Akıllı Şehirler

Akıllı Ampuller Nasıl Çalışır?

Akıllı Ampuller Nasıl Çalışır? İlk olarak, temel bilgiler. Bu cihazlarda normal ampuller gibidir. Ancak bir şekilde internete bağlıdırlar.

Bazıları Wi-Fi (yani Lifx) üzerinden çalışır. Bu, fazladan donanıma ihtiyacınız olmadığı, ancak diğerlerinin yönlendiricinize bağlı bir hub’a ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Hatta bazıları Bluetooth aracılığıyla doğrudan telefonunuza bağlanır.

Akıllı Ampul Nasıl Takılır?

Her sistem farklıdır, ancak ampulün kendisi çoğu durumda diğerleri gibi vidalanacaktır. Ardından hub ve uygulamayı kurarsınız ve gitmeniz iyi olur. Hub ‘sız Wi-Fi ampulleri vidalayın ve açın. Ardından Wi-Fi ağ ayrıntılarını onlara göndermek için uygulamayı kullanın.

Akıllı Ampuller Pahalı mı?

Ne istediğine bağlı, ama olmak zorunda değiller. Bununla birlikte, genel olarak standart ampullerden daha pahalıdırlar. Başlangıç ​​kiti için iyi bir teklif almanızı ve ardından satışlarda tek ampulleri almayı beklemenizi tavsiye ederiz. Büyük perakendeciler her zaman indirim yapıyor.

Ama bir alternatif var. Bunun yerine Akıllı Işık Anahtarı ‘nı değiştirerek akıllı ampullerin birçok avantajından yararlanabilirsiniz. Karartma ve renk özelliklerinden bazılarını kaybedersiniz, ancak mutfağınız için 25 akıllı GU10 ampul satın almaktan tasarruf sağlar.

Wi-Fi Akıllı Ampuller

En popüler 2. akıllı ampul türü Wi-Fi Ampul ‘lerdir’dir. Wi-Fi ‘yi biliyor ve seviyorsunuz, evinizdeki cihazlarınızın çoğunu internete bağlayan şey budur. TV’nizden akıllı telefona, dizüstü bilgisayardan oyun konsollarına, muhtemelen evinizde yönlendiricinizden o tatlı interneti emen birçok cihaz vardır.

Wi-Fi akıllı ampuller benzer şekilde çalışır. Zigbee veya Z-Wave aracılığıyla bir hub’a bağlanmak yerine, yönlendiriciniz aracılığıyla doğrudan internete bağlanırlar. Bu, bir tür uygulama ile kontrol edilmelerini sağlar. Büyük ölçüde, bir merkez satın almaktan kaçınmanıza izin verir. Bu da onları alternatiflerinden daha uygun maliyetli hale getirebilir.

Wi-Fi Ampuller, Zigbee veya Z-Wave ampuller kadar kolay bağlanamaz. Bunları Lifx gibi bir üreticinin hesabına bağlamanız ve ardından Amazon veya Apple gibi seçtiğiniz akıllı ev hizmetini kontrol etmek için bu hesaba erişim sağlamanız gerekir.

Wi-Fi ampullerinin diğer bir dezavantajı, evinizi onlarla doldurursanız modeminizi güçlendirmeniz gerekebilir. Bir dizi cihazı destekleyebilecek bir yönlendiriciye veya modeme ihtiyacınız olabilir. Çünkü çok sayıda akıllı ampul kullanmak, Wi-Fi ağınıza bağlı cihaz sayısını kolayca artırabilir. Ayrıca, ev ağınız meşgulse bazı gecikmeler de fark edebilirsiniz.

Wi-Fi kullanan Akıllı Ampul markaları: Lifx, Eufy, Cree, Wiz.

Bluetooth Akıllı Ampuller

En az popüler olan bağlantı türü Bluetooth ‘dur. Ve bunun bir nedeni vardır. Elbette ucuz olabilir. Üreticilerin saçma bir şekilde uygun fiyatlı Bluetooth akıllı ampuller üretmesine izin verir. Ancak aynı zamanda şaşırtıcı derecede karmaşıktır.

Bluetooth ampuller akıllı telefonunuza bağlanır ve onları bu şekilde yönetmenize izin verir. Bu tanıdık ve muhtemelen aynı şekilde bağlanan kulaklıklarınız veya giyilebilir cihazlarınız var. Bununla birlikte, Bluetooth ampullerin onları bir acıya dönüştüren birkaç dezavantajı vardır.

İlki eşleşmedir. Çoğu Bluetooth cihazının bir eşleştirme modunda olması gerekir. Bunu iyi biliyorsunuz ve aynısı Bluetooth akıllı ampuller için de geçerlidir. C by GE, Bluetooth akıllı ampulü eşleştirmenin ne kadar can sıkıcı olduğuna iyi bir örnek. Eşleştirme moduna geçene kadar onları kapatıp açıp kapamanız ve açmanız ve kapatmanız gerekir.

Ayrıca ev dışındayken onları kontrol edemezsiniz ve Alexa veya Google Assistant gibi bir şey kullanmak istiyorsanız bunu mümkün kılmak için bir merkez satın almanız gerekir. Bu nedenle, Bluetooth akıllı ampuller, onları mevcut akıllı ev sisteminize yerleştirmek söz konusu olduğunda en az kullanışlı olanlardır.

Bluetooth kullanan akıllı ampuller: C by GE

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu