Bilişim

2021 Veri Analitiği ve Yapay Zeka Trendleri

2021 Veri Analitiği ve Yapay Zeka Trendleri. Analitik, oldukça uzun bir süredir şirketler için nihai sonucu dönüştürüyor.

Giderek daha fazla İşletme Analitik kullanımında uzmanlaştığından, performansı iyileştirmek, rekabette bir adım önde olmak ve kâr marjlarını daha da artırmak için verilerini derinlemesine inceliyorlar.

Sonuç olarak, işletmeler bu hedefleri yerine getirmek için daha geniş bir analitik stratejisinin parçası olarak Makine Öğrenimi (ML) ve Yapay Zekayı (AI) dahil etmek istiyor. İlk adım, gelişmiş makine öğrenimi tekniklerinin veri altyapılarına nasıl entegre edileceğini öğrenmektir. Birçok kişi, uygulama sürecini çoktan başlatmış ve başarılı olmuş kuruluşlara bakıyor.

2021 En İyi Veri Analitiği Eğilimleri

Bulut hizmetlerinin kullanımı hızlanacak

Şirketler, aşağıdaki nedenlerden dolayı veri analizi projelerini buluta aktarmaya devam edecek:

  • Operasyonlara her zaman, her gün yardımcı olmak ve desteklemek için kolay erişilebilirlik.
  • Paradan tasarruf etmek ve uzmanlık bilgisine erişim sağlamak için bilgisayar kaynaklarının işleyişini dış kaynak olarak kullanın.
  • Anlama süresini en aza indirmek için yüksek çıktı.

XOps Uygulamaları

DevOps en iyi uygulamaları, veriler, makine öğrenimi, model ve platform (XOps) kullanılarak ekonomi ve verimlilik iyileştirmeleri elde etmek için kullanılır. Güvenilirlik, tekrarlanabilirlik ve yeniden kullanılabilirlik bunlardan bazılarıdır. Teknolojilerde ve süreçlerde yinelemenin azaltılmasına yardımcı olabilirler.

Veri Analitiğinde Karar İstihbaratı

2023 yılına kadar, büyük şirketlerin üçte birinden fazlasındaki analistler, karar zekası ve karar analizini birleştirecek. Karar istihbaratı alanı, bir dizi karar verme stratejisini içerir.

Karar zekasının en önemli yararı, stratejiler gibi geleneksel teknikleri gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenimi teknikleriyle birleştirmek için bir temel sunmasıdır. Bu, teknik olmayan kullanıcıların mühendisleri dahil etmek zorunda kalmadan karar mantığında iyileştirmeler yapmasına yardımcı olur.

Ölçeklenebilir ve Daha Akıllı Yapay Zeka

Daha iyi performans üretmek için, daha akıllı ve ölçeklenebilir AI artık teknikler ve algoritmalarla birleştirilmiştir. İşletmeler artık geleneksel verilerle mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için çeşitli yenilikler deniyor. Bu, yasaları takip etmeyi, kişisel bilgileri korumayı ve sistemdeki ön yargıları en aza indirmeyi amaçlar.

2021 En İyi AI Trendleri

Siber Güvenlik ve Veri İhlali için Yapay Zeka (AI)

Önümüzdeki yıllarda bilgiler daha erişilebilir hale gelecek. Dijital verileri bilgisayar korsanlığı ve kimlik avı dolandırıcılığına karşı daha savunmasız hale getirecek. AI ve yeni teknolojiler, güvenlik hizmetine her alanda dolandırıcılık davranışlarıyla mücadelede yardımcı olacaktır.

Güçlendirilmiş güvenlik girişimleriyle AI, gelecekte siber saldırıları önlemeye yardımcı olacaktır. Yapay zeka destekli sensörler, sahte dijital faaliyeti veya suç düzenlerine uyan faaliyetleri belirleyebilir.

Akıllı Perakende Zekası ve Veri Analitiği

Geliri artırmak, envanteri en üst düzeye çıkarmak, daha iyi satın alma kararları vermek, müşterilerine özelleştirilmiş deneyimler sunmak ve fiyatlandırma planlarını verimli bir şekilde yönetmek isteyen satıcılar ve perakendeciler, AIoT ‘yi uygulamalarına entegre etmeye devam etmelidir.

AIoT teknolojisi, perakende sektöründe tüketici verilerini yakalamak ve analiz etmek için kullanılır. Dedektörler, görüntü işleme ve bilgisayarla görme teknolojileri, müşteri davranışını güvenilir bir şekilde tahmin etmek ve mağaza operasyonlarını değerlendirmek için kamera sistemlerine entegre edilmiştir.

Kuantum AI

Önde gelen kuruluşlar, süper bilgisayarlarda kullanılmak üzere Qubit ‘leri hesaplamak için kuantum üstünlüğünü uygulamaya başlayacak.

Kuantum bilgisayarlar, kuantum bitleri nedeniyle sorunları geleneksel bilgisayarlardan daha hızlı çözer. Ayrıca, verilerin analizine ve birçok farklı modelin tahmin edilmesine yardımcı olurlar.

Kuantum bilgisayarlar, çeşitli şirketlere zor sorunları tanımlamada ve uygulanabilir çözümleri tahmin etmede yardımcı olabilir. Geleceğin makineleri ayrıca sağlık, bankacılık ve bilim gibi alanlarda çok çeşitli uygulamaları destekleyebilecek.

AI Destekli Sohbet Robotları

Konuşmalı AI veya AI destekli sohbet robotları, tüketici deneyiminin erişimini, erişilebilirliğini ve kişiselleştirilmesini iyileştirir. Diyaloğa dayalı yapay zeka çözümleri, gelişmiş müşteri hizmetleri otomasyonu ile sonuçlanıyor.

Yapay zeka destekli bir sohbet robotu, insanın ne istediğini ve taleplerini daha iyi anlayarak daha gerçekçi, neredeyse insan seviyesinde bir iletişim sağlamak için doğal dil işleme (NLP) ve makine öğrenimini kullanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu