Drone

BLOS EVLOS ve TBVLOS nedir? Otonom Drone Uçuşunda Önemi

BLOS EVLOS ve TBVLOS nedir? Otonom Drone Uçuşunda Önemi. VLOS kategorisinde duyabileceğiniz iki kısaltma daha genişletilmiş görsel görüş hattı (EVLOS) ve taktik BVLOS‘tur (TBVLOS).

EVLOS ve TBVLOS Nedir?

Bir gözlemcinin (operatörün aksine) drone için VLOS‘a sahip olması durumunda, söz konusu gözlemcinin drone operatörü ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmesi koşuluyla EVLOS izni verilebilir. Bu, otonom navigasyon olmadan daha uzun mesafeli drone uçuşlarını mümkün kılar.

Operatörün uçuşun bir kısmı boyunca drone ile görüş hattını kaybetme ihtimalinin olduğu acil durumlarda TBVLOS yetkilendirmesi verilebilir. Bu taktiksel muafiyetler bazen ABD FAA tarafından örneğin acil durum müdahale ekiplerine verilmektedir.

Görüş Hattının Ötesi (BLOS) Nedir?

Her ne kadar BLOS sıklıkla BVLOS ile birbirinin yerine kullanılsa da mutlaka aynı şey değildir. Bu kısaltmada LOS, radyo sinyali iletimi ve alımı ile ilgili olabilir ve görüş hattı, insan operatörün görsel algısı ile drone arasında değil, drone ile çalışması için bağlı olduğu herhangi bir radyo ekipmanı arasındadır.

Yakın zamana kadar, eğer bir drone yerden uzaktan kontrol ediliyorsa, uzaktan kumanda ünitesi drone ile veri alışverişi yapmak için tipik olarak 900 MHz, 2,4 GHz veya 5,8 GHz frekans bandını kullanıyordu. RF sinyalleri noktadan noktaya değil elipsoid bir şekil (Fresnel bölgesi olarak bilinir) içinde yayıldığından, bu bölgedeki çevresel faktörler, kontrol ünitesi ile drone arasındaki doğrudan yolda olmasa bile RF görüş hattını engelleyebilir.

Örneğin orman bölgesindeki ağaçlar sinyali engelleyebilir veya zayıflatabilir ve sinyaller aynı zamanda bölgedeki yüksek yapılardan da yansıyarak net alıma müdahale edebilecek “çok yollu” sinyaller oluşturabilir. Bu nedenle, bir insan operatörün drone ile net bir görüş hattına sahip olması, ancak insan pilot kadar önemli olan radyo kontrol ünitesinin görüş hattının bozulması mümkündür.

Temel olarak, eğer bir insan operatör drone’u görebiliyorsa ancak radyo görüş hattı kaybolduğu için onu kontrol edemiyorsa, bu açıkça bir güvenlik riski oluşturur.

Görüş Hattının Ötesi BLOS ve Otonom Drone Uçuşu

Veri alışverişi için 4G ve 5G’ye geçişle birlikte, bu geleneksel anlamda BLOS‘un otonom drone uçuşu için önemi azalıyor. Kentsel alanlardaki işaret ışıklarının yoğunluğu ve kent merkezlerinin dışındaki kesintisiz görüş hatları boyunca menzil göz önüne alındığında, bir drone’un kontrol ünitesinin LOS dışında olması nadir görülen bir durumdur.

Ancak BLOS, GNSS uydularından RF’ye uygulandığında daha büyük bir önem kazanır. BVLOS için hassas konumlandırma ve navigasyon kritik öneme sahiptir ve bu genellikle GNSS’ye bağlıdır. Bir dronun GNSS alıcısının, konumunu doğru bir şekilde hesaplamak için en az dört navigasyon uydusunun (WAAS veya SBAS gibi bir büyütme hizmeti kullanılıyorsa altı) radyo görüş hattına ihtiyacı vardır.

Bir dronun GNSS alıcısının, konumunu doğru bir şekilde hesaplamak için en az dört navigasyon uydusunun (WAAS veya SBAS gibi bir büyütme hizmeti kullanılıyorsa altı) radyo görüş hattına ihtiyacı vardır.

Uydu sinyallerinin çevredeki binalar ve diğer yapılar tarafından aralıklı olarak engellenebildiği alanlarda otonom BVLOS drone uçuşu potansiyelini sınırlıyor. Buna, sinir bozucu bir şekilde, en umut verici drone kullanım durumlarının çoğunun yer aldığı yerleşik kentsel ve banliyö alanlar da dahildir.

Günümüzde BVLOS ve BLOS arasında çok az ayrım yapılmaktadır. Ancak drone kullanımı yaygınlaştıkça, standartlar ve düzenlemeler geliştikçe görsel görüş hattı ile RF görüş hattı arasındaki ayrım çok önemli hale gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu