İş Teknolojisi

Zirai Tarımda ZİHA Operatörü ve Tarım Droneları Yazılımları

Zirai Tarımda ZİHA Operatörü ve Tarım Droneları Yazılımları. Normalleştirilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi haritası (NDVI), bir drone pilotunun çiftçiye vereceği en yaygın çıktılardan biridir.

Zirai Tarımda ZİHA Operatörü

Çiftçiler, hangi alanların daha fazla dikkat gerektirdiğini görmek için mahsullerini inceleyerek verimi artırmalarına yardımcı olmak için birkaç yıldır drone kullanıyor. Bu tür bir işi yapmak için drone kullanmak, tüm çiftliği yürüyerek gezmekten çok daha hızlıdır ve aynı zamanda daha doğrudur.

Normalleştirilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi haritası (NDVI), bir arazi parçasında hangi bitkinin nerede büyüdüğünü belirlemek ve ayrıca her bitkinin ne kadar iyi durumda olduğunu söylemek için kullanılabilir.

Yeni yazılım, drone pilotları tarafından toplanan ham verileri işleyerek çiftçilere arazilerindeki potansiyel sorunlu alanları belirten ve sorunu çözmek için yapılması gerekenleri öneren raporlar oluşturabiliyor.

Hassas tarım olarak adlandırılan bu yeni alanda mahsul veriminin artırılmasına yardımcı olma potansiyeli büyük olmasına rağmen, pek çok çiftçinin İHA’ların çalışmaları için temsil ettiği potansiyel değer konusunda kararsız olması nedeniyle benimsenme süreci hala biraz yavaş gibi görünüyor.

Drone pilotlarının tarımda yaptığı çalışmalarla ilgili iyi haber şu ki, oldukça basit bir iş; genel bir görev, bir harita oluşturmak için yeterli verinin toplanabilmesi için çok fazla kapsam gerektiriyor, ancak bunun ötesinde özel beceri setleri gerektirmiyor. Yazılım veri işlemeyi yapacağı için iyi ve güvenli bir şekilde uçabilir.

SEE: Drone Pilotu Nedir? Drone Pilotu Olma Aşamaları

Bu alandaki zorluk beceriden çok satışla ilgili olabilir. Yani, potansiyel müşterileri, getirilerini artırmalarına yardımcı olabileceğinize ve sonuçta hizmetlerinize para harcayarak daha fazla para kazanabileceklerine ikna ederek. Zaman geçtikçe ve hassas tarımda drone kullanımı normalleştikçe, bu zorluk yavaş yavaş ortadan kalkacak ancak şimdilik, Drone Endüstrisi ‘nin bu sektöründe birçok drone pilotunun karşılaştığı bir sorun gibi görünüyor.

ZİHA Operatörü İçin Önerilen Tarım Droneları Yazılımları

Yapmak istediğiniz haritalama türüne bağlı olarak, işinize yarayabilecek çeşitli seçenekler de mevcuttur.

1. Agisoft Metashape

Agisoft Metashape, hava ve yer tabanlı görüntülerden son derece hassas 3D modeller ve haritalar oluşturmak için çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılan güçlü bir fotogrametri yazılımıdır.

Metashape’in uygulamaları şunları kapsar:

  • Tarihi alanların belgelenmesi için arkeoloji ve kültürel miras
  • Proje ilerlemesini ve planlamayı izlemek için inşaat ve mimari
  • Ekosistemleri ve zaman içindeki değişiklikleri incelemek için çevre bilimi
  • Bitki örtüsü analizi ve bitki sağlığının izlenmesi için ormancılık ve tarım
  • Kaynak tahmini ve arazi analizi için madencilik ve jeoloji
  • Şehir modelleme ve altyapı geliştirme için kentsel planlama

2. DroneDeploy

DroneDeploy, 2013 yılında kurulmuş, drone’lar için fotogrametrik ve analitik yazılımlar üreten San Francisco merkezli bir şirkettir.

Ortomosaikler, dijital arazi modelleri oluşturmak, NDVI verilerini toplamak ve 3D modeller oluşturmak için DroneDeploy’u kullanabilirsiniz. Hedef endüstrileri arasında inşaat, çiftçilik ve araştırma yer almaktadır.

DroneDeploy, kullanımı kolay ama aynı zamanda özelliklerle dolu bir sisteme ihtiyaç duyanlar için mükemmeldir. DroneDeploy’un uygulama Pazarı, Autodesk, Agremo ve daha fazlası gibi 3. taraf eklentileri kullanmanıza olanak tanır.

3. Maps Made Easy

Maps Made Easy, web tabanlı, kullandıkça öde haritalama çözümü üreten San Diego merkezli bir şirkettir.

MME, tipik fotogrametrinizin yanı sıra 3D modeller, stok hesaplamaları ve NDVI haritalarını da oluşturabilir. Harita Pilotu uygulaması, DJI drone’nuzu kontrol etmenize ve haritalama görevlerinizi sizin için uçurmasına olanak tanır.

Kolaylaştırılmış Haritalar, düzenli olarak harita çıkarmaya ihtiyaç duymayanlar, güçlü bilgi işlem donanımına sahip olmayanlar veya aylık abonelik için ödeme yapmaktan hoşlanmayanlar için iyi bir seçenektir.

4. Pix4D

Pix4D, bir fotogrametrik yazılım paketi sunan bir İsviçre şirketidir. Yazılımı doğası gereği güçlüdür ancak kapsamlı yeteneklere sahiptir. Şirketin haritalama (Pix4DMapper), inşaat (Pix4Dbim), tarım (Pix4Dag) ve 3D modelleme (Pix4Dmodel) konularına odaklanan belirli sürümleri vardır.

Pix4D’de ayrıca haritalama sürecini otomatikleştirmek için bir mobil uygulama (PIX4DCapture) bulunur; bu uygulama, drone verilerinizi kendi donanımınızı kullanarak veya görüntülerinizi Pix4D’nin bulut hizmetlerine yükleyerek işlemenize olanak tanır.

Pix4D’nin drone endüstrisindeki en iyi haritalama yazılımı seçeneklerinden biri olarak bilinmesinin bir nedeni var. Belirli sektörlere odaklanan özelliklerle dolu versiyonları ile haritacılık, inşaat, inşaat mühendisliği, tarım ve diğer sektörlerdeki çalışmaları destekleyecek güçlü araçlar oluşturur.

Ziha Tarım Droneları Pilotları Görev Türleri

  • Bir çiftçinin tarlasındaki çeşitli mahsullerin sağlığını takip etmek için NDVI haritaları oluşturmak.
  • Bir alandaki çim yönetimini takip etmek için ortomosaik ve diğer haritaların oluşturulması.
  • Çeşitli bitkilerin çeşitli koşullar altında sağlığı üzerine çalışmalar yürütmek için drone verilerini kullanmak.
  • Suyun nereden akacağını ve ayrıca arazinin doğal şekli nedeniyle pestisitlerin nereye yönlendirilebileceğini anlamak için drenaj ve taşkın yatağı haritaları oluşturmak.

Daha fazla Drone Makaleleri okumaya devam etmek için Tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu