İş TeknolojisiTeknoloji Haberleri

Başarılı Dijital Pazarlama Geleneksel Pazarlamanın Yerini Alıyor

Başarılı Dijital Pazarlama Geleneksel Pazarlamanın Yerini Alıyor. Ama bu daha önce olmadı mı?

Geleneksel Pazarlamanın Geleceği

Son ayları karantina çatısı altında geçirdikten sonra açık hava reklamcılığını kaç kez gördünüz? Hipermarket satış noktasından kaç dergi satın aldınız? Postaneye yürüdüğünüzde kaç mektup aldınız?

Büyük olasılıkla, tek bir mektup almadınız, dergi satın almadınız ve sokaktaki reklam manşetlerine dikkat etmediniz.

Bu, geleneksel pazarlamanın öldüğü anlamına mı geliyor? Bu, pandeminin onu da esirgemediği anlamına mı geliyor? Kriz bittiğinde pazarlamada bundan sonra ne olacak? Bu kışkırtıcı sorulara cevaplar hazırladık.

Dijital ve Geleneksel Pazarlama Yaklaşımları Neler?

Öyleyse, hastamızın ölü mü diri mi olduğunu öğrenmeden önce, geleneksel ve dijital pazarlama arasında net bir çizgi çizelim. En basit şekliyle, geleneksel pazarlama, fiziksel bir bilgi aracını içeren her şeyi içerir – bir dergi, katalog veya reklam panosu.

İlgili makale: Yapay Zeka AI Pazarlama ile İşinizi Büyütün

Dijital pazarlamaya gelince, bir Dijital Pazarlama şirketinin çevrimiçi olarak çeşitli yazılımları kullanarak hedef kitleye ulaşmak için üstlendiği tüm eylemler vardır.

Örneğin, e-posta bültenleri için hizmetler, veri toplama algoritmaları ve içerik yayınlama platformları.

İşte nasıl göründüğü.

Geleneksel Pazarlama

 • Baskı (basılı kataloglar, basılı dergiler ve gazeteler)
 • Yayın (radyo ve televizyonda reklam)
 • Telefon ve SMS
 • Doğrudan posta (kağıt mektuplar)
 • Dış mekan (reklam afişleri, posterler, reklam panoları)

Dijital Pazarlama

 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Eposta pazarlama
 • İçerik pazarlama
 • Etkileyici pazarlama
 • Video pazarlama

Bu iki listeye kendi gözlerinizle bakın. Size daha tanıdık gelen ne? Bu pazarlama kanallarından hangisi sizi daha fazla dahil edecek? İhtiyacınız olan ürün veya hizmeti nasıl arayacaksınız?

70 yaşında değilseniz ve torununuz dizüstü bilgisayarı açık bıraktığı için bu makaleyi okumuyorsanız, büyük olasılıkla dijital pazarlama lehine yanıt vermişsinizdir.

SEE: Artırılmış Gerçeklik Reklamları ve Reklam Şirketlerinde Rolü

Bu, geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki çatışmanın ikincisi için zaferle sonuçlanacağı anlamına mı geliyor? Olabilir. Diğer kullanıcıların görüşlerini bulalım ve farklı pazarlama kanallarının son yıllardaki etkinlik istatistiklerine bakalım.

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama İstatistikler

Koşulsuz olarak, her tüketicinin yaşına, normal yaşam tarzındaki değişikliklere ve hatta kullanıcının çalışmaya başlamak istediği iş türüne bağlı olarak değişebilen kişisel bir görüşü vardır. Geleneksel ve dijital pazarlama söz konusu olduğunda rakamların söylediği budur.

Geleneksel Pazarlama İstatistikleri

 • Ev sahiplerinin %79′ u doğrudan posta reklamlarını okuduğunu veya hızlıca taradığını söylüyor.
 • Müşterilerin %56’sı basılı reklamcılığın en güvenilir reklam türü olduğuna inanıyor.

Not! Bu çalışmalar kullanıcının yaşı hakkında bilgi içermemektedir. Bu sonuçların daha eski nesiller için daha doğru olduğunu varsaymak mantıklıdır.

Dijital Pazarlama İstatistikleri

 • Çevrimiçi alıcıların %64’ü, sosyal medyadaki bir videonun satın alma kararı vermelerine yardımcı olduğunu söyledi.
 • Pinterest’teki Y kuşağı kullanıcılarının %80’i, platformun ne satın alacağını bulmasına yardımcı olduğunu kabul etti.
 • Dijital reklam geliri 2013’ten 2018’e 1,5 kat arttı ve büyümeye devam ediyor.
 • Şirketlerin %55’i satışları artırmak için mobil uygulamalar oluşturuyor.

Ve işte geleneksel ve dijital pazarlama arasında bir noktada ilginç bir fikir. Mobil kupon kullanımıyla ilgilidir. İstatistiklere göre, dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak kupon kullanımı 2014’ten 2019’a iki katına çıktı.

Dahası, kullanıcıların %50’si bir mobil kupon alarak çevrimdışı mağazayı ziyaret ettiğini itiraf etti. Dijital pazarlama, kullanıcıları geleneksel eylemler gerçekleştirmeye motive etmek için bu şekilde çalışabilir.

Ek olarak, geleneksel ve dijital pazarlamaya harcama yapan şirketlerin düzeyine bakarsak, dijital pazarlamaya doğru önemli bir geçiş göreceğiz.

Bu arada, kullanıcıların %91’i dijital pazarlamanın daha agresif ve müdahaleci hale geldiğini söylüyor. Bu, geleneksel pazarlamanın hala ölüden daha canlı olmasına rağmen, dijital pazarlamanın lider konumda olduğu anlamına gelir.

Koronavirüs salgını nedeniyle bu durum değişecek mi ve kriz pazarlama yaklaşımlarındaki değişiklikleri nasıl etkileyecek? Hadi bulalım.

Coronavirüs Pandemisinden Sonra Pazarlama Nasıl Değişecek?

Bazı uzmanlar doğrudan, Pandeminin geleneksel pazarlamayı öldürdüğünü ve artık yeniden yükselme şansı olmadığını söylüyor. Ve bu ifade gerçekten bazı gerçekler içeriyor.

 • Birincisi, salgın Dünya’da küçük işletmelerin %24’ünü öldürdü.
 • İkincisi, hayatta kalmayı başaran şirketler önceki iş modeline dönmek için acele etmeyecek. Uzaktan çalışma ve müşterilerle çevrimiçi bağlantı hakim olacak. Bu, dijital pazarlamanın daha da hızlı gelişeceği anlamına gelir.

Dahası, geleneksel pazarlama her zaman dijitalden daha pahalıdır. Ayrıca geleneksel kampanyaların etkinliğini analiz etmek daha zordur. Ve çoğu işletme yüksek bütçe çerçevesine sıkıştırıldığı için, büyük olasılıkla, güvenli, öngörülebilir ve hedef kitleyle buluşma şansının yüksek olduğu alanlara yatırım yapacaklardır. Doğrusu, Başarılı Dijital Pazarlama.

Ayrıca dijital pazarlamaya yönelik yaklaşımlar da değişecek. Büyük olasılıkla, yakın gelecekte pazarlama için sanal gerçeklik teknolojilerinin daha da geliştiğini göreceğiz, sosyal ağlar hedef kitleyle iletişim halinde kalmanın daha da gelişmiş bir yolu olacak ve içerik için kalite gereksinimleri daha da artacaktır.

Her durumda, bugün dijital ve içerik pazarlama stratejilerinizi düşünmek ve güvenilir yardımcılar aramaya başlamak mantıklıdır.

Sonuç Yerine Cevaplamanız Gereken Ana Soru

Aslında, dijital pazarlamanın geleneksel yaklaşımların yerini alıp almayacağı sorusunun cevabı yüzeyde yatıyor. Her şey hedef kitlenize ve sizden bekledikleri pazarlama yaklaşımlarına bağlıdır. Evet, salgın geleneksel iş modelini değiştirdi ve artık eskisi gibi olmayacak.

Ancak hedef kitleniz geleneksel yöntemlerle kolayca cezbedildiyse, o zaman neden bu yaklaşımdan vazgeçmelisiniz?

Emeklilere sebze tohumları satarsanız, Snapchat aracılığıyla aynısını yapmanız pek olası değildir. Çünkü reklam platformu, ürün ve hedef kitle bu durumda birbirine uygun değildir.

Bu nedenle, Başarılı Dijital Pazarlama da ne olursa olsun, cevaplamanız gereken en önemli soru hedef kitlemin nerede olduğu ve onlara nasıl ulaşabilirim?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu