için dikkatlice düşünülmüş birkaç fikir ve tamamen test edilmiş yöntemler aşağıdadır. Drone geri alacağınızın garantisi yok. Ancak bu ipuçlarının en azından size daha iyi bir şans vereceğini düşünüyorum.

Drone Denetleyisini Açık Bırakın!

Kaybolan Dronu bulmanın en iyi yollarından biri, onu dinlemek ve dönen aksesuarlarının ses yaptığını duymaya çalışmaktır. İlk içgüdünüz kontrol cihazınızı kapatmak olabilir. Çünkü ona sahip olmanın size bir faydası olmayacağını varsayabilirsiniz. Ama bu yanlış.

Sesini dinleyerek dronunuzu bulmak istiyorsanız, pervanelerin dönmeye devam etmesi için kumandayı açık bırakmanız gerekir. Bu, drone’unuza zarar vermez, ancak onu kurtarmak için en iyi şansınız olabilir.

Biraz Öngörü Yardımcı Olur

Evet, dronunuzu zaten kaybettiyseniz ve onu arıyorsanız, kaybınızdan önce yapmadıysanız bu adımın size bir faydası olmayacaktır. Ancak, bunu kaybetmeden önce okuyorsanız – veya yine de bulmayı başarırsanız – adınızı ve telefon numaranızı drone üzerinde bir yere hemen etiketlemelisiniz.

Ya da tekrar kaybederseniz birisi drone’u bulmuştur. Gelip alabilmeniz için sizinle iletişime geçebilecektir. Çoğu zaman doğru olsa da, dronunuzu bulan birinin onu size geri vermeye çalışmayacağını alaycı bir şekilde varsaymaya gerek yoktur. Bu benim için bir kez işe yaradı, ancak sanırım drone’unuzu kaybettiğiniz mahalleye bağlı :)

Ancak çoğunlukla, Dronu geri alabilmeniz için halkın sizi aramaya son derece istekli olduğunu göreceksiniz. Olaydan sonra etiketlemek bile gelecekte korunmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, başlangıçta dronu kaybetmemek için sağduyunuzu kullanın. Drone 20 veya 30 fitten yüksek olduğunda bulunduğunuz yer rüzgarlıysa, uçmayın.

Yer yüzeyinin üzerinde havanın nasıl olduğu hakkında bir fikir edinmenin her zaman kolay olmadığının farkındayım. Ancak herhangi bir belirtiniz varsa – örneğin etrafınızdaki ağaçların hareket etmesi – orası biraz fırtınalıysa, kaybetme riskini almayın.

Unutmayın, sakin görünmesi ve bulunduğunuz yerde hareketsiz olması, sanal bir fırtınanın başınızın sadece birkaç metre yukarısında esemeyeceği anlamına gelmez. Drone yükseldikçe rüzgarın hızı önemli ölçüde artma eğilimindedir. Bu nedenle uçarken bunu aklınızda bulundurun. Uçağınızı uçururken bu ipuçlarını takip etmek yardımcı olabilir.

SEE: En İyi Drone Tavsiyeleri ve Fiyat Performans 2021

Drone Nerede Olduğunu Takip Edin

Uçurduğum bir dronun izini kaybettiğimde, tam olarak nerede olduğunu ve hangi yöne gittiğini zihinsel olarak not ederim. Anın sıcağında, kafanın karışması kolay olabilir. Bu, drone ‘u kaybettikten sonra bulmayı daha da zorlaştırıyor.

Drone ‘u kaybetmeye başladığınızda, motorların – tamamen kesmemekle birlikte – devrini azaltmanız gerekirdi. Böylece çabucak aşağı inebilirdi. Drone’nuzla ilgili bir sorunla karşılaştığınızda doğru ve anında tepki vermek, onu kurtarmanın önemli bir parçasıdır. Ve bunu yaparken drone’nun aşağı ineceği yeri kabaca not etmek önemlidir.

Bu, aramaya başladığınızda potansiyel olarak onu bulmak için size en iyi referans noktanızı verecektir. Drone’nuzun aşağı inerken tam olarak hangi yöne gittiğinin farkındaysanız, bulunduğunuz yerdeki Google haritalarına göz atabilir ve o bölgede hangi yapıların veya binaların olabileceğini belirleyebilirsiniz. Bu bilgi, dronunuzu kurtarmanıza yardımcı olmak için hayati olabilir.

Ayrıca, başka bir noktanın farkında olun: Beynimiz dikey mesafeyi yataydan daha büyük olarak yorumlama eğilimindedir. Bu demektir ki, dronunuz motorları kestiğinizde 200 fit yukarıdaysa, geometri ve fizik bize yere ulaştığında sizden kesinlikle 200 fitten az olacağını söylüyor. Neredeyse kesinlikle, kaybolduğunda sandığınız -ya da öyle algıladığınız- mesafenin verilebileceğini düşündüğünüzden daha yakın olacaktır.

Başka bir deyişle, dronunuzun sizden sandığınız kadar uzakta olmama ihtimali yüksektir. Ancak bu noktanın bir istisnası vardır. Drone’nuzun uçtuğu irtifada aşırı kuvvetli rüzgarlar varsa, bulunduğunuz yerden oldukça uzağa üflenmiş olabilir. Bu doğruysa, o zaman bu ipucu, kayıp dronunuzu kurtarmada size çok fazla yardımcı olmayacaktır.

Kayıp Drone Bulmak İçin Mahallenizde Gezinmeye Çıkın


Dronun yoğun, kentsel bir ortamda kaybolduğunu varsayıyorum. Kontrol cihazınız hala açıksa, dronunuzun düştüğüne inandığınız yöne doğru hızla yürüyün. Drone’nuz – o anda – kumandanızın telsiz menzilindeyse, aksesuarlar dönmeye başlar. Ciddi hasar almış olabileceğinden, bu noktada onu havaya geri döndürmeye çalışmıyorsunuz.

Bu noktada, sadece sesi dinliyorsunuz, böylece onu bulma şansınız daha yüksek. Tabii ki, drone’nuz yakınınızdayken çok gürültülü gibi görünse de, çıkardığı yüksek perdeli sesi sizden 30-40 fitten daha uzaktayken duymanın oldukça zor olduğunu da not etmek önemlidir. Bu, drone’dan 40 fitten daha uzakta olmanız durumunda, kontrolörünüz tarafından motorları hızlandırmak bile, pervanelerin döndüğünü duymanıza izin vermeyeceği anlamına gelir.

Bu da, drone’da hala sahip olduğunuz pil gücünü tüketmekten kaçınmanız gerektiği anlamına gelir. Sonuçta, çoğu yol çok sınırlı pil gücüne sahiptir. Bu nedenle, aradığınız süre boyunca motoru tam devirde çalıştırmayın. Düştüğüne inandığınız genel yönde 10 yarda aralıklarla ara sıra hızlı kontroller yapın.

Drone Kaybettiğiniz Bölgenin Haritasını Oluşturun


Drone kaybettiğinizde aramak için mahallede dolaşmanın bir yararının, mahallenin nasıl düzenlendiği ve drone’nuzun düştüğü alanlar hakkında daha iyi bir fikir edinmeniz olduğunu düşünüyorum. Alışılmadık derecede yüksekten uçuyorsanız bu, belirli binaların çatılarını içerebilir.

Düştüğü yerin havadan bir haritasını oluşturmanız ve ardından haritanızı araziye göre ayırmanız bile yararlı olabilir. Örneğin, herhangi bir sayıda uygulamaya yönelik bir harita oluşturabilirsiniz.

Daha sonra bu haritayı Photoshop’ta veya başka bir grafik düzenleme programında açabilir ve aramanızda size yardımcı olacak belirli özellikleri belirlemek için harita üzerinde işaretler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu, aramanın olamayacağı alanları ortadan kaldırarak aramayı daraltmanıza yardımcı olabilir veya – bu konumlardaysa – muhtemelen tek parça halinde geri alamazsınız. Şunları işaretleyebilirsiniz:

 • Çalılar ve ağaçlar
 • İHA ‘nın üzerinde kalmış olabileceği düz veya hafif eğimli çatılar
 • İHA’nın yere kaymış olabileceği keskin eğimli çatılar
 • Su alanları veya mahalle yüzme havuzları
 • Bir şemsiye ile kapatılmamış halka açık yollar ve yürüyüş yolları
 • Drone’nuzun uçuş hattı boyunca özel şahıslara ait çimler
 • Drone’nun inmiş olabileceği üst kat balkonları
 • Drone’nun yapıldığı kapalı avlular

Çatı hatlarının eğimlerini not etmek yardımcı olabilir. Çünkü bu, haritanızda dronun olmadığını bildiğiniz alanlar oluşturur – yine de konumların hemen etrafındaki yere bakmanız gerekecek.

Ortalama bir kentsel ortamda, ağaçları ve çatıları hesaba kattığınızda, dronunuzun inebileceği yerde büyük olasılıkla kalacağınız alan türü, bir komşunun ön bahçesi/araba yolu, kaldırım veya halka açık bir yol olacaktır.

Drone bu noktalardan birine düştüyse, orada çok uzun süre kalmayacağı ihtimali vardır. Birisi onun yere düştüğünü veya çarptığını görmüş olacak ve muhtemelen onu geri almış olacak. Ancak, hızlı hareket ederseniz, başkaları eline geçmeden onu bulabilir ve geri alabilirsiniz. Ama bu süreçte izinsiz girme! Bu sizi hem yasal hem de fiziksel tehlikeye sokabilir.

İha ‘nızı Aramak İçin Vakit Kaybetmeyin!


Kaybettiğin drone ‘nu geri alma şansın olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum, onu kaybettiğin anda aramaya başlamalısın. Her şeyden biraz umutsuz olsanız ve drone’u bulacağınızı düşünmüyorsanız, hemen yola çıkıp aramalısınız. Unutmayın, onu nerede kaybettiğinize ve nereye gittiğine dair hafızanız, drone’u kaybettikten hemen sonra en tazedir.

Buna ek olarak, drone’unuzu bulmak için ne kadar uzun süre beklerseniz, bir mahalle çocuğu tarafından kapılma, bir köpek tarafından parçalara ayrılma veya birinin arabası tarafından ezilme olasılığı o kadar yüksek olur. Beklediğiniz her saniye, birinin çöpüne gitme olasılığını artırır. Beklemek, drone’u kaybettiğiniz yeri tam olarak unutma ihtimalinizi de artırır. Bu yüzden, onu gerçekten bulma umudunuz varsa, hemen aramaya başlayın.

Artık İşaretleri Bulma Zamanı

Yukarıdakiler işe yaramazsa, belki de son umudunuzu gözden geçirmek. Kaybettiğiniz saat ve tarih de dahil olmak üzere dronunuzun bir fotoğrafı ile işaretleri bulmanızı ve komşularınızdan onu bulmak için yardım istemenizi öneririm.

Bir ödül verebilirsiniz, ancak dronunuz ödülden daha değerli olabileceğinden, onu bulan kişinin yine de onu tutmaya karar vermesi olasıdır. Ama öte yandan, denemekten zarar gelmez.

Ancak bu dronu kaybettiğiniz bölgeye en kısa sürede kaydolur. Kenarları ne kadar hızlı koyarsanız, onu bulan birinin sizinle bu konuda iletişime geçme şansı o kadar artar. 24 saat bile beklemek, birinin drone’u bulma ve onu tutma ya da çöp kutusuna atma şansını artırır. Mahalleyi bu şekilde taramak ne kadar umutsuz görünse de denemeye değer.

Drone Bluetooth İzleme Cihazı Takın

Bu ipucu, dronunuzu şimdi bulmaktan çok daha sonra bulmakla ilgili değil. Ben kendim yaptım ve faydasını gördüm. Drone’nuza bir Bluetooth izleme cihazı takmayı düşünebilirsiniz.

Drone’nuzun bulunduğu yere yaklaşık olarak 25 metre yaklaşabilirseniz, bu cihaz onu bulmanıza yardımcı olabilir. Tabii ki, dronunuz kaybettiğinizde bundan daha uzaktaysa, muhtemelen yine de mahalleyi aramak zorunda kalacaksınız.

Ayrıca, bu cihazlardan bazıları, birbirlerinden 25 metreden fazla ayrıldıklarında alarm verecek şekilde kurulabilir. Bu, yukarı çıkarsa ve 25 metreden fazla uzaklaşırsa, bip sesi çıkarmaya başlayacağı anlamına gelir. Bu bip sesi, siz tekrar dronun menziline girene kadar devam edecek. Anlayabildiğim kadarıyla, bu tür cihazlarla ilgili tek sorun, drone’unuzu “kaybettiğinizde” onu sönecek şekilde ayarlayamamanızdır.

Bunun yerine, menzil dışına çıkar çıkmaz bip sesi çıkarmaya başlar. Bu, cihazın baştan açılması gerektiği anlamına gelir. Kendinize, “Ah hayır, drone’um menzil dışında ve alarmı açsam iyi olur” diyemezsiniz. Ancak dronların genellikle yüzlerce hatta binlerce dolara mal olduğu ve bu küçük cihazların 25 dolara kadar mal olabileceği göz önüne alındığında, ekipmanınızı kurtarmanıza yardımcı olmak için makul bir yatırım gibi görünüyor.

Sonuç: Çaresizlik İçinde Bekleyin

Sonunda, drone’nuzun sonsuza kadar gittiği tatsız gerçekle yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin, dronunuz birinin özel mülküne indiyse, gidip onu almak için hiçbir yasal hakkınız yoktur. Evet, sahibine onu size geri verip veremeyeceğini sorabilirsiniz. Ancak yasal olarak bunu yapma zorunluluğu yoktur.

Bu kadar sinir bozucu, kanun bu. Ve kesinlikle bana silah doğrultulmasını ya da bir drone üzerinden beni kovalayan köpekleri istemiyorum. Elbette, dronunuzu büyük bir su kütlesi veya uzun ağaçlardan oluşan küçük bir orman üzerinde uçuruyorsanız, onu kayıp olarak da görebilirsiniz.

Ormanda dolaşmak ya da onu umutla dinlemek için göl kıyısında dolaşmak zarar vermese de, gerçekçi olmak gerekirse, bu şartlar altında onu geri alma şansınız oldukça düşüktür. Bu noktada durumdan almayı umabileceğiniz en iyi şey, bir drone’u nerede çalıştırmanız ve kullanmamanız gerektiği konusunda öğrenilen bir derstir. Drone’nuzu kaydettiyseniz, kaydınızı iptal etmek isteyebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, drone’nuzu kaybetmek can sıkıcı ve eğer bulamazsanız son derece iç karartıcı. Drone’larıma çok fazla çaba sarf ediyorum – paradan bahsetmiyorum bile – ve kesinlikle onlara bağlı kalmak istiyorum. Dronlarınız söz konusu olduğunda muhtemelen siz de aynısınız, bu yüzden kayıp uçağınızı bulmak için her türlü çabayı göstermek isteyeceksiniz.

Yukarıdaki ipuçlarını takip etmek, ekipmanınızı başka biri tarafından ele geçirilmeden veya tamamen yok edilmeden önce bulmak için size en iyi şansı verecektir. Sadece, izni olmadan başkasının mülkünü geri almak için gidemeyeceğinizi unutmayın.

Okumaya Devam Edin: En İyi Drone Tavsiyeleri ve Fiyat Performans 2021

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Bilgilendirici bir makale olmuş gerçekten süpersiniz. Keşke drone um kaybolduğunda okusaydım. bu nedenle çok merak edip araştırdığım bir konuydu sayenizde açıklığa kavuşturdum

 2. Benim arkadaşımın da dronu kaybolmuştu bir türlü bulamıyordu bu sayede en azından dronunu bulma şansı var her şeyi detaylı şekilde açıklamışsınız çok değerli bilgiler teşekkür ederim

 3. En azından drone kaybettiğimizde neler yapabileceğimiz fikrini edindik. Bulamazsak bile en azından denedik deriz. Teşekkürler.

 4. Benim arkadaşımın da dronu kaybolmuştu bu sayede bulma şansı var çok yardımcı oldu değerli bir bilgi teşekkür ederim her şeyi detaylı ince ayrıntısına kadar yazmışsınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu