Bilişim

Sızma Testi Nedir? Siber Güvenlikte Önemi

Sızma Testi Nedir? Siber Güvenlikte Önemi. Siber güvenlik şirketleri, siber saldırıların çoğunun başarılı olmasını önlemek için müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunar.

Yönetilen güvenlik hizmeti sağlayıcıları (MSSP’ler) tarafından sunulan en yaygın hizmetlerden biri, sızma testidir (“Penetrasyon testleri” olarak da bilinir). Başlangıcından bu yana, Sızma Testleri temel bir siber güvenlik hizmeti haline geldi ve her boyuttan ve sektörden kuruluşun, ağ güvenliği mimarilerindeki potansiyel zayıf noktaları tespit etmelerine yardımcı olarak düzeltilebiliyor.

Bununla birlikte, penetrasyon testi tam olarak nedir? Ve Penetrasyon testleri nasıl çalışır? Sızma testini ve modern siber güvenlik şirketlerinin bu hizmeti nasıl ele aldığını merak edenler için, işte temellerin kısa bir açıklaması:

Sızma Testi Nedir?

SANS Enstitüsü, Bir kuruluşta Sızma Testi Yapma teknik raporunda sızma testi için bir tanım sağlar. “Sızma testleri, mevcut güvenlik önlemlerine sahip bir sistem veya ağda [var olan] güvenlik açıklarını belirlemenin harika bir yoludur. Sızma testi genellikle, saldırgan davetsiz misafir veya bilgisayar korsanları tarafından benzer şekilde kullanılan, güvenilir kişiler tarafından yürütülen saldırı yöntemlerinin kullanılmasını içerir. ”

Kısacası, Penetrasyon testleri, güvenilir kişiler tarafından gerçekleştirilen simüle edilmiş saldırıları kullanarak bir siber güvenlik mimarisindeki zayıflıkları ortaya çıkarmaya yardımcı olan kritik bir güvenlik açığı yönetim aracıdır.

Sızma testleri, onlarca yıldır siber güvenliğin kritik bir parçası olmuştur. Hükümet ve ticari kuruluşlar, bilgisayarların artan ara bağlantısının ve uzaktan iletişiminin yasadışı erişimlere karşı savunmasız olduğunu ilk fark ettiğinden beri.

Aslında, Infosec Enstitüsü’ne göre, “1960’ların ortalarından bu yana ve artan karmaşıklıkla birlikte, beyaz şapka testçileri bilgisayar sistemlerinin bilgisayar korsanlarından korunmasını sağlamak için çalışıyor.”

Sızma Testi Nasıl Yapılır?

Sızma testleri farklı şekillerde çalışabilir. Herkesin kullandığı kapsamlı tek bir test yöntemi yoktur. Bunun bir nedeni, siber tehditlerin sürekli olarak gelişmesidir ve kalem testlerinin, kuruluşun karşılaşması muhtemel saldırı yöntemlerini simüle etmesi gerekir.

Bir sızma testinin “geniş vuruşlarından” bazıları şunları içerir:

 1. Testi rastgele bir tarih ve saatte yürütmesi için “beyaz şapkalı” hacker (lar) olarak hareket edecek bir kişi veya ekip atama.
 2. Güvenlik açığı yönetimi ekip üyeleri, bilinen güvenlik açıkları olan hizmetleri veya işletim sistemlerini kullanarak varlıkları belirlemek için ağdaki farklı varlıkların IP adreslerini tarar.
 3. Sızma testi ekibi, farklı saldırı yöntemleri kullanarak ağa karşı bir dizi simüle edilmiş saldırı gerçekleştirir. Bu saldırılar, ön taramadan bilinen güvenlik açıklarını hedef alabilir.
 4. Saldırıyı gerçekmiş gibi kontrol altına almaya, durdurmaya ve araştırmaya çalışan kuruluş (saldırının nasıl yapıldığına bağlı olarak, siber güvenlik ekibi bunun gerçek bir saldırı yerine Penetrasyon testi olduğunu bilmeyebilir).

Sızma testi ekibinin testi yaparken dikkatli olması önemlidir. Test kötü gerçekleştirilirse, hedef sistemlerde gerçek hasara neden olabilir ve bu da bazı ağ varlıkları için tıkanıklığa veya doğrudan sistem çökmelerine neden olabilir.

Neden Sızma Testi Yapmalı?

Sızma testi nedir ve nasıl çalışır?” çoğu kişinin sorduğu bir sonraki soru “neden Penetrasyon testi yapmalıyım?”

Çoğu insanın sızma testi yapmasının birkaç nedeni vardır:

 • Olay müdahale planındaki tüm kusurlar da dahil olmak üzere, ağlarının siber güvenlik mimarisindeki belirli güvenlik açıklarını tespit ederek düzeltilebilmesi için.
 • Yeni savunmalar ve güvenlik eğitimi, eğitimi ve farkındalık girişimleri için daha fazla siber güvenlik bütçe tahsisini teşvik edebilecek şekilde, kuruluşun üst yönetimi arasında siber güvenlik sorunları hakkında farkındalığı artırmak.

Her iki hedef de bir işletmenin genel siber güvenliğini geliştirmeye katkıda bulunur ve bu her zaman faydalıdır.

Ancak, sızma testinin “tek ve bitmiş” bir çözüm olmadığını unutmamak önemlidir. Zamanla, ağdaki varlıklarda, bu varlıklar üzerindeki yazılımlarda ve hatta önceden bilinmeyen güvenlik açıklarını hedef alan yeni saldırı yöntemlerinde değişiklikler olabilir. Güçlü güvenlik açığı yönetimini sürdürmek için kuruluşların periyodik olarak yeni kalem testleri çalıştırması gerekir.

Yine de, sızma testlerinin sıklığı bir kuruluştan diğerine değişiklik gösterecektir. Kuruluşunuz ne sıklıkla bir penetrasyon testi yapmalıdır? Cevap, kuruluşunuzun ne kadar büyük olduğuna, ağınıza ne sıklıkla yeni yazılım veya donanım eklediğinize ve sektörünüzü yöneten belirli siber güvenlik düzenlemelerine bağlıdır.

Sızma Testi Uygulamaları

Siber güvenlik uzmanlarının bir sızma testi gerçekleştirirken uygulayabileceği birkaç farklı yaklaşım vardır. Temel fark genellikle teorik saldırganın ne kadar bilgiye sahip olduğunun varsayıldığına bağlıdır.

Kara Kutu Penetrasyon Testi

Bu test, hedeflenen ağ veya üzerinde çalışan sistemler hakkında herhangi bir bilgi olmadan yapılır. Test uzmanı, dahili kod veya yazılım hakkında hiçbir şey bilmiyor ve erişim kimlik bilgilerinden veya hassas bilgilerden yoksun.

Bu test şekli gerçekçidir. Çünkü test uzmanını güvenlik açıklarını ararken potansiyel bir bilgisayar korsanı gibi düşünmeye zorlar. En doğru test şekli gibi görünse de, kara kutu testleri zaman sınırları ile sınırlandırılmıştır.

Test edenin genellikle bir sistemi değerlendirmek ve erişim sağlamaya çalışmak için sınırlı bir süresi vardır, oysa bir bilgisayar korsanı benzer kısıtlamalara sahip değildir ve hemen belli olmayan zayıflıkları belirleyebilir.

Gri Kutu Penetrasyon Testi

Bu sızma testi biçiminde, test cihazı sistem hakkında bazı temel bilgilere sahiptir. Bu, daha düşük seviyeli kimlik bilgileri, bir ağ altyapısı haritası veya uygulama mantığı akış şemaları olabilir.

Test yine de çok gerçekçi sonuçlar üretecek çünkü birçok siber saldırgan, hedef ortam hakkında bazı bilgiler olmadan bir saldırı başlatma girişiminde bulunmayacak. Bu yaklaşım esasen “keşif” adımını atladığı ve doğrudan gerçek kalem testine geçtiği için, daha hızlı gerçekleştirilebilir ve özellikle halihazırda yüksek riskli olduğu bilinen sistemlere odaklanabilir.

Beyaz Kutu Penetrasyon Testi

Sızma testine son yaklaşım, bir sistemin kaynak kodu düzeyinde kapsamlı bir incelemesinden ziyade simüle edilmiş bir siber saldırıdır.

Test uzmanlarına, mantıksal güvenlik açıkları, yanlış yapılandırmalar, kötü yazılmış kod ve eksik güvenlik önlemleri için sistemi kapsamlı bir şekilde değerlendirmelerine olanak tanıyan en yüksek erişim ayrıcalığı verilir.

Çok kapsamlı (ve özellikle içeriden gelen tehditleri önlemek için etkili ) olsa da, bir saldırganın alışılmadık taktikler kullanarak dışarıdan yararlanabileceği boşlukları tanımayabilir. Bu nedenle, siyah veya gri kutu testi ile birlikte beyaz kutu testi yapmak genellikle yararlıdır.

Sızma Testi Türleri

Bir ağın genel güvenliğini değerlendirmek için kullanılan birkaç farklı türde sızma testi vardır. İşte en yaygın sızma testi biçimlerinden birkaçı:

 1. Sosyal Mühendislik Testi: Bu testler, bir çalışanın parola veya bir parça hassas veri gibi güvenli bilgileri ifşa etmesini sağlamaya çalışır. Telefonla veya çevrimiçi iletişim yoluyla yürütülebilirler ve insanlarla ilgili güvenlik açıklarının belirlenmesine yardımcı olabilirler.
 2. Ağ Hizmetleri Testi: Bu yaygın test, bilgisayar korsanlarının bir sisteme nereden erişebileceklerini belirlemek için bir ağdaki açıklıkları tanımlar.
 3. Web Uygulama Testi: Ağ ortamında çalışan web uygulamalarının ve yazılım programlarının güvenlik açıkları içerip içermediğini belirleyen otomatik bir testtir.
 4. Fiziksel Sızma Testi: Bir tesis içindeki her fiziksel ağ cihazı ve erişim noktası üzerinden erişim sağlamayı amaçlayan bir kaba kuvvet testi. Bu tür bir test genellikle askeri ve devlet kurumları için gereklidir.
 5. Kablosuz Güvenlik Testi: Bu test, açık veya yetkisiz erişim noktalarını ve WiFi erişim noktalarını tanımlar ve bunlar üzerinden ağ erişimi sağlamaya çalışır.
 6. Uzaktan Çevirmeli Bağlantı Testi: Modemler , bir ağdaki potansiyel bir zayıf noktayı temsil eder. Bu test, bir ağ ortamındaki modemleri arar ve sistem erişimi elde etmek için kaba kuvvet yöntemlerini kullanarak bunlarda oturum açmaya çalışır.
Penetrasyon Test Araçları

Bir ağdaki güvenlik açıklarını belirlemek için test uzmanlarının kullanabileceği çeşitli otomatik araçlar vardır. Sızma testi araçları, genellikle bir güvenlik ihlali olasılığını artırabilecek hataları, boşlukları veya kötü amaçlı komut dosyalarını aramak için kodu tarar.

Herhangi bir yönetilen güvenlik hizmeti sağlayıcısı, genellikle kullandıkları tercih edilen bir sızma testi aracına sahip olsa da, herhangi bir test aracının sahip olması gereken birkaç temel özellik vardır.

 • Kullanımı Kolay: Bu açık görünebilir, ancak aşırı karmaşık ve yönetimi zor olan kalem testi yazılımının kullanılması, bir şeyin doğru şekilde yapılandırılmamasını veya gözetim nedeniyle bazı güvenlik açıklarının gözden kaçmasını sağlar.
 • Otomatik Doğrulama: İyi bir kalem testi programı, olası güvenlik açıklarını otomatik olarak doğrulayabilmelidir.
 • Güvenlik Açığı Önceliklendirme: Tüm güvenlik açıkları, önem derecelerine göre kategorize edilmeli ve önceliklendirilmelidir, böylece test uzmanları hangi güvenlik açıklarının acil olarak ilgilenilmesi gerektiğini bilir.
 • Yeniden Doğrulama: Bilinen istismarlar, hızlı düzeltmeyi kolaylaştırmak için belirlendikten sonra kolayca bulunabilmelidir.
 • Ayrıntılı Raporlama Özellikleri: Sızma testi tamamlandıktan sonra, yazılımın, belirlenen güvenlik açıkları hakkında bilgi sağlayan ayrıntılı, özelleştirilebilir bir günlük raporu oluşturabilmesi gerekir.

Siber güvenlik gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu