Drone

Drone Yapmak mı? Drone Satın Almak mı? Drone Alacaklara Tavsiyeler

Drone Yapmak mı? Drone Satın Almak mı? Drone Alacaklara Tavsiyeler İlk olarak, en popüler insansız hava araçları türleri hakkında biraz bilgi: bunlar genel olarak 3 türe ayrılabilir – Kameralı Dronlar, Yarış Dronları ve Oyuncak Dronlar.

Dron Alırken ve Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • DJI Phantom 4 ve DJI Inspire 1, popüler kamera drone’ları için uygundur. Ancak bunlar yalnızca bir RTF modeli olarak teslim edilir – bunları bir kit kullanarak oluşturamazsınız.
  • Yarış dronları hem RTF hem de ATF’de veya bir kit olarak gelir. Bu dronlarla ilgili eğlenceli gerçek, onları özelleştirebilmeniz ve ihtiyaçlarınızı karşılayan benzersiz bir model oluşturabilmenizdir (daha fazla hız, gelişmiş manevra kabiliyeti vb.).
  • Hubsan X4 gibi Oyuncak Dronlar 34 dolardan, Syma X5c ise yaklaşık 44 dolardan satın alınabiliyor. Bunlar genellikle RTF’dir, ancak bir kit kullanılarak veya basitçe parçaları bir araya getirerek oluşturulabilirler. Çok küçüktürler ve kolayca kırılırlar.

Şimdi soru şu, hangi yoldan gitmelisiniz? Bir drone mu yapmalı mıyım yoksa hazır mı satın almalıyım? Pekala, bu soruyu aşağıdaki satırlarda cevaplayacağız, bu yüzden okumaya devam edin!

İlgili Makale: En İyi Drone Tavsiyeleri ve Fiyat Performans 2021

Hangisi Yolu Tercih Etmelisiniz – Yapmak mı – Satın Almak mı?

İlgi çekici videolar çekmek veya sadece uçan cihazlarla biraz zaman geçirmek hobinizse, drone satın almak harika bir seçenektir.

Halihazırda inşa edilmiş bir drone satın almak çok daha ucuz olurken, inşa etmek için uçmaya hazır modeli monte etmek ve inşa etmeye başlamak muhtemelen bir haftadan fazla sürer.

Ayrıca bir DIY modeliyle uçuşta aynı seviyede pürüzsüzlük elde edeceğinizin garantisi de yoktur.

Bir Quadcopter inşa etmek için, drone çerçevesini monte etmeniz, motorları ve hız kontrol cihazlarını monte etmeniz, pervaneleri dengelemeniz ve monte etmeniz ve son olarak uçuş kontrolörleri, ESC artı alıcıdan oluşan elektroniği barındırmanız gerekir.

Son olarak, tüm parçaları birlikte lehimlemelisiniz ve ayrıca ESC’leri güç dağıtım panosuna lehimlemelisiniz. Ayrıca, gerekli tüm öğeleri bulmanız ve fiyatları ve kaliteyi karşılaştırmanız gerekecek ki bu da zaman alıcı bir faaliyettir.

Dronlarınızı yüksek performanslı aksesuarlar ile sabitlemek için daha az titreşim için daha iyi yataklar sunan bir motorla başlayarak bilmeniz gereken tüm ince ayrıntıları düşünün. Elbette, biraz uzmanlığa ve teknik bilgiye ihtiyacınız var.

SEE: En İyi Drone Tavsiyeleri ve Fiyat Performans 2021

Kendi başınıza inşa ettiğiniz için çerçeve seçimi ilk adımınız olacaktır. Motorların ve pervanelerin sayısına bağlı olarak, her çerçeve drone tipine göre adlandırılır. Böylece quadcopter, octocopter, tricopter ve hexacopter çerçevelerimiz var.

Zaten kaybolduysanız, drone yapmayı profesyonellere bırakmanın ve kendi RTF modelinizi düşünmenin zamanı geldi.

Drone İnşa Etmenin Mantığı

Her rastgele armatür, vida ve ayarlarla denemeyi seven bir kişiyseniz, o zaman bir çoklu motor inşa etmeniz önerilir.

Her parçayı değiştirme veya daha iyi kalite veya performansa sahip bir şeyle değiştirme avantajına sahipsiniz. Ayrıca, drone’nuzun tam olarak nasıl çalıştığını ve en iyi sonuçlar için onu nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmenin harika bir yoludur.

Kendi İha ‘nızı Yapmanın Artıları

Kendi başarı duygusunuz: Bir tasarımcı gibi hissetmek ve dronun yerden havalanmasını izlemek istiyorsanız, o zaman bir drone inşa etmek size saygı duyulan bir başarı hissi verecektir.

Yükseltme : Kendi dronunuzu oluşturursanız, her bir parça iyileştirilmiş bir dronla değiştirilebilir veya değiştirilebilir. Oysa satın alınan bir drone yükseltilemez veya daha iyi bir şeyle değiştirilemez.

Öğrenimi zenginleştirir: Kendi dronunuzu yapmak, işlerin nasıl çalıştığını ve koordine edildiğini izlerken kesinlikle öğrenme deneyiminizi zenginleştirecektir. Parçaları bir araya getirme, hasar gördüklerinde tamir etme ve sonra nasıl uçurma konusunda tonlarca bilgi edineceksiniz.

Kendi İha ‘nızı Yapmanın Eksileri

Daha pahalıya mal oluyor: Bir drone inşa etmek, satın almaktan daha pahalıya mal oluyor. Nedeni, tüm aksesuarları kendiniz satın almanız gerektiğidir ve bazen bunlar ayrı ayrı daha pahalıdır. Sağlam bir drone yapmak için yüksek kaliteli parçalara ihtiyacınız vardır ve bunlar her zaman daha pahalıdır.

Zaman ve sabır gerekiyor: Kendi yaptığınız drone ‘nuzun havalanabilmesi için çok zaman ayrılması gerekir. Kesinlikle tek bir günde bitirilebilecek bir şey değil ve harcadığınız saatlerin ve sabrınızın da bir sınavı.

Garantisi yok: Bir drone inşa etmek, uçacağını garanti etmez ve bu çok cesaret kırıcı olabilir. Ayrıca, bulmanız ve hata ayıklamanız gereken herhangi bir kusur varsa, müşteri desteğini arayamazsınız.

Teknik bilgi bir zorunluluktur: Bir insansız hava aracı inşa etmek için, kendi başınıza yapacağınız ve kalibre edeceğiniz için teknik uzmanlığa ihtiyacınız vardır. Size rehberlik edecek çevrimiçi eğitimler ve YouTube videoları var, ancak kendi başınıza öğrenmeniz gereken bazı şeyler var.

Drone Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir dronun uçma şekli, uçuş kumandası kurulumuna bağlıdır. Bazı uçuş kontrolörleri daha çevik uçuş için ayarlanmışken, diğerleri stabiliteye doğru ilerliyor. Bununla birlikte, tercihleriniz ne olursa olsun, her zaman iyi bir denetleyiciye yatırım yapmalısınız.

Kontrolörler uzun ömürlüdür çünkü “verici” kısmı çıkarılabilir, böylece farklı veya en yeni iletişim teknolojileriyle çalışacak şekilde yükseltilebilir.

Ayrıca bir bütün olarak gelen tüm dronların RTF olmadığını da bilmelisiniz. Ancak RTF olanların herhangi bir montaja ihtiyacı yoktur. Sadece pili şarj etmeniz ve pervaneleri takmanız yeterlidir.

Piyasada bulacağınız bir diğer dron türü ise Bağla ve Uç (BNF) modelidir. Bunlar tamamen monte edilmiş eksi olarak gelir ancak bir denetleyiciye sahip değildir.

Dijital iletişim sistemlerinde, vericiniz ve alıcınız aynı frekansta olsa bile, birbirleriyle iletişim kurmak için aynı üretici protokolünü kullanmaları gerekir. Bu nedenle, satın almadan önce kontrol cihazının drone ile çalışıp çalışmadığını daima kontrol edin.

Ve son olarak, Neredeyse uçmaya hazır (ARF) quadcopter’lerde bir verici veya alıcı bulunmuyor ve hatta kısmi bir montaja ihtiyaç duyuyor.

Bir ARF drone donanımı ayrıca motorlar, ESC’ler ve hatta uçuş kontrolörleri ve pil gibi bileşenleri dışarıda bırakabilir. Etikette ARF’yi gördükten sonra açıklamaları doğru bir şekilde gözden geçirin.

Drone Satın Almanın Artıları

Daha ucuz: Bir drone satın almak, yapmaktan daha ekonomiktir.

Uçmaya hazır: Satın alınan bir drone neredeyse anında uçuşa alınabilir. Uçmaya Hazır quadcopter’lar, gökyüzüne çıkmak için yalnızca bir kamera, pil ve pervane eki gerektirir.

Yardım: Uçağınızda herhangi bir engel bulursanız, anında üreticiye şikayette bulunabilir ve destek isteyebilirsiniz. Ayrıca, drone’nuz garanti kapsamındayken kırılırsa, tamir edilmesi veya değiştirilmesi için üreticiye gönderebilirsiniz. Ancak, dronunuz kendi kendine yapılmışsa, onu tamir etmesi veya değiştirmesi gereken kişi sizsiniz.

Daha az teknik bilgi gerekli: Bir drone satın almak için teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Bununla birlikte, kendi drone teknik bilginizi oluşturursanız, bir zorunluluktur.

Daha iyi performans : Yerden kontrol edilen bir cihazı uçurmanın prensiplerini tamamen anlayan bir mühendislik profesyoneli değilseniz, drone’nuz sorunsuz bir şekilde uçmayacaktır.

Bu nedenle, drone’nuzla fotoğraf ve video çekmek istiyorsanız, zaten monte edilmiş bir modeli satın almayı düşünmelisiniz.

Drone Satın Almanın Eksileri

Güncellenemez: Satın alınan bir drone, seçiminize göre değiştirilemez. Oysa kendi kendine yapılan bir drone, istediğiniz şekilde kalibre edilebilir, değiştirilebilir ve yükseltilebilir.

Okumaya Devam Edin: Drone FPV Kamera Teknolojisi Nedir ve Kullanım Alanları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu