Bilişim

10 Siber Güvenlik Trendleri 2021

10 Siber Güvenlik Trendi 2021. Tüm işletmeler, küçük veya büyük şirketler, kuruluşlar ve hatta hükümetler etrafındaki dijital devrimle, günlük faaliyetlerini yönetmek için bilgisayarlı sistemlere güveniyor. Böylece Siber Güvenliği ve verileri çeşitli çevrimiçi saldırılardan veya yetkisiz erişimden korumak için birincil hedef haline getiriyor.

2021 Siber Güvenlik Trendleri

Teknolojilerdeki sürekli değişim, veri ihlali, fidye yazılımı ve saldırı haberleri norm haline geldikçe siber güvenlik trendlerinde de paralel bir değişim anlamına geliyor. İşte 2021 için en önemli Siber güvenlik eğilimleri.

Siber Güvenlikte Otomotiv Korsanlığının Yükselişi

2021 ‘deki ilk siber güvenlik trendi, otomotiv korsanlığının yükselişi olacak.

Günümüzde modern araçlar, hız sabitleyici, motor zamanlaması, kapı kilidi, hava yastıkları ve sürücü yardımı için gelişmiş sistemlerdeki sürücüler için sorunsuz bağlantı sağlayan otomatik yazılımla paketlenmiştir. Bu araçlar, iletişim kurmak için Bluetooth ve WiFi teknolojilerini kullanır ve bu da onları bilgisayar korsanlarından gelen çeşitli güvenlik açıklarına veya tehditlerine açar.

Aracın kontrolünü ele geçirme veya gizli dinleme için mikrofon kullanma, 2021’de daha fazla otomatik araç kullanımıyla birlikte artması bekleniyor. Kendi kendine giden veya otonom araçlar, katı siber güvenlik önlemleri gerektiren daha da karmaşık bir mekanizma kullanır.

Yapay Zekayı Siber Güvenlik ile Entegre Etmek

AI ‘nın tüm pazar segmentlerinde tanıtılmasıyla, makine öğreniminin bir kombinasyonuyla birlikte bu teknoloji, siber güvenlikte muazzam değişiklikler getirdi. Yapay zeka, otomatik güvenlik sistemleri, doğal dil işleme, yüz algılama ve otomatik tehdit algılama oluşturmada çok önemlidir. Bununla birlikte, akıllı kötü amaçlı yazılımlar geliştirmek ve verileri kontrol etmede en son güvenlik protokollerini atlamak için saldırılar geliştirmek için de kullanılmaktadır.

Yapay zeka destekli tehdit algılama sistemleri, yeni saldırıları tahmin edebilir ve herhangi bir veri ihlali durumunda yöneticileri anında bilgilendirebilir. Bu da onu 2021’deki bir sonraki siber güvenlik trendi haline getirir.

Mobil Yeni Hedef

Siber güvenlik eğilimleri, mobil bankacılık kötü amaçlı yazılımları veya saldırıları için 2019’da önemli bir artış (%50) sağlayarak, avuçiçi cihazlarımızı bilgisayar korsanları için potansiyel bir olasılık haline getiriyor. Tüm fotoğraflarımız, finansal işlemlerimiz, e-postalarımız ve mesajlarımız bireyler için daha fazla tehdit içerir. Akıllı telefonun virüsü veya kötü amaçlı yazılımları, 2021’deki siber güvenlik trendlerinin dikkatini çekebilir.

Bulut Potansiyel Olarak Savunmasızdır

Bulutların üzerinde giderek daha fazla kuruluş kurulduğundan, verileri sızıntılardan korumak için güvenlik önlemlerinin sürekli olarak izlenmesi ve güncellenmesi gerekiyor. Google veya Microsoft gibi bulut uygulamaları, kendi uçlarından itibaren hala iyi bir güvenlik ile donatılmış olsa da, hatalı hatalar, kötü amaçlı yazılımlar ve kimlik avı saldırıları için önemli bir kaynak görevi gören kullanıcı tarafıdır.

Veri İhlalleri: Siber Güvenlik Birincil Hedef

Veriler, dünya çapındaki kuruluşlar için başlıca endişe kaynağı olmaya devam edecek. İster birey ister kuruluş için olsun, dijital verileri korumak artık birincil hedeftir. Sistem tarayıcınızdaki veya yazılımınızdaki herhangi bir küçük kusur veya hata, bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilere erişmesi için olası bir güvenlik açığıdır.

Avrupa Birliği’ndeki (AB) bireyler için veri koruması ve gizlilik sunan yeni katı önlemler Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) 25 Mayıs 2018’den itibaren yürürlüğe girdi. Benzer şekilde, California bölgesindeki tüketici haklarını korumak için 1 Ocak 2020’den sonra California Tüketici Gizliliği Yasası (CCPA) uygulandı.

5G Ağı ile IoT: Yeni Teknoloji Çağı ve Riskler

2021 için bir sonraki öfkeli siber güvenlik (furious cybersecurity) trendi, 5G ağlarına sahip IoT. 2020’de küresel olarak piyasaya çıkması beklenen 5G ağları ile, Nesnelerin İnterneti (IoT) ile yeni bir ara bağlantı çağı gerçek olacak.

Birden çok cihaz arasındaki bu iletişim, onları dış etkilerden, saldırılardan veya bilinmeyen bir yazılım hatasından kaynaklanan güvenlik açıklarına da açar. Google Chrome tarafından desteklenen dünyanın en çok kullanılan tarayıcısının bile ciddi kusurları olduğu bulundu.

5G mimarisi, sektörde hala etkili bir şekilde yenidir ve sistemi dış saldırılardan korumak için boşluklar bulmak için çok sayıda araştırma gerektirir. 5G ağının her adımı, farkında olamayacağımız çok sayıda ağ saldırısı getirebilir. Burada üreticilerin, veri ihlallerini kontrol etmek için gelişmiş 5G donanım ve yazılımları oluşturmada çok katı olmaları gerekir.

Otomasyon ve Entegrasyon

İşte bir sonraki siber güvenlik trendi her gün artan veri boyutuyla birlikte, otomasyonun bilgiler üzerinde daha gelişmiş bir kontrol sağlamak için entegre edilmesi büyük önem taşıyor. Modern telaşlı iş talebi aynı zamanda profesyonellere ve mühendislere hızlı ve yetkin çözümler sunmaları için baskı uygulayarak otomasyonu her zamankinden daha değerli hale getiriyor.

Her açıdan daha güvenli yazılım oluşturmak için çevik süreç sırasında güvenlik ölçümleri dahil edilir. Büyük ve karmaşık web uygulamalarının korunması daha da zordur, bu da otomasyonun yanı sıra siber güvenliği yazılım geliştirme sürecinin hayati bir kavramı haline getirir.

Hedefli Fidye Yazılımı

Siber güvenlikte bir diğer önemli eğilim, 2020 için görmezden gelemeyeceğimiz gibi hedeflenen fidye yazılımıdır. Özellikle gelişmiş ülkenin endüstrilerinde, günlük faaliyetlerini yürütmek için büyük ölçüde belirli yazılımlara güvenirler.

Bu fidye yazılımı hedefleri, İngiltere İskoçya’daki Ulusal Sağlık Hizmeti hastanelerine yapılan Wanna Cry saldırısı gibi daha fazla odaklanmış durumda. 70.000’den fazla tıbbi cihazı bozdu. Genel olarak, fidye yazılımı, hala bir fidye ödenmediği sürece kurbanın verilerini yayınlamakla tehdit etmek istese de, büyük organizasyonu veya ulusları da etkileyebilir.

Devlet Destekli Siber Savaş

Batılı ve doğulu güçler arasında üstünlük bulma girişimlerinde herhangi bir kesinti olmayacak. ABD ve İran ya da Çinli bilgisayar korsanları arasındaki gerilim, saldırılar az olmasına rağmen genellikle dünya çapında haberler yaratıyor.

Seçimler gibi bir olay üzerinde önemli bir etkiye sahiptirler. Ve bu yıl yapılacak 70’den fazla seçimle, bu dönemde suç faaliyetleri artacak. Yüksek profilli veri ihlalleri, siyasi ve endüstriyel sırların 2021 için en iyi siber güvenlik trendlerine ilişkin olması bekleniyor.

Siber Güvenlikte İçeriden Gelen Tehditler

İnsan hatası hala veri ihlalinin başlıca nedenlerinden biridir. Herhangi bir kötü gün veya kasıtlı bir boşluk, milyonlarca çalınan veriyle bütün bir kuruluşu çökertebilir.

Verizon tarafından hazırlanan veri ihlali raporu, çalışanların doğrudan veya dolaylı olarak toplam saldırıların yüzde 34’ünü gerçekleştirdiği siber güvenlik eğilimleri hakkında stratejik bilgiler veriyor. Bu nedenle, verileri mümkün olan her şekilde korumak için tesis içinde daha fazla farkındalık yarattığınızdan emin olun.

Sıradaki Siber Güvenlik Trendleri

2021’deki bu siber güvenlik eğilimleri, kuruluşlarda güvenlik önlemlerini istifleme konusunda daha fazla korkuya sahip olacak. Kuruluşların bu yıl tek başına varlıklarını korumak için 100 + milyar $ ile her zamankinden daha fazla harcama yapmaları bekleniyor.

Altyapı güvenliğinin bugün hemen hemen her organizasyonda önemli bir parçası olduğu için, yarının uzmanı olmak için siber güvenlikte öğrenme eğrisini bugün başlatmak mükemmel bir seçim olacaktır. Yetenekli ve deneyimli siber güvenlik çalışanları, BT sektöründeki en yüksek maaşlı profesyoneller arasındadır.

Güvenlik oyununuzu geliştirmek ve bu siber güvenlik trendlerine ayak uydurmak bugün en iyi çağrıdır. En iyisi veri ve bilgilerin güvenliğini sağlama, risk analizi ve azaltma, bulut tabanlı güvenliği tasarlama, uyumluluk sağlama ve çok daha fazlasını içeren altyapınızı korumaya yönelik kapsamlı önlemler almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu