Akıllı Şehirler

Akıllı Şehirler Siber Güvenlik Korumaları Kadar Akıllıdır

Akıllı Şehirler Siber Güvenlik Korumaları Kadar Akıllıdır. Synack’in EMEA bölgesi Başkan Yardımcısı Adrian Crawley, siber güvenlik korumaları, araç güvenliği, veriler, şehir planlaması, kişisel bilgiler ve ödemelere ilişkin ‘yeşil’ önlemlere ve bunların üstesinden gelmek için işbirliğine dayalı bir yaklaşımın nasıl gerekli olduğuna bakıyor.

Akıllı Şehirler ve Siber Güvenlik Korumaları

Yeşil işlere yatırım yapmak ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak için iddialı bir iklim gündemini zorlamak için çok az zaman harcandı.

Birleşik Krallık, akıllı, bağlantılı teknolojilerle çalışan daha sürdürülebilir şehirler inşa etmek için iddialı planlarla benzer bir yeşil geleceği takip ediyor. Yenilenebilir Enerji ‘de yeniliğin kilidini açmaya ve net sıfıra ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz en son teknolojiyi geliştirmemize yardımcı olacak.

İngiltere ve ABD’deki çabalar inanılmaz derecede umut verici olsa da, siber güvenlik ve politika yapıcıların daha dijital olarak bağlantılı bir geleceği nasıl güvence altına almayı planladıkları hakkında ciddi ve rahatsız edici sorular ortaya çıkarıyor.

Yeşil Enerjide SolarWinds Hack Saldırısı

SolarWinds saldırısı, ulus-devlet korsanlarının küresel tedarik zincirine nasıl saldırabileceğinin ve kamu hizmetlerine nasıl sızabileceğinin en son örneğiydi.

Bu saldırı ABD Enerji Bakanlığı, ABD Ulusal Laboratuvarları ve ABD Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’nun yanı sıra Birleşik Krallık devlet kurumlarını ve özel şirketleri etkiledi.

Şubat ayında, Florida’daki su kaynağına müdahale etmeye çalışan kriminal hackerlar hakkında daha rahatsız edici haberler ortaya çıktı.

ZDNet’e göre Nisan 2019’da Amerikalı bir güneş ve rüzgar sağlayıcısının “bir siber saldırı sonucunda elektrik üretim tesisleriyle bağlantısını kaybettiği” bildirildi.

Maalesef, siber güvenlik politika yapıcılar ve temiz enerji üreticileri için yeterli bir öncelik değildi ve hem ABD’yi hem de İngiltere’yi kötü niyetli bilgisayar korsanlarının güneş ve rüzgar operatörlerine, pil tedarikçilerine daha da başarılı saldırılar gerçekleştirebileceği bir gelecek için kurdu.

Accenture’da enerji, kimyasallar, kamu hizmetleri ve madencilikte geçtiğimiz günlerde enerji endüstrisinin önde gelen yayınlarından News’e “Yenilenebilir enerji mühendisliği ve inşaat sektöründe siber güvenlik konuşması neredeyse yok denecek kadar az olduğunu söyledi.”

Bu endişe verici bir ifade. Temiz stratejiler üzerinde çalışan herkesi derinden ilgilendirmelidir. Siber güvenlik testleri, bu yeni teknolojileri geliştirmenin ilk aşamalarına dahil edilmediyse, güvensiz bir gelecek inşa ediyoruz.

SolarWinds gibi daha rahatsız edici saldırılara veya Dragonfly gibi siber casusluk gruplarının Batı enerjisine başarılı bir şekilde sızmış saldırılara kapıyı açık bırakıyoruz.

Akıllı Şehirlerde Küresel Dijital Altyapı

Akıllı şehirler, elektrikli arabalar ve şarj bağlantı noktaları ve şebekeye her zamankinden daha fazla bağlanacak olan internet bağlantılı cihazlar gibi herhangi bir dijital altyapının küresel tehdit yüzeyini büyük ölçüde genişleteceği gerçeğinden kaçış yok.

Birleşik Krallık, Akıllı sensörlere ve internete bağlı diğer cihazlara güveniyor. Uygulamalar, bağlı trafik ışıkları, emisyon sensörleri ve elektrikli araç şarj istasyonlarıyla desteklenen bir gelecek. Ve bu altyapının her parçası, bir bilgisayar korsanının saldırı gerçekleştirmek için yararlanabileceği bir güvenlik açığı içerebilir.

Daha Temiz Gelecek İçin Siber Yazılım Güvenliği

Daha temiz bir geleceğin temelini oluşturacak tüm bu yeni aygıtları ve yazılımı güvence altına almak göz korkutucu – hatta imkansız – bir meydan okuma gibi görünebilir. Ancak, güvenlik ve güvenliğin başlangıçta ve tüm geliştirme yaşam döngüsü boyunca dikkate alınması gerektiği zaman değildir.

Otomotiv endüstrisi bu yaklaşımın en önemli örneğidir. Otomobil üreticileri, güvenlik ve güvenliği üretim süreci boyunca ve en gelişmiş otomobillerin frenlerden bilgi-eğlence sistemlerine kadar her bileşeninde dikkate alıyor. Yüksek düzeyde düzenlenmiş otomotiv endüstrisi bu standartları karşılamıyorsa, canlar kaybedilecektir.

Aynı şey daha bağlantılı bir gelecek için de söylenebilir. Yeni temiz enerji girişimlerinde siber güvenlik çok önemli olmalıdır. Bu, kapsamlı, isteğe bağlı testler sağlayabilen platformlardan yararlanmak anlamına gelir.

Siber güvenlikte, sürecin erken aşamalarında güvenlik açıklarını ortadan kaldırabilecek en keskin beyinleri kullanmak anlamına gelir. Ve bu, paydaşların birlikte çalışması, kaynakları paylaşması ve yeşil enerji ortamındaki zayıflıkların giderilmesi hakkında bilgi alışverişinde bulunması gerektiği anlamına gelir.

Yeşil teknolojiler devreye girdikten sonra siber güvenlik hakkında düşünmek için sabırsızlanıyoruz. O noktada artık çok geç. Şimdi bu konuları ele almalıyız.

Daha akıllı ve daha temiz şehirleri daha sürdürülebilir, yaşanabilir ve güvenilir hale getirecek yenilikçi ve proaktif siber güvenlik yaklaşımlarına ihtiyacımız var – bugün dünyanın karşı karşıya olduğu iklim krizini gerçekten aşabilmemiz için ihtiyacımız olan şey bu.

Okumaya Devam Edin: Yeni Nesil Kentsel Mobilite

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu