Endüstri

Robotik Süreç Otomasyonu RPA İnsanların Gücü

Robotik Süreç Otomasyonu RPA İnsanların Gücü. COVID-19 bizi şu soruyu sormaya zorladı: Yeni bir çalışma modeli için ne kadar hızlı yeniden organize edebiliriz?

RPA Robotik Süreç Otomasyonu ve Dijital Dönüşüm 2021

Salgın döneminde ne yaptığımızı ve nasıl yaptığımızı yeniden düşünmek zorunda kaldık. Çalışmalar artık daha esnek, daha dijital ve daha sonuç odaklı olmak için daha az zaman ve mekana dayalı.

Birçok şirket, bir dijital dönüşüm saldırısı olarak Robotik Süreç Otomasyonu ‘na (RPA) yöneldi. Tam bir platform revizyonundan daha hızlı ve daha ucuzdur ve yüksek hacimli, basit görevler için insan çalışanlara bağımlılığı azaltır.

RPA maliyetleri azaltır ve insanları uzaklaştırır. Artık 8 saatlik vardiyaları aşan insan otomatlarının saçmalıkları yok. RPA, pandemik anın iş ihtiyaçlarına uygun görünüyor.

Peki, teknoloji heyecanla buluşuyor mu? Teknoloji borcuna katkıda bulunabilecek bu kötü şöhretli kırılgan robotlardan ne kadar kazanılabilir?

RPA pazar liderleri, ürünün tarihsel eksikliklerinin farkındadır. 2021 ve sonrası için faydayı büyütmeye çalışıyorlar.

İşte RPA Pazarı ‘nın nasıl geliştiği ve en yeni özelliklerden en iyi şekilde yararlanmak için birkaç ipucu.

RPA 1.0’dan RPA 2.0’a Geçiş

Pazar olgunlaştıkça, aptal robotlar (RPA 1.0) ve akıllı robotlar (akıllı otomasyon veya RPA 2.0) arasındaki çizgi bulanıklaşıyor. Ön ve arka uç arasındaki sınır da eskisi kadar net değil.

Eskiden bir müşteriye iki soru sorabiliyordum: 1. Eski bir sistemden veri almanız gerekiyor mu? 2. Arka uç API’si var mı?

Cevaplar evet ve hayır ise, bir RPA kurulumuna gittiğimizi biliyordum. Şimdi, RPA kullanıcı arayüzü (UI) etkileşimleri ve API ‘lerin bir kombinasyonu olarak tanımlanıyor.

Bu, RPA 1.0 ‘ın bir insanın verileri kopyalayıp yapıştırmasını öykündüğünü düşündüğünüzde mantıklıdır. RPA 2.0 bir insanı taklit etmiyor. İnsanlar ve Microsoft Bilişsel Hizmetler veya Amazon’un AI Bulutu gibi AI bulut hizmetleri tarafından desteklenen dijital iş gücünün potansiyelini aydınlatıyor.

Bu değişimden en iyi şekilde yararlanmak için mevcut teknolojinizin yeteneklerini anlamanız gerekir. Sistemin API’leri var mı? API’leri kullanmak daha ucuz, daha etkili ve daha kararlı mı? Cevap her zaman evet değildir.

RPA, API’ler mevcut olmadığında veya bir insanı taklit ederken sistemden sisteme bağlantıdan daha fazla iş değeri sağladığında devreye girer. Ya hepsi ya da hiç olması gerekmez.

Harika bir otomasyon stratejisi, en fazla değeri elde etmek için hem API’leri hem de RPA’yı kullanır. BT direktörünüz doğru dengeyi kurmanıza yardımcı olabilir.

İlgili Makale: En İyi 10 Açık Kaynak Robotik Süreç Otomasyonu RPA Aracı

Akıllı Entegrasyonlar ve Otomasyon

RPA sağlayıcıları, müşteri tabanını nasıl büyüteceklerini bilir. Ürünlerini hem profesyonel geliştiriciler hem de vatandaş geliştiriciler için erişilebilir ve değerli hale getirmek için çalışıyorlar.

RPA artık yalnızca yapılandırılmış verileri kullanan tamamen dijital süreçlerle sınırlı değildir. UiPath ve Microsoft gibi pazar liderleri, metin analizi, duygu analizi, görüntü ve optik karakter tanıma ve doğal dil işleme gibi bilişsel bilgi işlem sistemleriyle derin entegrasyonlar oluşturuyor.

Bu yapay zeka araçlarını, bir otomasyon oluştururken iş akışınıza bırakabileceğiniz yapı taşları gibi paketliyorlar. Bu, web hizmetlerinin bileşenleşmesidir ve yapay zekayı demokratikleştirmektedir.

Azure veya AWS hesabına sahip olan herkes, yekpare kuruluşlar için ayrıldığında zengin yapay zeka özelliklerine erişebilir.

Akıllı Otomasyona 2 Farklı Örnek

  • Chatbot ve Kişisel Geliştiriciler için RPA Bot Entegrasyonu: neydi az iki yıl önce teorik operasyonel hale gelmektedir. UiPath, Druid ile ekip oluşturdu ve Microsoft, RPA geliştirme platformlarıyla tam ve yerel entegrasyona sahip olmak için Power Virtual Agent’lar oluşturdu. Her ikisi de, RPA veya API otomasyonlarınız ile konuşmaya dayalı kullanıcı arayüzleri sağlayan kodsuz sohbet robotu geliştirme platformlarıdır. Artık İK sohbet botunuz sadece bir bilgi deposu değil. API’si olmayan eski İK avantajları sistemlerinde kullanıcının fayda kaydını güncellemek için soruları yanıtlayabilir ve RPA otomasyonlarını tetikleyebilir.
  • Profesyonel Geliştiriciler için Otomatik Test: Testin, geliştirmenin en zahmetli, zaman alan bölümlerinden biri olduğu bilgisiyle , UiPath’s Studio Pro, geliştiricilerin daha dayanıklı RPA botları oluşturmasına yardımcı olmak için güçlü test yeteneklerine odaklanıyor . Test paketi diğer uygulamaları test etmek için de kullanılabilir, böylece RPA sisteminiz etkili bir şekilde test için merkezi dijital iş gücünüz haline gelir.

Kurumsal Çözümlerde RPA Otomasyonu Teşviği

RPA pazarında çok şey oluyor. Appian ve Pega, iş sürecine odaklanarak büyüleyici şeyler yapıyor. SAP gibi kurumsal sistem satıcıları, doğrudan ürünlerinde RPA yetenekleri oluşturuyor. Zengin rekabet, daha fazla fon sağlayan güneş ışığı için rekabet eden bir fikir ekosistemi yaratır.

Her yeni teknolojinin katil bir uygulamaya ihtiyacı vardır. İnternetin e-postaya ihtiyacı vardı. Dünya çapında ağın Google’a ihtiyacı vardı. Mobil, AppStore’a ihtiyaç duyuyordu.

RPA’nın katil uygulaması hala keşfedilmeyi bekliyor. Ancak bunu otomasyonun demokratikleşmesinde göreceğimizi düşünüyoruz.

Otomasyon fikirlerinin konseptten kurumsal uygulamaya geçmesini kolaylaştıran ilk şirket, sektöre hakim olacaktır. UiPath’in Otomasyon Merkezi ve Microsoft’un Güç Platformu gibi araçlar, BT ekiplerine ve vatandaş geliştiricilere, otomasyonu ilginç bir fikirden, verileri güvende tutmak için gereken yönetişimle kullanışlı uygulamaya geçirme konusunda güçlendiriyor.

UiPath şu anda görev yakalama ve süreç madenciliğini araştırıyor. Nihai hedef, RPA sisteminizin birbirini takip eden otomasyon projelerini tek başına bulmasıdır.

Bu araçlar, otomasyon yaşam döngünüzü sürdürmek açısından kesinlikle bir değere sahip olacaktır. Ancak üçüncü tarafların iş sistemlerinizi çalışırken kaydetmesi ve analiz etmesinden kaynaklanan bilgi güvenliği engelleriyle başa çıkmaya hazır olun.

UiPath, güvenlik belgeleri sağlama konusunda iyi bir iş çıkardı, ancak uygulama güvenliği denetimleriyle ilgilenen herkesin bildiği gibi, çalışan insanları kaydetmenin iyi bir fikir olduğu konusunda infosec ve İK ekiplerinizi ikna etmek zor olabilir.

Bu arada Microsoft, Power Platform aracılığıyla bir otomasyon ve uygulama kütüphanesi oluşturuyor. Potansiyel olarak asi vatandaş geliştirici ortamlarını izlemek ve yönetmek için zengin araçlar, kurumsal BT ekiplerinin bu vahşi batı sınırında ihtiyaç duyulan yönetişimi uygulamasına olanak tanır.

Satıcı tarafından sağlanan daha fazla yönetim aracı görmeyi umuyorumgittikçe daha fazla satıcı vatandaş geliştirici topluluğuyla etkileşime girdikçe.

Daha Esnek ve Daha Akıllı RPA Otomasyon Entegresi

2021’de RPA, daha esnek, daha akıllı ve daha entegre olacak şekilde gelişecek. Ancak, çözmenize yardımcı olabilecek bir iş sorunu belirlemediğiniz sürece bunların hiçbiri size bir fayda sağlamaz.

Şirketleri, otomasyon yolculuğuna kim, ne ve nasıl konularına odaklanarak başlamaları daha akıllı olacaktır.

Şirketiniz otomasyon yolculuğunun neresinde olursa olsun, ekibinizi güçlendirmek ve otomasyon potansiyelini artırmak için yapabileceğiniz basit bir şey var: Herkese bir iş sürecini nasıl belgeleyeceklerini öğretin. Bu beceri, çalışanlarınızın akılsız işten düşünceli işe geçme biletidir.

İnsanlara, yaptıkları şeyi neden yaptıklarını ve bunun nasıl daha iyi yapılabileceğini keşfetmeleri için zihinsel alan sağlar.

RPA teknolojisi olgunlaştıkça, otomasyon oluşturmak için yenilikçi araç sıkıntısı olmayacak. Ancak iş süreçlerinizi optimize etme vizyonu, bu süreçleri en iyi bilen insanlardan gelmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu