Akıllı Şehirler

Ev Otomasyonu Nedir? Akıllı Ev Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ev Otomasyonu Nedir? Akıllı Ev Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Genellikle “Akıllı Ev Teknolojisi” olarak anılan Ev Otomasyonu, evinizi otomatikleştirmek için teknolojinin kullanılmasıdır.

Ev Otomasyonu Nedir?

Ev otomasyonu, evinizin neredeyse her yönünü Nesnelerin İnterneti (IoT) aracılığıyla kontrol etmenize olanak tanır.

Akıllı Ev Otomasyonu, termostatın icadıyla başladı ve teknolojide en büyük ve en hızlı büyüyen pazarlardan biri haline geldi. Ev Otomasyonu ‘nun potansiyeli büyümeye devam ediyor.

Ev güvenliği, cihazları kontrol etmek, enerji kullanımını izlemek, kişisel asistan olarak, yaşlılara veya engellilere bakmak ve daha fazlası için kullanabilirsiniz.

İlgili Makale: Akıllı Şehirler Siber Güvenlik Korumaları Kadar Akıllıdır

Akıllı Ev Otomasyonu hakkında bilmeniz gereken her şeyi Akıllı Şehirler kategorimizdeki yazılarımızda öğreneceksiniz. Sadece nasıl çalıştığı değil, farklı kullanım şekilleri ve zararları.

Ayrıca, kaçırdığınızı asla bilmediğiniz bir teknolojiyle karşılaşırsanız, ortaya çıkan Akıllı Ev ürünlerine yönelik birkaç yararlı bağlantı bulacaksınız.

Ev Otomasyonu Nasıl Çalışır?

Akıllı Ev Otomasyonu ‘nun nasıl çalıştığını açıklamak zor. Çünkü evrensel olarak kabul edilmiş bir protokol yok. Teknoloji ülkeye, şirkete ve otomasyon türüne göre değişir.

Çoğu zaman, Ev Otomasyonu pazarı çok kazançlı ve hızlı olduğu için, şirketler yeni gelişmelerden kaçınacaktır.

Ev Otomasyonu için ilk endüstri standardı X10 idi. X10, cihazların öncelikle güç hattı kabloları, radyo frekansı ve kablosuz tabanlı protokoller aracılığıyla birbirine bağlanmasına yardımcı olur.

Bugün Zigbee, Z-Wave ve Insteon da ev otomasyonu için önde gelen protokollerdir. Bu yeni endüstri standartları, modern kablosuz teknolojiye daha fazla güveniyor.

Bütün bu sistemler çok karmaşıktır. Basitçe söylemek gerekirse, cihazlara mesaj göndermek için elektrik, radyo dalgaları ve kablosuz teknolojiyi kullanırlar.

Merkezi Kontrol: Merkezi Kontrol, evinizdeki her şeyi kontrol eden bir Ev Otomasyon sistemidir. Tek bir kaynaktan ışıklarınızı, termostatınızı, sprinklerlerinizi, telefonunuzu, çamaşır makinenizi, kurutma makinenizi ve daha fazlasını kontrol etmenizi sağlar.

Bu tür Ev Otomasyonu, işletmeler ve lüks özel konutlar arasında en popüler olanıdır. Ev-Otomasyon güvenlik sistemleri arasında da oldukça popülerdir.

Genellikle, Merkezi Kontrol sistemleri, ev güvenlik sistemleri için yaygın olarak kullanılan türde olduğu gibi duvara monte bir terminal aracılığıyla çalıştırılır. Ayrıca bir uzaktan kumanda cihazı, akıllı telefon, tablet veya bilgisayardan da erişilebilirler.

Artıları: Merkezi bir kontrol sisteminin bir numaralı faydası ismindedir. Evinizin tüm farklı yönlerine tek bir manastır sisteminden erişebilirsiniz.

Duşunuzdan ev güvenlik ağınıza kadar her şey tek bir merkezi sistem üzerinden kontrol edilebilir. Merkezi kontrol sistemleri de oldukça üst düzeydir, bu da yüksek kalite anlamına gelir.

Eksileri: Bu sistemler daha pahalı olma eğilimindedir ve profesyonel kurulum gerektirir. Ev Otomasyonu büyüdükçe, giderek daha fazla insan, Merkezi Kontrol sistemlerini taklit etmek için Smart Hub ‘larla eşleştirilebilen uygulama tabanlı otomasyona doğru ilerliyor.

Bu sistemlerle ilgili bir diğer sorun, çok kapsayıcı olmalarıdır. Merkezi bir sistemle gitmeyi seçerseniz, genellikle o sistemle eşleşen cihazlarla sınırlı kalırsınız.

Örneğin, dışarı çıkıp yeni bir çamaşır makinesi almak isteseniz, o sistemle çalışan makinelerle sınırlı kalırsınız. Zaman geçtikçe birçok sistem, kendilerini gelişen teknolojilerle daha uyumlu hale getirerek ev otomasyonu pazarına uyum sağlıyor.

Uygulama Tabanlı Akıllı Ev Otomasyonu Kontrol

Uygulama Tabanlı: Uygulama tabanlı Akıllı Ev teknolojisi, Bulut ile iletişim kurmak için ev ağınızı kullanır. Bulut teknolojisi, Nesnelerin İnterneti’nin hayati bir parçasıdır ve her ikisi de son birkaç yılda çok popüler hale geldi.

Uygulama tabanlı akıllı cihazların çoğu, Ev Otomasyonu cihazlarınızı Wi-Fi aracılığıyla ev ağınıza bağlayarak çalışır. Bu cihazlar, daha sonra akıllı cihazınızdaki uygulamalar aracılığıyla erişeceğiniz daha ciddi bir yere bağlanır.

Bu uygulamalarla kişiselleştirilmiş bir hesap oluşturduktan sonra Akıllı Ev cihazlarınızla koordine edebilirsiniz. Bu şekilde şirket, hangi cihazın hangi uygulama kullanıcısıyla birlikte gittiğini bilir.

Siz ve akıllı ev cihazlarınız İnternet’e bağlı olduğunuz sürece, bu bulut tabanlı Ev Otomasyon cihazlarının çoğuyla her yerden iletişim kurabilirsiniz.

Bazı uygulama tabanlı ev otomasyon teknolojisi, akıllı cihazınıza doğrudan Bluetooth üzerinden bağlanır. Bulut tabanlı ev otomasyonu gibi, yine de uygulamada kişisel bir hesap oluşturmanız gerekir.

Bulut tabanlı uygulamaların aksine, çalışabilmeleri için bu ev otomasyon cihazlarının yakınında olmanız gerekir.

Artıları: Uygulama tabanlı Ev Otomasyonu, genel nüfus için Akıllı Evlerin erişilebilirliğinden kesinlikle sorumludur.

Pek çoğu, bu cihazlar uygun fiyatlı, kurulumu, kullanımı ve güncellenmesi kolay olduğu için Akıllı Kendin Yap evleri yaratıyor. Ayrıca çok farklı seçenekler var ve şu anda çok büyük bir pazar olduğu için sürekli yeni cihazlar çıkıyor.

Eksileri: Merkezi Kontrolden farklı olarak, bulut tabanlı Ev Animasyonu ile çalışan Akıllı Evlerin çoğu birkaç farklı uygulama gerektirir.

Bazı Smart-Home teknoloji distribütörleri, tek bir uygulama üzerinden erişebileceğiniz birkaç farklı cihaz sunar. Öte yandan, geliştiriciler zaten Merkezi Kontrol sistemlerini taklit eden cihazlar yaratıyorlar.

Akıllı Ev Teknolojileri

Teknoloji çılgın bir hızla büyüyor ve yavaşlamıyor. Bir zamanlar sadece bilim kurguda gördüğümüz şeyler artık gerçek oldu.

James Bond gibi saatinizden insanları arayabilir, Hal 9000 gibi bilgisayarınızla konuşabilirsiniz ve artık Iron Man gibi akıllı bir eviniz olabilir. Akıllı ev teknolojisi aslında birkaç yıldır var.

Bill Gates, akıllı evini 1988’de kurmaya başladı ve 2005’te bitirdi. Bugün, akıllı bir eve sahip olmak için milyarder olmanız gerekmiyor ve inşa edilmesi kesinlikle 17 yıl sürmeyecek.

İster evinizi merkezi bir sistem üzerinden yönetin, ister uygulama tabanlı cihazlardan memnun olun, seçenekleriniz çok geniş ve genişlemeye devam edin.

Akıllı Ev Teknolojileri Temelleri

Temel bilgilerle başlayalım. Aşağıdakiler şu anda piyasada en sık kullanılan Akıllı Ev seçenekleridir. Kullanımı, kurulumu kolaydır ve en uygun fiyatlı Akıllı Ev teknolojisi olma eğilimindedirler.

Akıllı Hoparlörler: 39 Milyon Amerikalı’nın evinde akıllı hoparlör olduğu bildiriliyor. Yapabilecekleri her şeyi göz önünde bulundurursak, bu şaşırtıcı değil.

Akıllı hoparlörler, mükemmel bir iş çıkarsalar da, müzik çalmaktan çok daha fazlasını yapabilir. İnternette arama yapabilir, size hava durumunu söyleyebilir, size bir haber özeti verebilir, kişisel asistan olarak çalışabilir ve tüm Akıllı Ev sisteminiz için merkezi bir kontrol merkezi görevi görebilirler.

Doğru akıllı hoparlörlerle, sadece sesinizle evinizin neredeyse her yönünü kontrol edebilirsiniz. Ön kapıda olan Alexa’ya sorun, üst katta bıraktığınız ışığı kapatmak için Siri’yi kullanın ve Google ile ısıyı azaltın.

Akıllı hoparlörünüzü Ev Otomasyonu merkezi olarak kullanmak istiyorsanız, satın aldığınız cihazların hepsinin olmadığı gibi hoparlörünüzle uyumlu olup olmadığını iki kez kontrol etmeniz gerekir.

Akıllı TV: Akıllı TV’ler harika çünkü temelde istediğiniz her şeyi, istediğiniz zaman, kablonuz olsun ya da olmasın izleyebilirsiniz.

Akıllı TV, genellikle TV’nin kendisine atıfta bulunur, ancak bu durumda, tüm IoT video akış cihazları için bir şemsiye ifadedir.

Bu günlerde TV akışı söz konusu olduğunda tonlarca seçenek var. Doğrudan üniteden Netflix, Hulu, Amazon vb. yayınlayan gerçek bir akıllı TV alabilir veya normal TV’nizle eşleştirmek için bir sistem alabilirsiniz.

Bu cihazların çoğu, Akıllı Hoparlörleriniz ve Merkezi Kontrol hub’ınızla eşleştirilebilir, bu da evinizi daha da akıllı hale getirir.

Akıllı Termostatlar: Akıllı termostatlar ile nerede olursanız olun HVAC’nizi izleyebilirsiniz. Ayrıca, evde kimse yokken enerjinin boşa gitmemesi için bunları bir programa ayarlayabilirsiniz. Bazı akıllı termostatlarda, ihtiyaç duyulduğunda sıcaklığı otomatik olarak değiştiren bir sensör seçeneği bulunur.

Akıllı Fişler : Akıllı fişler, bir nesneyi kendisinin daha akıllı bir versiyonuna dönüştürebilir. Bunları normal prizlerinize takmanız yeterlidir, ardından onlardan güç alan her şey akıllı cihazınızdan kolayca açılıp kapatılabilir.

Işık Otomasyon : Işık otomasyonunda iki seçenek vardır. Birincisi akıllı ışık anahtarları kurmaktır. Akıllı ışık anahtarları yalnızca bir uygulama tarafından kontrol edilmekle kalmaz, aynı zamanda birçoğu size karartma gibi çeşitli aydınlatma seçenekleri sunar.

İkinci akıllı aydınlatma seçeneği ise akıllı ampullerdir. Akıllı fişler gibi, akıllı ampuller de normal lambaları akıllı lambalara dönüştürür. Eski ampullerinizi akıllı ampullerle değiştirin ve aydınlatmanızı otomatik hale getirebileceksiniz.

Peki hangisi daha iyi bir seçim? Akıllı anahtarlar daha uygun fiyatlı bir seçenektir ancak genellikle karmaşık kurulumlar içerir. Akıllı ampuller, karartma veya yumuşak ışık gibi daha fazla aydınlatma seçeneği sunar, ancak akıllı cihazlarınızla çalışmak için bir çevirmen merkezinin satın alınmasını gerektirdiğinden daha pahalıdır.

Görüntülü Kapı Zilleri : Görüntülü kapı zilleri yalnızca biri ön kapıda olduğunda sizi uyarmakla kalmaz, aynı zamanda size orada kimin olduğunu gösteren video görüntülerini de gösterebilir ve ziyaretçinizle konuşmak için interkom teknolojisini kullanabilir.

Artık “kim o?” diye bağırmanıza gerek yok. ya da evin diğer tarafından “gir”. Akıllı cihazınızdan görebilir, hatta akıllı hoparlörünüzden size göstermesini isteyebilirsiniz.

Robot Vakumları: Bir robot hizmetçiye erişim oldukça uzak olabilir, ancak bir sonraki en iyi şey bir robot vakumudur. Akıllı hoparlörleriniz de dahil olmak üzere akıllı cihazlarınızdan kontrol edilebilirler.

Bir robot süpürgeye sahip olmak yetmezmiş gibi, bu elektrikli süpürgelerin bazıları akıllı hoparlörleriniz gibi kendi yapay zekalarına (AI) sahiptir ve hatta birkaçı doğrudan akıllı cihazınıza resim ve video akışı gerçekleştirebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu