İş Teknolojisi

Dijital Şirket ve Dijital Çalışma Alanı Nasıl Oluşturulur?

Dijital Şirket ve Dijital Çalışma Alanı Nasıl Oluşturulur? Fiziksel olarak nerede olurlarsa olsunlar çalışanlar için dijital bir çalışma ortamı oluşturmak, dizüstü bilgisayar dağıtmaktan, bulut uygulamalarına geçmek ve bir VPN kullanmaktan çok daha fazlasını içerir.

İşte şirketlerin ileriye dönük planlama yaparken akılda tutmaları gerekenler.

Dijital Bir Şirket Nasıl Oluşturulur?

Güvenli bir uzaktan çalışma stratejisi, iş esnekliği için gerekli hale geldiğinden, BT kuruluşları artık dijital işyerleri yaratmayı giderek daha fazla düşünüyor.

Ancak bunu yapmak, VPN’ler aracılığıyla uzaktan çalışmayı sağlamaktan, kimlik kontrollerini kullanmaktan ve bulut tabanlı uygulamaları kullanıma sunmaktan çok daha fazlasıdır.

İlgili Makale: Akıllı Otomasyon ve Dijital İşletme

Aynı zamanda, işin sorunsuz ilerlemesini sağlayacak şekilde, konumdan bağımsız olarak çalışanların ihtiyaçlarını dikkate alan bir strateji tasarlamak anlamına gelir.

Dünya çapındaki şirketler salgın sonrası işyerinin neye benzediğiyle boğuşurken, dijital işyeri ile dijital bir çalışma alanı arasındaki farkı anlamak önemlidir. Aynı şey değiller.

Şirketler, ister ofise tam bir dönüş, ister tamamen uzak bir personel veya arada bir şey – “karma işyeri” – planlasa da, strateji belirlerken karşılaştıkları temel sorunlar aynı kalır.

Şirketlerin karşılaşması muhtemel sorunlara bir göz atın.

Dijital Şirket Çalışma Alanı Tanımlandı

Araştırma firmaları IDC ve Gartner’ın dijital işyeri için kendi bireysel tanımları var. Ancak her ikisi de teknoloji kararlarının tek başına başarıyı garanti etmediğini kabul ediyor. Dikkate alınmazsa diğer unsurlar başarısızlığa neden olabilir.

Gartner, “dijital iş yerini” şu şekilde tanımlar:

İş gücünün dijital el becerisini artırmak için ilgi çekici ve sezgisel bir çalışma ortamından yararlanan bir iş stratejisi – iş yeteneklerini geliştirmek için teknolojiyi uygulama hırsı ve yeteneği. Dijital işyeri ve ona liderlik edenler, işin geleceğini şekillendirecek.

IDC’nin dijital işyeri tanımı daha kısa ve özdür:

Her iki durumda da amaç, çalışanların ortamdan bağımsız olarak işleri için dijital teknolojileri kullanma yeteneğine (ve arzusuna) sahip olmasını sağlamaktır.

Dijital bir çalışma yeri, dijital çalışma alanı ile aynı değildir. İlki, herkesin işbirliği yapabileceği ve görevlerini yerine getirebileceği bir ortam sağlamak için eksiksiz bir yaklaşımdan oluşur. İkincisi yalnızca bunun için gerekli olan teknolojilere odaklanır.

Dijital Çalışma Alanı İçin Gereken 8 Öğe

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, teknoloji satıcıları ürünlerini eksiksiz dijital işyeri çözümleri olarak tanıtmaktan mutlular. Ancak hiçbir ürün veya hizmet tek başına kapsamlı bir dijital çalışma ortamı sağlamaz; bunun için, şirketlerin uyumlu bir stratejiyle birbirine bağlanmış çeşitli araçlara ve süreçlere ihtiyacı vardır.

Nisan ayında, 10 satıcıdan oluşan bir ittifak, dijital bir çalışma alanı için gereken 8 öğeyi tanımladı: sanal masaüstleri; sanal uygulamalar; güvenli uç noktalar; Işbirliği araçları; politika ve yönetim; analiz, izleme ve test etme; baskı yönetimi; ve güvenlik.

Bu unsurlar yalnızca teknolojilere odaklanmış olsa da, öneriler yararlı bir başlangıç ​​noktası teşkil etmektedir. Bununla birlikte, dijital işyerinin 3 temel öğenin birleşimi olduğunu hatırlamak önemlidir: alan – ofis, ev ofisi veya paylaşılan alan; Teknoloji; ve kültür.

SEE: Regtech ve Fintech Yasal Uyumluluk ve Risk Algılama

Kuruluşların, yeni dijital iş arkadaşlarına ( yapay zeka, robotik süreç otomasyonu (RPA) , artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik vb.) ve bağlı ve yetkilendirilmiş çalışanları teşvik eden iş kültürünü mümkün kılan ve kucaklayan artırmayı da içeren bütünsel, entegre bir yaklaşımı benimsemesi gerekiyor.

IDC’de araştırma direktörü olan Louise Francis, çalışma alanına ek olarak dijital becerilerle uyumlu hale getirildi.

Dijital çalışma ortamı ilerledikçe yeni ve gelişen teknolojileri barındırmak da önemlidir. Çünkü bugün son bulabileceğimiz teknolojiler yarın alakasız olabilir.

Dijital İş Yeri, İyi Bir Karma Çalışma Ortamıyla Başlar

2020’de COVID-19 salgını, esnek bir çalışma ortamını desteklemek ve insanların her yerden çalışmalarını sağlamak için teknolojilerin ve donanımların benimsenmesini hızlandırdı. Bu, kuruluşların çalışanlarına uzaktan çalışacaklarına güvenmekle kalmayıp, şirketlerin beklenmedik kesintilere karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini de kanıtladı.

Francis, dijital işyerinin temelini oluşturan hibrit çalışmanın gelecekteki tüm kurumsal stratejiler için dayanak noktası olması gerektiğini söyledi. “Uzaktan çalışmanın daha az alakalı olduğu veya yerinde olma gereksinimleri nedeniyle gerekli olmadığı bazı iş rolleri veya endüstriler olduğu iddia edilebilir. Ne olursa olsun, düşünme iş esnekliği veya süreklilik açısından yapılmalıdır. ”

Başka bir deyişle, istisnalar, dijital bir işyeri yaratmak için gereken esnekliğin önüne geçmemelidir.

Çoğu CIO için hibrit işyerlerinin burada kalmaya devam edeceğini anlayan Tay, bu kavramı giderek daha fazla öncelik haline getiriyor. Şirketler çalışanlarını elinde tutmak istiyorsa, seçtikleri teknolojiler çalışanların ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Dijital Çalışan Deneyimi

Dijital çalışan deneyimi üzerine yakın zamanda yapılan bir Gartner anketi, uygulamalarını ve teknolojilerini takdir eden ve bunları kullanan çalışanların, beğenmeyenlere göre iki kat daha uzun süre kalma olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu buldu.

Kısmen bunun nedeni, COVID-19 salgınının tümü çevrimiçi yapılan görüşmelerle işleri değiştirmeyi kolaylaştırması ve yeni bir işin taşınmayı gerektirmeyebileceğinin farkına varılmasıdır. Tay, yetenekli olmayı sürdürmeyi daha da zorlaştırdı, dedi.

Son Gartner araştırma böyle, yerinde uygulamaları virtualizing olarak – bu organizasyonlar evde işçilerine muayenehanede uygulamalarını iterek gösterdi izleme sistemlerini ekleyerek aslında şiddetlenir çalışan yorgunluk – ve toplantıların sayısının artırılması.

Ocak 2021’de 2.400’den fazla çalışanın katıldığı 2021 Hibrit İş Çalışanı Anketi, artık toplantılarda daha fazla zaman geçiren çalışanların işlerinden duygusal olarak tükenmiş hissetme olasılıklarının 1,24 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Genel olarak, ofis içi uygulamaları uzak çalışma ortamlarına getirmenin getirdiği yorgunluk performansı% 33 oranında düşürebilir ve bu çalışanların işverenlerinde kalma olasılığı %54’e kadar daha azdır.

Dijital bir Şirket Planlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Fiziksel ofisinin birçok kuruluşta bir geleceği olacağına ikna olmayan Tay, önce fiziksel ofisi unutun dedi. (Ve diğerlerinde daha küçük bir role sahip olması muhtemeldir.)

BT organizasyonlarına, işletmelerin süreçleri ve araçları daha esnek ve kolay bir şekilde yönetebilmesi için esnek ve entegre edilmesi kolay teknolojileri seçmelerini ve güncellemeleri ve diğer bakımları kullanıcı etkisini çok az veya hiç olmadan yönetmelerini tavsiye etti.

Kullanıcı deneyimi de önemlidir. Çalışanın akılda tutulması gerekir ve BT departmanları ve kuruluşlarının, personelin nasıl çalıştığını, davrandığını ve üretken olmak için teknolojileri nasıl kullandığını göz önünde bulundurması gerekir.

Kullanıcı deneyimine ek olarak, RPA aracılığıyla işi otomatikleştirmenin yollarını bulmak, çalışanları daha değerli, daha ödüllendirici işlere odaklayabilir. Otomasyonun işleri kesmenin bir yolu olarak görülebileceğini unutmayın. Bu da morale zarar verebilir ve çalışanların elde tutulmasını riske atabilir.

Tay, Dijital Şirket Çalışma Alanı temel özelliklerinden birinin sürekli değişimi benimsemesi gerektiğini söyledi – sadece teknolojide değil, beceri geliştirme ve süreçte de.

Dijital İşyerinin Çeşitli Yönleri
  • Çeşitli iş etkinliklerini otomatikleştirmek ve artırmak için konuşlandırılabilen verimli, ölçeklenebilir ve uyarlanabilir bir “Dijital iş gücü” (sohbet robotları, diğer yazılım robotları ve RPA yazılımı anlamına gelir).
  • Önemli görevler için gerekli kaynakları akıllıca ve proaktif bir şekilde sunarak bağlam değiştirmeyi en aza indiren akıllı, birleşik bir çalışma ortamı.
  • Kişilere, insan olmayan dijital çalışanlara ve kurumsal kaynaklara her zaman, her yerde, herhangi bir cihaz türünden güvenli bağlantı.
  • Diyaloğa dayalı bir çalışma ortamı sağlayan ortak araçlar (insanlar ve insan olmayan dijital çalışanlar, ayrıca iş ortakları, müşteriler ve diğer paydaşlar dahil).
  • Üretkenliği engellemeyen veya deneyimi azaltmayan güçlü güvenlik ve yönetişim.
  • Kendini açıklayan, kendi bilincine sahip ve self servis insan kaynakları ve idari çözümler.
  • Yeni beceriler ve sürekli öğrenmeyi mümkün kılan akıllı, çevik ve uyarlanabilir öğrenme sistemleri.
  • Çalışan deneyimini optimize eden ve kişiselleştiren ve üretkenliği, güvenliği ve güvenliği artıran entegre iş yeri algılama sistemleri.
  • Uzmanları departmanlar ve iş süreçleri genelinde ilgili içeriğe bağlayan bilgi içgörüleri.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu