Teknoloji Haberleri

Frenleme Performansını ve Kuvveti Artırmanın Etkili 3 Yolu

Frenleme Performansını ve Kuvveti Artırmanın Etkili 3 Yolu. Hepimiz daha fazla güç, daha fazla tork ve daha hızlı hızlanma istiyoruz. Mükemmel frenler; sürücülerin fren yapmasına olanak tanırken, hızı hızlı ve verimli bir şekilde düşürmeye devam ediyorlar.

Frenleme Performansı ve Kuvvet

Herhangi bir meraklıya en çok ne düşündüklerini sorun, cevap muhtemelen “Nasıl daha hızlı gidilir?” olacaktır.

Öte yandan daha deneyimli sürücüler sadece daha hızlı gitmekle ilgilenmezler. Bir arabanın nasıl yol tuttuğuna, tepki verme yeteneğine ve en önemlisi ne kadar iyi durduğuna aynı derecede odaklanıyorlar.

Aslında bir arabanın frenleme performansı, motorunun ne kadar güç üretebileceğinden çok daha önemlidir. Durdurma gücü yollarda da takdir edilmektedir. Sonuçta, daha kısa fren mesafeleri çamurluk bükücü ile ciddi bir çarpışma arasındaki fark anlamına gelebilir.

İşte fren performansını iyileştirmenin 3 kesin yolu.

Büyük Fren Kitine (BBK) Yükseltme

Büyük fren kitleri aracınızın fren performansını artırmanın en iyi ve en hızlı yoludur.

Isının daha büyük disk yüzeylerinde birikmesi daha uzun sürer. Aynı zamanda daha büyük yüzeyler daha hızlı soğumalarına da yardımcı olur. BBK ‘lar ayrıca tipik olarak soğutmaya yardımcı olan iki tasarım öğesi olan havalandırmalı ve çapraz delinmiş disklere sahiptir.

Bir BBK taktığınızda fren zayıflaması daha az sorun haline gelecektir.

Örgülü Hatlara ve Daha İyi Akışkana Geçin

Fren pedalına bastığınızda, fren hidroliği silindir tarafından fren hatları/hortumları yoluyla pompalanır. Kaliperler daha sonra aracı yavaşlatmak için diskleri sıkar.

Ancak normal fren hatları, ısındığında genişleyen kauçuktan yapılmıştır. Bu olduğunda, sıvı basıncı kaybolduğu için frenlerin etkisi azalır.

Örgülü fren hatları bu genleşmeyi önleyerek frenleme performansınızı korur. Aslında, basınç daha sabit olduğundan fren pedalının güven verici derecede sert olduğunu göreceksiniz.

Örgülü hatları tamamlamak için, özellikle arabanızı takip ediyorsanız daha iyi fren hidroliğine de ihtiyacınız var. Kaynama noktası daha yüksek olan fren hidroliğini kullandığınızda frenleme performansınız artacaktır.

Fren hidroliği kaynadığında (sonunda emdiği nem nedeniyle), fren sisteminde gaz birikir. Çok fazla gaz olduğunda, hatlardaki basınç kaliperler yerine kabarcıkları sıkıştıracağından frenler artık çalışmayacaktır!

Yüksek performanslı lastikler bu gelişmiş durma gücünü yola aktaracaktır.

Yüksek Performanslı Lastikler

Arabanızın frenleme performansı, yüksek performanslı lastikler olmadan olabileceği kadar iyi olmayacaktır.

Aracınıza sadece BBK ve örgülü fren hatları takmak yeterli değildir. Tüm bu frenleme gücünü yola düzgün bir şekilde aktarmak için doğru lastiklere ihtiyacınız var.

Yapışkan bileşimlere ve sert yanaklara sahip yüksek performanslı lastikler çok önemlidir. Bunlar olmadan fren performansı potansiyeliniz gerçekleşmeyecektir.

Unutmayın, lastikler arabanızla yol arasındaki tek bağlantıdır. Bunlar olmadan, arabanızda yapılacak daha hızlı yükseltmelerin hiçbir önemi kalmayacaktır.

Okumaya Devam Edin:

En İyi 7 Yazılım Tasarım Deseni
Güvenilirlik Mühendisliği | İş Görevleri ve Sorumlulukları
Titreşim Sensörü Nedir? Titreşim Nasıl Ölçülür?
Kullanıcı Deneyimi UX Tasarımı Nedir? UX ve UI Farkları
Tasarım Desenleri (Design Patterns) ve Kullanım Alanları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu