İş TeknolojisiTeknoloji Haberleri

Regtech ve Fintech Yasal Uyumluluk ve Risk Algılama

Regtech ve Fintech Yasal Uyumluluk ve Risk Algılama. Finans sektöründeki artan yenilikler Fintech ya da Finansal Teknolojiyi doğurdu . Fintech, yıkıcı teknolojileri kullanarak müşteri odaklı, katma değerli hizmetler sağlamaya odaklanıyor.

Modern Regtech ve Fintech Uyumluluk Teknolojisi

Yapay zeka, makine öğrenimi ve blok zinciri gibi en son teknolojiler, finans sektöründe dijital dönüşümü ve otomasyonu mümkün kıldı.

Covid-19 salgını ortamında fintech sektörünün hızlı dijital büyümesine tanık olduk. Finansal içerme ve otomasyon kurmaya odaklanırken, fintech firmaları doğru uyumluluk teknolojisinin yerinde olmasını yeterince önemsediler mi?

Bir çalışmada Alternatif Finans Cambridge Merkezi (CCAF) ve Dünya Bankası tarafından bir Regtech / Suptech inisiyatif hız vermiş incelenen düzenleyicilerinden % 37 Fintech sektörleri ve onların yanıt verenlerin % 33’ünü hedef alan en az bir düzenleyici inisiyatif almış olduğunu ortaya koydu.

Regtech Teknolojisi İhtiyacı ve Etkileri

Yeni ve katı mali düzenlemeler sektörü yığıyor. Teknolojinin hızlı bir şekilde benimsenmesi, daha iyi düzenleyici çerçeveler ve uyumluluk stratejileri için talebin artmasına da yol açtı.

Regtech, bu külfetli düzenleme ve uyum sorunlarını teknolojiyi kullanarak çözerek, daha iyi ve risksiz finansal çözümler sunmak için bir zorunluluk haline geliyor.

Fintech sektörü, salgın sırasında kara para aklama, siber suçlar ve diğer dolandırıcılık riskiyle karşı karşıya kaldı. Bu tür senaryolarda regtech, uyumluluk hatalarının üstesinden gelebilir, risk azaltabilir ve düzenleyici yükümlülüklerin yükünü hafifletebilir.

Grand View Research’ün bir raporu, küresel regtech pazar büyüklüğünün 2025 yılına kadar 55,28 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini ve tahmin dönemi boyunca % 52,8 YBBO ile büyüyeceğini ortaya koydu.

Rapora göre, artan dolandırıcılık vakaları ve artan risk ve uyum yönetimi talebi, regtech’in büyümesinin arkasındaki temel itici güçler. Artan zorunluluğun yanı sıra, regtech ‘in benimsemeyi teşvik eden faydaları da vardır.

  • Regtech ‘in benimsenmesi, Fintech firmalarında mevzuata uyumun operasyonel verimliliğini artıracaktır. Modern teknoloji, uyum sürecini zaman açısından verimli ve uygun maliyetli hale getirecektir. Uyumluluğun otomatikleştirilmesi maliyetleri azaltacak ve zahmetli süreci basitleştirecektir. Böylelikle herhangi bir gecikme olmaksızın yeni düzenlemelere uyum sağlayabilir.
  • Etkili risk tespiti ve yönetimi, regtech’i kucaklamanın bir başka faydasıdır. Finans sektöründeki potansiyel riskler hızla artıyor ve regtech bu risklerin kolaylıkla ve hızla üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Kara para aklama, yatırım sahtekarlıkları vb. gibi riskler uyarılarla ele alınabilir ve siber güvenlik direnci, regtech çözümlerinin devreye girmesiyle artacaktır.
  • Gerçek zamanlı uyumluluk ve yasal raporlama, regtech ‘i harika bir yenilik haline getirir. Düzenleyici başvurular, regtech’in benimsenmesiyle şeffaf ve stressiz hale gelebilir.

Forter, Hummingbird, IdentityMind, Mind Bridge ve daha birçok yeni şirket ve şirket, güvenilebilecek en iyi regtech çözümlerini geliştirmeye odaklanıyor.

Düzenleyici korumalı alan ve Hizmet olarak Regtech (RaaS) gibi Regtech yenilikleri, uyumluluk verimliliğini artırıyor ve yeni teknoloji tabanlı düzenleyici çerçeveler sunuyor. Hataları ve insan müdahalesini azaltarak finansal veri yönetiminde doğruluğa ulaşmak için çalışır.

Daha iyi kimlik doğrulaması ile regtech, finans kurumlarında Müşterinizi Tanıyın (KYC) gibi süreçler için yasal gereklilikleri sağlayabilir.

Regtech, çeşitli faydalar vaat ederek, Fintech’in daha iyi veri izleme ile değişen düzenleyici çerçevelere uyumlu kalması için başvurulacak yeni stratejidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu