Bilişim

Kullanıcı Deneyimi UX Tasarımı Nedir? UX ve UI Farkları

Kullanıcı Deneyimi UX Tasarımı Nedir? UX ve UI Farkları. Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX), belirli bir ürünün kullanıcısının o ürünü kullanırken yaşadığı deneyimdir. Dolayısıyla bir UX tasarımcısının görevi, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlayan bir ürün yaratmaktır.

İçindekiler

 • Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı Nedir?
 • UX ve UI: Fark Nedir?
 • UX Tasarımı—Resmi Bir Tanım
 • UX Tasarımcıları Ürün Kullanımının Kim, Neden, Ne ve Nasıl Olduğunu Düşünüyor
 • UX Tasarımı Kullanıcı Odaklıdır
 • UX Tasarımı hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin
 • Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı ile ilgili sorular

Kullanıcı Deneyimi UX Tasarımı Nedir?

Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı, tasarım ekiplerinin kullanıcılara anlamlı ve alakalı deneyimler sağlayan ürünler oluşturmak için kullandığı süreç tasarımıdır. UX tasarımı, markalaşma, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev de dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme sürecinin tamamının tasarımını içerir.

Bir deneyim tasarlamak, yalnızca yazılımın kullanımını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ürünle ilgili diğer deneyimlerin (örneğin pazarlama kampanyası, paketleme ve satış sonrası destek) tasarlanmasını da içerir. En önemlisi, UX tasarımı sorunlu noktalara ve ihtiyaçlara hitap eden çözümler sunmakla ilgilidir. Sonuçta hiç kimse amacına hizmet etmeyen bir ürünü kullanmayacaktır.

UX ve UI: Fark Nedir?

UX/UI tasarımcısı” iş unvanını görebilir ve UX ile UI’nin birbirinin yerine geçebileceğini düşünebilirsiniz. Ancak örtüşmeler olsa da bunlar ayrı disiplinlerdir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı” genellikle “Kullanıcı Arayüzü Tasarımı” ve “Kullanılabilirlik” gibi terimlerle birbirinin yerine kullanılır. Ancak kullanılabilirlik ve kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı, UX tasarımının önemli yönleri olsa da, bunlar alt kümelerdir.

Bir UX tasarımcısı, markalaşma, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev dahil olmak üzere bir ürünü edinme ve entegre etme sürecinin tamamıyla ilgilenir . Hikaye, cihaz kullanıcının eline geçmeden önce başlıyor.

“Hiçbir ürün ada değildir. Bir ürün, üründen daha fazlasıdır. Tutarlı ve entegre bir deneyimler dizisidir. Bir ürün veya hizmetin ilk niyetlerden nihai düşüncelere, ilk kullanımdan yardım, servis ve bakıma kadar tüm aşamalarını düşünün. Hepsinin sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmasını sağlayın.

Don Norman, “Kullanıcı Deneyimi” teriminin mucidi.

Harika bir kullanıcı deneyimi sağlayan ürünler (örneğin iPhone), bu nedenle, ürünün tüketimi veya kullanımı ve satın alma, sahip olma ve hatta sorun giderme sürecinin tamamı göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Benzer şekilde, UX tasarımcıları yalnızca kullanılabilir ürünler yaratmaya değil, kullanıcı deneyiminin zevk, verimlilik ve eğlence gibi diğer yönlerine de odaklanır.

Sonuç olarak iyi bir kullanıcı deneyiminin tek bir tanımı yoktur. Bunun yerine, iyi bir kullanıcı deneyimi, belirli bir kullanıcının, ürünü kullandıkları belirli bağlamdaki ihtiyaçlarını karşılar.

Bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı şu soruyu yanıtlamaya çalışır: “Bir bilgisayarla, akıllı telefonla, bir ürünle veya bir hizmetle etkileşim kurma deneyimini mümkün olduğunca sezgisel, sorunsuz ve keyifli hale nasıl getirebiliriz?

UX Tasarımı – Resmi Bir Tanım

Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO), kullanıcı deneyimini şu şekilde tanımlar:

“Bir kişinin bir ürün, sistem veya hizmetin kullanımından veya öngörülen kullanımından kaynaklanan algıları ve tepkileri.”

ISO 9241-210, İnsan-sistem etkileşiminin ergonomisi – Bölüm 210: Etkileşimli sistemler için insan merkezli tasarım

Bu tanımı iki kısma ayırabiliriz:

 1. Bir kişinin algıları ve tepkileri.
 2. Bir ürünün, sistemin veya hizmetin kullanılması.

Kullanıcı deneyiminde, tasarımcıların bir kişinin algıları ve tepkileri üzerinde fazla bir kontrolü yoktur; tanımın ilk kısmı budur. Örneğin, bir ürünü kullanırken birinin nasıl hissettiğini, parmaklarını hareket ettirdiğini veya gözlerini kontrol edemezler. Ancak tasarımcılar ürünün, sistemin veya hizmetin nasıl davranacağını ve görüneceğini (tanımın ikinci kısmı) kontrol edebilir.

Kullanıcı deneyimi tasarlanamaz, yalnızca kullanıcı deneyimi için tasarım yapılabilir. Özellikle duyusal bir deneyim tasarlanamaz, yalnızca onu uyandırabilecek tasarım özellikleri yaratılabilir.

– Jeff Johnson, San Francisco Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde Yardımcı Doçent

Kullanıcı deneyimi tasarımı hakkında düşünmenin en basit yolu bir fiil ve isim olarak düşünmektir. Bir UX tasarımcısı, bir sistem veya hizmete yönelik algıları ve yanıtları, kullanıcı deneyimini (isim) etkileyen şeyleri (fikirler, planlar, değişiklikler) tasarlar (fiil).

Örneğin, bilgisayar faresi gibi fiziksel bir cihaz kullanırken, kullanıcının ona bakmaktan, hissetmekten ve onu tutmaktan keyif alıp almayacağını etkileyen ürünün bazı yönlerini kontrol edebiliriz:

 • Ellerine nasıl sığarsa öyle. Rahat mı? Çok mu büyük ve hantal mı?
 • Ağırlık. Bu onların onu istedikleri gibi hareket ettirme yeteneklerini etkiler mi?
 • Kullanım kolaylığı. Bunu otomatik olarak kullanabilirler mi, yoksa bir hedefe ulaşmak için çok düşünmeleri mi gerekiyor?

Bir kişi bilgisayar uygulaması gibi dijital bir ürün kullandığında etkileyebileceğimiz birkaç husus şunlardır:

 • Sistemde ne kadar sezgisel bir şekilde gezinebiliyorlar?
 • Onları hedeflerine yönlendirmeye yardımcı olan ipuçları.
 • Bir görevin temel yönlerinin uygun zamanda görünürlüğü.

UX Tasarımcıları Ürün Kullanımının Kim, Neden, Ne ve Nasıl Olduğunu Düşünüyor

Bir UX tasarımcısı olarak ürün kullanımının Kim, Neden , Ne ve Nasıl olduğunu düşünmelisiniz . Neden, kullanıcıların bir ürünü benimseme motivasyonlarını, ister ürünle gerçekleştirmek istedikleri bir görevle ilgili olsun, ister kullanıcıların ürünün mülkiyeti ve kullanımıyla ilişkilendirdiği değerler ve görüşlerle ilgili olsun.

İnsanların bir ürünle yapabileceklerini, yani ürünün işlevselliğini ele alan şey. Son olarak, Nasıl , işlevselliğin erişilebilir ve estetik açıdan hoş bir şekilde tasarlanmasıyla ilgilidir.

UX tasarımcıları, Neyi belirlemeden önce Neden ile başlar ve son olarak kullanıcıların anlamlı deneyimler oluşturabilecekleri ürünlerin nasıl yaratılacağını belirler. Yazılım tasarımlarında ürünün “özünün” mevcut bir cihazdan geldiğinden ve kesintisiz, akıcı bir deneyim sunduğundan emin olmalısınız.

UX Tasarımı Kullanıcı Odaklıdır

UX tasarımı kullanıcı yolculuğunun tamamını kapsadığından multidisipliner bir alandır; UX tasarımcıları görsel tasarım, programlama, psikoloji ve etkileşim tasarımı gibi çeşitli altyapılardan gelir. İnsan kullanıcılar için tasarım yapmak aynı zamanda erişilebilirlik konusunda daha geniş bir kapsamda çalışmak ve birçok potansiyel kullanıcının küçük metinleri okumak gibi fiziksel sınırlamalarına uyum sağlamak anlamına da gelir.

Bir UX tasarımcısının tipik görevleri değişiklik gösterir ancak genellikle kullanıcı araştırması, kişiler oluşturma, tel çerçeveler ve etkileşimli prototipler tasarlama ve tasarımları test etmeyi içerir. Bu görevler bir kuruluştan diğerine önemli ölçüde değişebilir. Yine de tasarımcılardan her zaman kullanıcıların savunucusu olmalarını ve onların ihtiyaçlarını tüm tasarım ve geliştirme çabalarının merkezinde tutmalarını talep ediyorlar.

Çoğu UX tasarımcısının bir tür kullanıcı merkezli çalışma süreciyle çalışmasının ve ilgili tüm sorunları ve kullanıcı ihtiyaçlarını en iyi şekilde ele alana kadar en iyi bilgiye sahip çabalarını kanalize etmeye devam etmesinin nedeni de budur.

Kullanıcı merkezli tasarım, tüm tasarım ve geliştirme için başlangıç ​​noktası olarak kullanıcıları ve onların bağlamlarını anladığınız yinelenen bir süreçtir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu