İş TeknolojisiTeknoloji Haberleri

Artırılmış Gerçeklik Reklamları ve Reklam Şirketlerinde Rolü

Artırılmış Gerçeklik Reklamları ve Reklam Şirketlerinde Rolü. Reklam, modern ekonomilerin arkasındaki kilit faktördür. Firmaların tüketicileri ürün ve hizmet seçenekleri hakkında bilgilendirmek için kullandıkları bir araçtır.

Artırılmış Gerçeklik AR Reklamları ve Reklamcılık Endüstrisi

Teknolojilerdeki paradigma değişimi, her yıl dijital pazarlama ve Reklamcılık Endüstrisi ‘nde devrim yaratıyor. Artırılmış gerçeklik (AR), son yıllarda büyük ilgi gören yeni bir yeniliktir.

AR pazar büyüklüğünün 2018’de 5,91 milyar dolardan 2025’e kadar 198,17 dolara çıkması bekleniyor. Bu etkileyici rakamlar, dijital pazarlamacıları reklamcılık çabaları için artırılmış gerçekliği benimsemeye motive etmek için yeterli.

Artırılmış Gerçeklik ile ilgili reklam konusundaki en büyük efsane, bunun yalnızca büyük markalar için olduğudur. Bunun kaldırılması gerekiyor. Çünkü doğru yapılırsa, AR, işletme boyutundan bağımsız olarak pazarlama oyununuzu dönüştürme potansiyeline sahiptir.

Artırılmış Gerçeklik Reklamlarının Sektörün Çehresini Değiştirme Yolları

Aşağıda, Reklam endüstrisinde olumlu adımlar atmada AR ‘nin rolü belirtilmiştir.

1. Müşterinin Dikkatini Çok Hızlı Çekin

Çekici Pazarlama = Müşterinin dikkatini çekme şansı yüksek.

Pazarlamacılar arasında uzun süredir devam eden bir inanç, dikkatin azalan bir meta olduğu, ancak AR, işletmelerin dikkat çekmesine ve sürdürmesine yardımcı olabilir.

AR reklamları sürükleyicidir ve televizyon ve reklam panosu gibi geleneksel medyanın toplayamadığı pek çok duygusal ilgi toplar. AR reklamları ve mağaza içi yerleşimlerle etkileşimde bulunurken, insanlar bir video oyunu oynuyormuş gibi hissederler.

Perakende otomasyonu örneğini düşünün. AR soyunma odaları, perakende alışveriş deneyimini geliştirmek için kurulur. Müşteriler sadece AR penceresinin önünde durmalı ve çekici kıyafetleri ve aksesuarları denemelidir. Bu etkileşim, müşterinin satın alma niyetini olumlu yönde etkiler.

2. Çok Daha Ucuz Reklamcılık

Artırılmış Gerçeklik Reklamları inanılmaz derecede sürükleyici ve büyüleyici, erişilebilir ve uygun fiyatlıdır. Bir AR reklamının maliyeti, kalite gereksinimine ve pazara bağlı olarak değişir.

AR reklamı gelişmekte olan ülkelerde saatte 30 dolara mal olurken, İngiltere, Avustralya ve Kuzey Amerika gibi gelişmiş ülkelerde saatte 70-150 dolara kadar çıkabilir.

Tabii ki, büyük AR reklam kampanyaları oldukça pahalıdır. Tam bir AR Reklamı yaklaşık 5000 $ ‘a mal olabilirken, daha karmaşık bir AR reklamı 100.000 $’ a mal olacaktır.

Artırılmış Gerçekliği Oyun Yoluyla Canlı Deneyimler Sunun

AR teknolojisi, gerçekliği Dijital Ekosistem ‘le harmanlıyor ve müşteriler ile markalar arasında bir ilişki kurmak, şaşırtmak ve kurmak için yaygın olarak kullanıldı.

Etkileşimli deneyim ve AR oyunlaştırma ile yeni kullanıcılara ulaşabilir ve satın alma işlemlerini artırabilirsiniz. Müşterilerinize sadece bir oyun tahtası veriyorsunuz.

Ürünü Satın Almadan Önce Deneyin

Satın almadan önce deneyin‘ eski satış numarasının yalnızca fiziksel mağazalar için geçerli olduğunu tüm hayatımız boyunca duyduk.

AR sanal reklamlarla, çevrimiçi alıcılar için gerçek hayattaki bir sorunu çözebilirsiniz. Birçok büyük şirket, ürünlerini tüketicilerin eline veriyor ve perakende deneyimini dönüştürüyor.

Sephora’nın AR uygulaması, kadınların farklı makyaj ürünlerini uygulayıp kaldırmalarına ve hangi ürünleri satın alacaklarına karar vermelerine olanak tanır.

Kırmızı kalın ruj tonlarını, düzinelerce kirpik setini veya sadece uzman onaylı makyaj görünümlerini deneyebilirsiniz. Sanal yenileme aslında tüketicilere satın almaları için net bir yol sağlıyor.

Ürün Görselleştirmenin Dönüşümü

İsveç merkezli mobilya şirketi IKEA, ürün görselleştirme yoluyla reklam için AR kullanıyor ve bu da şirketin iade oranını düşürmesine yardımcı oluyor.

IKEA’nın ‘Yerleştirme Uygulaması’, ev sahiplerinin evlerinde veya apartmanlarında kanepeler, masa ve yatak takımları gibi dijital mobilyaları ön izlemelerine ve pişmanlıklarını azaltmalarına olanak tanır.

AR, müşterilerin belirli bir renk ve boyuttaki dijital bir öğenin gerçek ev ortamına uyup uymayacağını görmelerini delice kolaylaştırdı.

Markaların Hikaye Anlatım Şekline Yön Verir

AR, markaların hikaye anlatım şeklini değiştiriyor. AR ile, reklamlar aslında izleyiciyi hikayeye katılmaya ve içine dalmaya davet edecek. Sadece insanlar dahil değil, aynı zamanda deneyimlerini de değiştirebilirler.

Bu, izleyicinin rolünü pasiften aktif katılımcılara dönüştürürken, TV ve video reklamcılığının yerine getiremeyeceği kontrol açlıklarını tatmin eder.

Basit bir deyişle, markalar tüketicileriyle reklamlar aracılığıyla konuşmak yerine artık tüketiciler AR’nin gücünden yararlanarak onlara cevap verebilir ve marka hikayesinin bir parçası olabilir.

Markanızın Etrafında Heyecan Yaratın

AR reklamları, işletmenizin durumunu iyileştirerek dolaylı olarak işletmeniz için de çalışır. Şaşırtıcı bir gerçeklik deneyimi sunmak, ürününüz ve hatta hizmetiniz etrafında tüm vızıltıyı yaratmanıza izin verebilir.

İçecek markası Pepsi, dış mekan ‘Şimdilik yaşa’ otobüs standı sığınağı kampanyası için artırılmış gerçekliği optimize ediyor.

Şirket, Londra’daki otobüs durağına sahte pencereler olarak görünen ve tanımlanamayan uçan nesneleri (UFO’lar), botları ve kaplanları caddeden aşağıya doğru ilerlerken gösteren uzatılmış sanal ekranlar kuruyor.

Bu etkileşimli dijital hareket, Pepsi’nin otobüs durağında bekleyen insanlar arasında bir tartışma başlatmasına yardımcı oldu.

İlgili Makale: Yapay Zeka AI Pazarlama ile İşinizi Büyütün

Büyük Medya Kapsamını Destekleyin

Hepimiz geniş medyada yer almanın işletmeler için iyi olduğunu biliyoruz. AR, kasabanın yeni konuşması olduğundan, markalar artık mesajlarını göndermek ve insanları bilgilendirmek için daha fazla aracı kullanabilir.

Günümüzde sıradan insanlar yeni ürünleri radyo veya TV aracılığıyla öğrenmiyor. Bunun yerine, dijital ortamlar aracılığıyla, özellikle sosyal medya platformları aracılığıyla en son trend ve haberleri alırlar.

Şirketin Satışlarını Artırın

AR’nin iş dünyasında benimsenmesi farklı alanları etkileyecektir. Satışları artırmak, AR reklamlarını benimseyen işletmelerin en büyük önceliğidir.

Nedeni basit ve anlaşılır. Pazarlamacılar, AR’nin dijital bileşenlerini harmanlayabilir ve satış boru hatlarını yükseltmek için yeni fırsatlar açabilir.

Kullanıcılara, satın almadan önce ürünle dijital olarak etkileşime geçme yeteneği kazandırmak, aynı zamanda markayla ilgili genel müşteri deneyimini geliştirirken müşteri kaybetme oranını da düşürür.

İnsanlar ürünle ilgili önemli bilgileri ortaya çıkarabilir, bu da AR’nin müşterileri her zamankinden daha fazla güçlendirdiği anlamına gelir.

Artırılmış Gerçeklik Reklamları Sonuç

Artırılmış gerçeklik, pazarlama alanında hala çok yeni bir teknolojidir. Dijital pazarlama uzmanları zaten bu tür bir teknolojinin müşterilerin medyayı kullanma şeklini sonsuza dek değiştireceğini söylüyor.

AR, birçok şirket müşteri-marka etkileşimlerini geliştirmek için AR’den yararlanmaya başladığından, reklamcılık sektörüne çoktan girdi.

AR reklamları gerçekten de insanlar için önemli bir eğlence kaynağıdır. Ayrıca markaların hedef kitleleri ile derin duygusal bağlar kurmasına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu