Dijital İnovasyon

Dijital Platformlarla Küresel Su Kaynakları Yönetimi ve Güvenliği

Dijital Platformlarla Küresel Su Kaynakları Yönetimi ve Güvenliği. Küresel su kaynaklarını yönetmek için dijital platformun geliştirilmesi için yeni bir projeyi koordine ediliyor.

Küresel Su Kaynakları Yönetimi Endüstrisi Dijitalleştirme

Su hizmetleri ve su endüstrileri, küresel su kaynaklarının yönetimi için daha verimli çözümlere ihtiyaç duyuyor.

Temiz su, yaşamın varlığı için mutlak bir zorunluluktur, ancak şu anda su temini pahalı olabilir ve şebeke sızıntılarında suyun büyük bir kısmı kaybedilir.

Örneğin bazı ülkelerde tüm içme suyunun yaklaşık %18’i çevreye sızmaktadır. Bu arada eski altyapıya sahip ülkelerde bu miktar %50’ye kadar çıkabiliyor.

Bu nedenle, su dağıtım ağlarının dijitalleştirilmesi, sızıntıları tahmin etmeyi ve bulmayı ve ağı korumayı daha basit hale getirecektir. Dijital olarak izlenen ve işletilen bir ağ, su kalitesine ilişkin gerçek zamanlı verileri de mümkün kılacaktır.

Su Kaynaklarının Dijital Yönetimi İçin Teknolojiler

Küresel su kaynaklarının dijital yönetimi için uygun teknolojiler halihazırda mevcuttur. Ancak teknolojilerin entegrasyonu ve siber güvenlikle ilgili endişeler gibi zorluklar nedeniyle bunların tanıtımı yavaşlamaktadır.

Yeni Akıllı Su Yönetimi (SWIM) projesi, birlikte oluşturma ve standardizasyon gibi yollarla bu zorlukları ele alıyor.

Araştırmacılar Dijital Su Kaynakları Yönetimi çözümlerini 21 Haziran’da Dubai 2021 Dünya Fuarı’ndaki Fin Su Forumu web seminerinde sunacaklar.

Finlandiya Su Forumu CEO’su Topi Helle şunları söyledi:

“Küresel bir temiz su sıkıntısı var ve iklim değişikliğinin durumu daha da kötüleştirmesi bekleniyor. Dağıtım şebekesindeki su sızıntılarının azaltılması, daha az temiz su üretilmesi gerektiği anlamına gelir, bu da su kaynakları, enerji ve kimyasallardan tasarruf sağlar.”

Dijital platformun geliştirilmesinde odak noktası, Finlandiya’nın dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğu akıllı su yönetimidir.

Dijital platform, sensörler kullanılarak su şebekesinden toplanan yüksek kaliteli verileri kullanacak. Bir diğer amaç ise su yönetiminde yapay zeka kullanımını teşvik etmek.

Yeni Akıllı Su Yönetimi (SWIM) Projesi

Daha verimli su yönetimi için dijital bir platform geliştirecek olan SWIM projesi, çözümünü proje ortağı Nokia’nın açık geliştirme platformuna ve akıllı çözümlere dayandıracak.

VTT, proje için gerekli yetenekleri geliştirecektir. Çözümler, araştırma ortağı Savonia’nın Kuopio’daki test su şebekesinde incelenecek ve sergilenecektir.

Gerçek dünya ortamlarındaki test sistemleri, araştırma ve ürün geliştirmeyi destekleyen yöntemlerin işlevselliğine anında yanıt veriyor.

Dünyanın değişen koşulları öngörebilen, izleyebilen ve bunlara uyum sağlayabilen operasyonlara sahip esnek ve dayanıklı su sistemlerine ihtiyacı var.

Yeni LPWA NB-IoT iletişimleri ve açık standartlara dayalı dijital platformlar, dijital dönüşümlerini güçlendirerek su kuruluşlarını hızla dönüştürüyor.

Daha akıllı, daha uyarlanabilir ağlara daha hızlı bir geçiş için bütünsel su yönetimini mümkün kılmak için su endüstrisi inovasyonunu ve IoT çözümlerini kullanmasını hızlandırmaya yardımcı olacak bu projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu