Bilişim

Programlama Dillerinin Geleceği ve Mega Programlama Dili

Programlama Dillerinin Geleceği ve Mega Programlama Dili. Programlama Dillerinin Geleceği ve Mega Programlama Dili. Programlama Dili Devriminde, yeni programlama dilleri, düşük kodlu ve kodsuz programlama yazılımlarına değiniyoruz.

Programlama Dili Devriminde Dillerinin Geleceği

Geliştiriciler, ustaca yeni araçlar oluşturmak ve kodlama sürecini kolaylaştırmak için on yıllardır programlama dillerini kullanıyor. Şimdiye kadar, bizim için oldukça iyi çalıştılar. Programlama dillerindeki ve genel olarak yazılımdaki gelişmeler, mümkün olanın sınırlarını zorlamamıza yardımcı oldu.

İşletmeler daha verimli, insanlar daha üretken ve hiç olmadığı kadar eğlenceli hale geldi. Güvenli para değişimi de dahil olmak üzere ekonomik altyapımızın temel unsurları temelde yeniden icat edildi.

Peki programlama dilleri artık nereye gidiyor? Kapsamlı bir Mega Dilin ortaya çıkmasına hazır mıyız? Veya programlama dilleri tamamen ortadan kalkabilir mi?

See: Apple iOS Platformu Yazılım Kod Geliştirici Programı Bilinmesi Gerekenler

Programlama Dillerinin Gerçek İşlevi

Spekülatif alana girmeden önce, bilmemiz gereken programlama dillerini neden yarattık ve bugün ne için kullanılıyorlar?

En temel düzeyde, bilgisayarlar kodu yalnızca ikili olarak işler: birler ve sıfırlar. Karmaşık bir yazılım uygulamasını yalnızca birler ve sıfırlar kullanarak programlayacak olsaydınız, bu çok uzun bir zaman alırdı ve uygulamanın işlevselliğini bozan herhangi bir hatayı bulmak neredeyse imkansız olurdu.

Programlama dilleri, geliştiriciler için kodlama sürecini basitleştirmek ve kodlamayı daha soyut bir düzeye çıkarmak için çalışır. Bunları yazılım geliştiricilerin bilgisayarlarla her iki tarafın da anlayabileceği şekilde iletişim kurmasını sağlayan bir arayüz olarak düşünebilirsiniz.

Programcılar ikili sayılara güvenmek yerine sözcükleri, işlevleri ve daha okunabilir diğer girdileri kullanabilir. Programlama sürecini çok daha basit hale getirir ve gerektiğinde hataları bulmayı kolaylaştırır. Bu nedenle, programlama dilleri programlamayı daha fazla sayıda insan için çok daha erişilebilir hale getirir.

Geleceğin Mega Programlama Dilleri İçin Temeller

Geleceğin programcıları, programlama dillerinden nelere ihtiyaç duyacaklar? Bu, özellikle insanlığın teknolojik ihtiyaçlarının yakın veya uzak gelecekte ne olacağını bilmediğimiz düşünüldüğünde, büyük ve karmaşık bir soru. Bununla birlikte, gelecekteki tüm programlama dillerinin sahip olması gereken bazı önemli unsurlar hakkında spekülasyon yapabiliriz.

Kolay API çağrıları: Günümüzün uygulamaları ve araçlarının birbirleriyle, bulutla ve diğer veritabanlarıyla sık sık değiş tokuş yapması gerekiyor. Bu nedenle modern programlama dillerinin kolay ve kullanışlı API çağrıları olması gerekir.

Otomasyon: Geliştiricilerin neden otomasyonu tercih ettiğini anlamak kolaydır: her şeyi kolaylaştırır . Bir programlama dilindeki otomasyonun yardımıyla, en önemsiz görevlerinizi basitleştirebilir, hataları test edebilir ve kodu daha hızlı ve daha etkili bir şekilde dağıtabilirsiniz.

Özel amaçlı diller: Bugüne kadar, en başarılı programlama dillerinden bazıları, hemen hemen her şey için kullanılabilecek olanlardır. Ancak ihtiyaçlarımız daha odaklı ve daha rafine hale geldikçe, özel amaçlı dillerin ortaya çıkması daha önemli olacak – bir veya iki tür uygulama için özellikle iyi olan yüksek konsantrasyonlu programlama dilleri.

Kolay öğrenme eğrisi: Herkes gelecekte bir programcı olacak – en azından bir dereceye kadar. Elektronik tablo yönetimini kolaylaştıranlar gibi basit uygulamalar ve komut dosyaları, hem profesyoneller hem de amatörler tarafından talep edilecek. Bu nedenle, yeni programlama dillerinin en basit, en erişilebilir öğrenme eğrisine sahip olması gerekir; hayatta kalacaklarsa kolayca öğrenilebilir olmaları gerekir.

Soyut: Programlama dillerinin asıl amacı, son derece teknik kodlama alanını daha yüksek bir soyutlama katmanına dönüştürmekti. Gelecekte, programlama dilleri bu soyutlamayı daha da yüksek bir düzeye taşıyabilir – daha sezgisel olması için işlevleri gruplandırma ve komutları basitleştirme.

Genişleme potansiyeli: Gelecekte ne tür cihazlar icat edeceğimizi (ve ihtiyaç duyarak büyüyeceğimizi) hayal etmek zor. Bu nedenle yarının programlama dillerinin esnek olması ve daha fazla büyüme ve gelişme için bolca alana izin vermesi gerekiyor. Sadece bugün için bir dil yapamazsınız; gelecek on yıllar için bir dil yapmalısın.

Ufuktaki Yeni Programlama Dilleri

Bir sonraki Python veya JavaScript ‘in ne olacağını tahmin etmek zor. Ancak programlama dünyasında bazı güçlü ve ilginç gelecek vaat eden kişiler var. Örneğin, Julia (başlangıçta 2012’de geliştirildi), sayıları ve matematiksel denklemi işlemeyi kolaylaştırmaya çalışarak, onu veri bilimcileri için ideal programlama dili haline getiriyor – giderek daha önemli bir niş.

Buna karşılık Google, diğer birkaç dilin en iyi özelliklerini birleştiren bir dil sunmaya çalıştı; Bu şekilde Go, kullanıcılara basit sözdizimi ile çok basit bir araç sunar.

İlgili Konu: Güncellenen Microsoft Dil Sunucusu Pylance ile Python Daha Hızlı ve Akıllı

Kodlayıcılar için Talepler

Programlama dillerinin evrimi, günümüzde programcılar ve yazılım geliştiriciler üzerinde mutlaka bir etkiye sahip olacaktır. Beğenseniz de beğenmeseniz de, mevcut programlama dillerinin manzarası gelişecek. Ya onunla gelişebilir ya da artık alakalı olmayan kodlama uygulamalarına bağlılığınızla mücadele edebilirsiniz.

Açıkçası, üzerinde çalıştığınız bir niş proje için bir zorunluluksa, yeni bir programlama dili öğrenmeniz gerekecek. Yine de, geliştiricilerinizin birden çok programlama dili öğrenmesini sağlamak da dahil olmak üzere, işletmeleri Dijital dünya ya dönüştürmenin birçok faydası vardır.

Proje Çok Yönlülüğü: Birden çok programlama diline aşina olmak, size birçok farklı proje türü üzerinde çalışma fırsatı verir. Serbest çalışan iseniz veya kendi işinizin sahibiyseniz, bu, müşteri tabanınızı muazzam bir şekilde genişleteceğiniz anlamına gelir. Bir iş arıyorsanız veya şu anda çalışıyorsanız, bu çok daha değerli olacağınız anlamına gelir (ve muhtemelen daha fazla para kazanmaya devam edeceksiniz). Mevcut teknolojinin çeşitliliğinin sürekli arttığı göz önüne alındığında, çeşitli becerilere sahip olmanız her zaman kazandırır.

Kişisel Uyum: Yeni diller öğrenmek de kendi uyum yeteneğinizi geliştirmenin harika bir yoludur. Her gün aynı sorumlulukları üstlenirken kayıtsız olmak kolaydır. Bu şekilde kendinize iyi bir kariyer yapabilirsiniz, ancak gerçek potansiyelinize asla ulaşamayacaksınız. Buna karşılık, yeni dilleri (özellikle yeni ve gelecek vaat edenleri) öğrenmeye önem verirseniz, kendinizi çok daha uyumlu hale getirirsiniz.

Genişletilmiş Kavramsal Düşünme: Yalnızca bir programlama diline odaklanırsanız, onunla ne kadar zaman harcadığınız veya ne kadar uzmanlık geliştirdiğiniz önemli değildir; nasıl düşündüğünle sınırlı olacaksın. Birden fazla insan dilini öğrenmek sizi daha yaratıcı hale getirebilir ve bilgileri daha soyut bir şekilde işlemenize izin verebilir, birden fazla programlama dili öğrenmek kavramsal düşüncenizi artırabilir.

Güncel Kalmak: Elbette bazı yönlerden yeni programlama dilleri öğrenmek güncel kalmanın bir yoludur. Akranlarınızla rekabet etmeye devam etmek istiyorsanız, gerekli olan bir sürekli eğitim şeklidir.

Düşük Kodlu ve Kodsuz Programlamanın Gelecekteki Rolü

Ayrıca, Düşük Kodlu ve Kodsuz Programlama ‘nın gelecekteki olasılıkları hakkında da konuşmalıyız. Adlarından da anlaşılacağı gibi, bu tür programlama, kişisel programlama girdisi ihtiyacını sınırlamaya veya tamamen ortadan kaldırmaya çalışır.

Çoğu insan teknik bilgiden o kadar yoksundur ki, basit bir parolayı hatırlamakta ve güvence altına almakta güçlük çekerler. Bu nedenle bu tür uygulamaların popüler olma konusunda muazzam bir potansiyeli vardır.

Kodsuz programlama çağının başlangıcını şimdiden görebiliyoruz; Günümüzün web sitesi oluşturucuları, kullanıcıların WYSIWYG editörlerinden başka bir şey kullanmadan tüm web sitelerini sıfırdan oluşturmalarına olanak tanır.

Yakın gelecekte, insanların önceden kodlama deneyimi olmadan tüm uygulamaları sıfırdan programlamasına olanak tanıyan benzer araçlar olabilir. Bazıları bunun tüm programlama dillerinin kaldırılmasının yolunu açtığını iddia edebilir. Ancak bu araçları programlamak için hala çekirdek programlama dillerine ihtiyacımız olacak.

Programlama Dili Devrimi

Neyse ki, programlama dünyası asla yok edilmeyecek ve sıfırdan yeniden yaratılmayacak. Bunun yerine, bu değişiklikler kademeli ve tekrarlı bir şekilde tezahür edecek ve hepimize devam eden eğitimimize ayak uydurma ve geleceğe iyi bir şekilde öğrenmeye devam etme şansı verecek. Ufukta yeni dilleri izlemeye devam edin ve bir programcıysanız yeni şeyler öğrenerek kendinize meydan okumaya devam edin.

Okumaya Devam Edin:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu