İş Teknolojisi

AIOPS VE IA Özerk Dijital İşletme

AIOPS VE IA Özerk Dijital İşletme. Son aylarda, dünyanın dört bir yanındaki endüstriler sismik değişikliklerle karşılaştı. Büyük bir iş gücü şu anda sanal olarak çalışıyor.

Şirketinizi Özerk Dijital İşletmeye Nasıl Geçirebilirsiniz?

İşin ilerlemesi her zamankinden daha yüksek bir öncelik, dayanıklılık, geliştirme ve genel güvenlik açığını yenmek için kritik öneme sahip.

Dijital dönüşüm ve iş çevikliği için mevcut itici güç, kuruluşların rakipleriyle başa çıkmak ve rekabet gücünü korumak için adımlar atmasını söylüyor. Bu gelişme, etkinliği artırmaya, mevcut süreçlerden daha fazla yatırım getirisi çekmeye, müşteri deneyimini iyileştirmeye ve hızı ve performansı yükseltmeye yardımcı olan yeni ilerlemelerin benimsenmesini gerektirir.

Dijital dönüşümün ardından, BT çerçevesi karmaşıklığı kozmik bir hızda gelişti. Altyapı verilerinde dikkate değer genişlemelerle karşılaşıyorsunuz. Manuel analize göre insan kapasitesini aşıyorsunuz. Altyapınız sürekli olarak dönüşüyor ve değişiyor, ancak aslında olayları ve performans sorunlarını günler değil saniyeler içinde belirlemeniz bekleniyor.

Sonunda teknoloji, güçlendirici bir etkiden ilerleme için itici bir unsura doğru ilerliyor. Şirketler Özerk Dijital İşletmeler (ADE) olma yolunda ilerledikçe bu bir ön şarttır. Özerk bir dijital kuruluşa yönelik geliştirme, son derece dinamik, esnek ve ölçeklenebilir bir BT altyapısı gerektirir. AI güdümlü BT Operasyonlarının (AIOps) devreye girdiği yer burasıdır.

AIOps, yüksek esneklikle yüksek performans sunmayı uman BT ekipleri için hızla başvurulacak çözüme dönüşüyor. Şirketlerin % 85’i bugün üretimde yapay zekayı değerlendiriyor veya kullanıyor.

Bir ADE ‘ye dönüşme yolunda ilerleme, bir gecede gerçekleşecek bir süreç olmayacak. Şirket genelinde proaktif katkı gerektirecektir. İlerlemek için ekipler, şirket kendini yeniden değerlendirirken işletmenin devam etmesini garantilemek için daha fazla otomasyon, makine öğrenimi ve yapay zeka çözümlerinden yararlanmaya çalışmalıdır.

Ek olarak, Yapay zeka odaklı BT Operasyonları (AIOps) ile ekipler artık çalışma süresini, performansı ve müşteri deneyimini iyileştirmek için mevcut operasyonları yükseltebilecek. AIOps, BT ortamındaki sorunları, kalıpları ve düzensizlikleri tanımak için çok sayıda yapılandırmada çok büyük miktarda veriyi hızla biçimlendirebilir ve bağlamsallaştırabilir.

Bir sorun ortaya çıktığında, AIOps, sorunun temelindeki sürücüye içgörü sağlar ve uzun araştırma sürelerinden vazgeçilirken sorunun derhal çözülmesine izin verir. Aynı şekilde işletmeyi daha sonra etkileyebilecek sorunları önceden tahmin edebilir. Böylece etkilerini sınırlandırmak için proaktif adımlar atılabilir.

AIOps tek başına bir işletmeye olağanüstü avantajlar sağlayabilirken, sağlam, etki alanları arası otomasyonla birleştirildiğinde çok daha etkileyicidir. AIOps ve akıllı otomasyon birleştirildiğinde, yapay zeka odaklı içgörüler ışığında otonom adımlar atılabilir.

Birlikte, sorunlar işi gerçekten etkilemeden önce önleyici tedbirler alabilir ve genel performansı artırabilirler. Bu, ihtiyaç duyulan insan bilgilerini sınırlar, AIOps ve otomasyon, hızlı ve özerk bir şekilde tek başına uçtan uca süreçleri denetleyerek “kendi kendini iyileştiren BT” ye yaklaşır.

Çoğu zaman, ITOps ekiplerinin karşılaştığı zorluklar insan sınırının üzerine çıktı. Kurumsal veri hacimleri sürekli olarak artıyor ve BT çerçeveleri giderek daha karmaşık hale geliyor. Bu özellikle, iş gücü uzaktan çalıştığı için oluşuyor. Bu zorluklar basitçe gelişecek ve sonuç olarak akıllı özerklik gelecekteki başarı için hayati öneme sahip.

AIOps ‘un yardımıyla, ITOps grupları, her biri ADE yeteneklerine sahip olmak için merkezi olan hızlı, gelir getirici işlere dikkatlerini çekerken, daha yüksek hız, çeviklik ve gelişmiş üretkenliği garanti edebilir.

AIOps olgunluğa ulaştığında, kuruluşlar kritik iş etkilerini ve ROI ‘yi anlayabilir ve müşteri için bozulmamış fırsatlar açabilir. Dahası, doğru plan ve uygulamayla, AIOps, şirket kuruluşlarına herhangi bir işletmenin tamamen özerk bir dijital işletmeye dönüşme yolculuğunu verir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu