Endüstri

Akıllı Şebeke Nedir? Akıllı Şebeke ve Prosumer

Akıllı Şebeke Nedir? Akıllı Şebeke ve Prosumer. Akıllı şebekeler, aktif enerji dağıtımına yönelik bir paradigma kayması yarattı.

Akıllı Şebeke Prosumerismi Teşvik Ediyor

Akıllı Şebekeler tüketicilerin rolünü, enerji üretim birimlerini kendi tesislerine entegre ederek aynı anda güç tüketimine ve üretimine katılan üreten tüketicilere önemli ölçüde dönüştürdü.

Analize göre, enerji yönetim sistemleri, enerji depolama, mikro şebeke teknolojileri ve akıllı iletişim ve bilgi platformları, uygulamaların ve operasyonların yakınlaşmasına tanık oluyor.

Bu teknolojik yakınsama daha yeşil, yerel olarak yönetilen, güvenilir bir enerji tedarik mekanizması sağlarken, akıllı şebeke ağı boyunca katılımcılara finansal faydalar sağlar.

İlgili Makale: Yenilenebilir Enerji Trendleri 2021

Ayrıca, enerji depolama hızla prosümerismin hayati bir bileşeni haline geliyor. Güneş enerjisi fotovoltaikleri ve pillerin sunduğu değer teklifiyle birlikte, konutların sayaç arkası depolaması hızla büyümeye devam ediyor.

Benzer şekilde, güç talebi zirvelerini sınırlayarak enerji maliyetlerini azaltmak ve para kazanma yollarından yararlanmak, ticari ve endüstriyel (C&I) segmentinde enerji depolamanın benimsenmesinin temel itici güçleridir.

Akıllı Şebeke Nedir?

Enerji talebini hassas bir şekilde takip edebilen ve tahmin edebilen akıllı algoritmalar, kamu hizmetleri ve profesyonel tüketiciler için üretkenlik ve rahatlık sağlıyor.

Yerinde üretim, enerji depolama ve tüketimin yönetilmesi ve kontrol edilmesi için otomatik bir yaklaşım, çift yönlü bir enerji alışverişi kurarak konut ve C&I enerji gereksinimlerinin etkin bir şekilde optimize edilmesini sağlayarak şebeke esnekliğini sağladı.

Endüstri çevre birimlerinde hızlı dijitalleşme, geleneksel iş modellerinden gelişmiş pazara açılma stratejik zorunluluklarına geçişi mümkün kıldı.

Yeniden yapılandırma operasyonları ve teknolojik gelişmelere anında yanıt, iş sürecini düzene sokmak için gereken birincil faktörler olmaya devam ediyor.

SEE:
Hidrojen Endüstrisi ve Elektrik ile Hidrojen Üretebilen Yeni Enzim Sistemi
2021 Enerji Sektörünü Etkileyecek En Önemli Konu Sürdürülebilirlik

Rapor, yatırım getirisini en üst düzeye çıkaran bir üretici-tüketici stratejisi geliştirmek için sektör katılımcılarının büyüme için aşağıdakileri gözden geçirmesini öneriyor.

  • Teknolojik yenilik için araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) yatırımı: Teknolojik iyileştirmeleri Ar-Ge zorunlulukları, tüketici tercihleri ​​ve şebeke gereksinimleri ile uyumlu hale getirmek, ticari büyümeyi yönlendiren birincil faktör olacaktır.
  • Şebeke esnekliği için teknoloji yakınsaması: Akıllı şebeke şirketleri, teknolojik uzmanlıklarını birleştirmek ve şebeke kontrol sistemi portföylerini geliştirmek için enerji analitiği, akıllı bileşenler ve sensör üreten firmalarla işbirliği yapmalıdır.
  • Sistem entegrasyonu için teknoloji kaynağı: Entegre tedarik zincirlerinden, çeşitli tüketici portföylerinden ve marka değerinden yararlanmak için teknolojik türevleri büyük orijinal ekipman üreticilerine (OEM’ler) sağlayın.

Kaynak
Smart Energy

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu