Bilişim

Neden R Öğrenmelisiniz? Neden Python ve Hadoop Öğrenmelisiniz?

İçindekiler

  • Neden R Öğrenmelisiniz?
  • Neden Python Öğrenmelisiniz?
  • Neden Hadoop Öğrenmelisiniz?

Büyük Veri Analitiği

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) şirketlerinde Büyük Verinin önemi artmaya devam ederken, Büyük Veri analitiği alanı, tatmin edici, yüksek ücretli bir kariyer arayan herhangi bir profesyonel için güvenli bir bahistir.

Kariyerinize Büyük Veri ve veri bilimi alanında başlamayı veya ilerlemeyi düşünüyorsanız, bu kariyer hamlesini hızlandırmak için öğrenmek isteyebileceğiniz üç popüler programlama dilini açıkladık: R, Python ve Hadoop.

Neden R Öğrenmelisiniz?

İyi bir veri bilimcisi, tutkulu bir kodlayıcı-eğik çizgi-istatistikçisidir ve bir istatistikçinin öğrenmesi için R ‘den daha iyi bir programlama dili yoktur. İstatistiksel programlama dilleri arasındaki standart olan R, bazen veri biliminin “altın çocuğu” olarak adlandırılır. Bu, Büyük Veri analistleri arasında popüler bir beceridir ve R konusunda yetenekli veri bilimcileri, Google, Facebook, Bank of America ve New York Times dahil olmak üzere en büyük markalardan bazıları tarafından aranır.

Ayrıca, R’nin ticari uygulamaları her dakika artıyor ve şirketler çok yönlülüğünü takdir ediyor. İlginizi çekiyorsa ve neden R öğrenmeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, beceri setinize R’yi eklemeniz için birkaç neden daha:

R Açık Kaynaktır ve Serbestçe Kullanılabilir

SAS veya Matlab ‘ın aksine, R programlama dili ‘ni özgürce kurabilir, kullanabilir, güncellenebilir, klonlanabilir, değiştirebilir, yeniden dağıtabilir ve yeniden satabilirsiniz. Bu, şirketlere para tasarrufu sağlar. Ancak aynı zamanda istatistiksel bir programlama dili için yararlı olan kolay yükseltmelere izin verir.

R, Platformlar Arası Uyumludur

R, Windows, Mac OS X ve Linux üzerinde çalıştırılabilir. Ayrıca Microsoft Excel, Microsoft Access, MySQL, SQLite, Oracle ve diğer programlardan veri alabilir.

R, Güçlü Bir Komut Dosyası Dilidir

Bu nedenle R, büyük, karmaşık veri kümelerini işleyebilir. R aynı zamanda büyük, kaynak yoğun simülasyonlar için kullanılacak en iyi dildir ve yüksek performanslı bilgisayar kümelerinde kullanılabilir.

R Yaygın Bir Beğeni Kazandı

Tahmini 2 milyon kullanıcısıyla R, 2017’nin en iyi programlama dillerinden biridir.

R Son Derece Esnek ve Gelişendir

İstatistikteki birçok yeni gelişme ilk olarak R paketleri olarak ortaya çıkar.

Yayıncılar R’yi Seviyor

R, LaTeX gibi belge hazırlama sistemleriyle kolayca entegre olur. Bu, istatistiksel çıktıların ve R’den alınan grafiklerin kelime işlem belgelerine gömülebileceği anlamına gelir.

R Geniş, Canlı Bir Topluluğa ve Kaynak Bankasına Sahiptir

Tartışma forumlarında düzenli olarak etkileşim kuran ve konferanslara katılan tutkulu kullanıcılardan oluşan küresel bir toplulukla. Ayrıca, istatistiksel finans, küme analizi, yüksek performanslı bilgi işlem ve daha fazlasını kapsayan, sınırsız kullanımınız için yaklaşık 2000 ücretsiz kitaplık mevcuttur.

SEE: Programlama Dillerinin Geleceği ve Mega Programlama Dili

Neden Python Öğrenmelisiniz?

Python, Büyük Veri veya veri bilimi alanlarına girmek isteyen kişilere önerilen bir diğer programlama dilidir. Öğrenmesi R’ye göre daha kolaydır, ancak web ve oyun geliştiricileri arasında tercih edilen üst düzey bir programlama dilidir.

Python ‘un 2017 için öğrenme listenizde olması için daha fazla neden için okumaya devam edin.

Python’u Öğrenmesi Kolaydır

Java, C ve Perl gibi Python’un temelleri de yeni başlayanlar için daha erişilebilir. Python’da kod yazan bir programcı, dilin kod okunabilirliği, basit söz dizimi ve uygulama kolaylığı gibi kullanıcı dostu özellikleri sayesinde daha az kod yazar.

Python’da Hata Ayıklamak Daha Kolaydır

Hatalar, her programcının en kötü kabusudur. Bu nedenle Python’un benzersiz tasarımı, veri biliminde başlayan programcılara çok uygundur. Daha az kod yazmak, hata ayıklamanın daha kolay olduğu anlamına gelir. Python’da derlenen programlar, diğer bazı dillerde yazılanlara göre sorunlara daha az eğilimlidir.

Python Yaygın Olarak Kullanılıyor

R gibi, Python programlama dili de çeşitli yazılım paketlerinde ve endüstrilerde kullanılmaktadır. Python, Google’ın arama motoru YouTube, DropBox, Reddit, Quora, Disqus ve FriendFeed’e güç sağlar. NASA, IBM ve Mozilla, Python’a büyük ölçüde güveniyor. Yetenekli bir Python uzmanı olarak, bu büyük şirketlerden birinde iş bulabilirsin.

Python, Nesne Yönelimli Bir Dildir

Temel bilgilerin güçlü bir şekilde kavranması, başka herhangi bir nesne yönelimli dile geçmenize yardımcı olacaktır. Çünkü yalnızca yeni dilin sözdizimini öğrenmeniz gerekecektir.

Python Açık Kaynaktır

Açık kaynaklı bir programlama dili olarak Python ücretsizdir. Bu da onu yeni başlayanlar ve daha küçük şirketler için çekici hale getirir. Sadeliği aynı zamanda daha küçük takımlara da çekici gelmesini sağlıyor.

Python Yüksek Performanslı Bir Dildir

Python, iş açısından kritik ancak hızlı uygulamalar oluşturmak için uzun süredir tercih edilen dil olmuştur.

Python Rasberry Pi ile Çalışır

Raspberry Pi ile harika şeyler yapmak istiyorsanız Python öğrenmelisiniz. Amatörlerden uzman programcılara kadar herkes artık Python kullanarak gerçek dünya uygulamaları geliştirebilir.

Python hakkında daha fazla bilgi için: Güncellenen Microsoft Dil Sunucusu Pylance ile Python Daha Hızlı ve Akıllı

Neden Hadoop Öğrenmelisiniz?

Big Data alanında yapmayı planlıyorsanız Hadoop öğrenmeniz gereken bir diğer programlama dilidir. Hadoop ve Python’u merak ediyorsanız, aşağıdaki bilgiler yardımcı olabilir.

R ve Python gibi, Hadoop Açık Kaynaktır

Bu, Hadoop’u esnek bir seçenek haline getirir.

Hadoop Güçlüdür

Hadoop, büyük miktarda veriyi kolayca depolayabilir ve işleyebilir. Saf beygir gücü ve kabiliyeti birçok kişiyi etkiledi. Forrester, Hadoop’un “…büyük kuruluşlar için olmazsa olmaz bir hale geldiğini ve müşterinin çağında ihtiyaç duyulan gelecekteki esnek veri platformlarının temel taşını oluşturduğunu” söylüyor.

Hadoop Çok Yönlüdür

Hadoop, verileri depolamak için kullanılsa da, tahmine dayalı analitik, veri keşfi ve ETL için de kullanılır.

Hadoop Çok Çeşitli Rollerde Fırsatlar Sunar

Hadoop uzmanları, Hadoop Mimarları, Hadoop Geliştiricileri, Veri Bilimcileri veya Hadoop Yöneticileri olarak iş bulabilir.

Hadoop İyi Öder

Hadoop, Büyük Veri pazarında en çok aranan becerilerden biridir ve sertifikalı Hadoop geliştiricileri, evde güzel maaş çekleri almayı bekleyebilir.

Hadoop’un Sağlıklı Bir Geleceği Var

Büyük Veride kariyer arayan herhangi bir profesyonel için Hadoop, bir noktada gerekli bir beceri seti olacaktır.

Çok Uluslu Şirketlerde Hadoop Kullanımı Artıyor

Dell, Amazon Web Services, IBM, Yahoo, Microsoft, Google, eBay ve Oracle gibi önde gelen şirketler bu programlama diline güveniyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Python da kod yazan yazılımcı, dilin kod okunabilirliği, kolay söz dizimi ve uygulama kolaylığı dolayı daha az ve basit kod yazar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu