Bilişim

Apple iOS Platformu Yazılım Kod Geliştirici Programı Bilinmesi Gerekenler

Apple iOS Platformu Yazılım Kod Geliştirici Programı Bilinmesi Gerekenler. macOS, iOS, tvOS veya watchOS için yazılım geliştirmek istiyorsanız Apple ‘ın Geliştirici Programı hakkındaki bu genel bakışı okuyun.

Apple iOS Platformu Yazılım Kod Geliştirici Programı Nedir?

Bir Apple platformu için yazılım geliştirmeyi düşünen herkes , belgeler, öğreticiler, ipuçları ve hevesli bir iOS, macOS, watchOS veya tvOS geliştiricisinin ihtiyaç duyduğu her şeyle ağzına kadar dolu olan Apple geliştirici web sitesini ziyaret etmiş olabilir.

Apple geliştirici web sitesinde bulunan içeriğin çokluğu, onu kullanmayı zorlaştırabilir. Buna geliştirici web sitesi ile gerçek Apple Geliştirici Programı arasında biraz belirsiz bir sınır eklediğinizde, işler daha da kafa karıştırıcı hale gelebilir.

Apple cihazları için yazılım geliştirmenin temellerini öğrenmek için geliştirici web sitesini kullanmak ile Apple Geliştirici Programına üye olmak arasında büyük bir fark vardır. Bu kılavuz ayrımları ortadan kaldıracaktır.

SEE: Mac İçin VPN Tavsiye Ücretsiz ve Ücretli 2021

Apple Geliştirici Programı Hesabı Üyelik Açma ve Destek

Apple Geliştirici Programına üyelik, geliştiricilere işletim sistemleri için uygulamalar oluşturmak, test etmek ve dağıtmak için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlar.

Aşağıdakiler Apple Geliştirici Programı üyeliğiyle birlikte gelen pek çok şey vardır:

  • iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS’un beta sürümlerine erişim;
  • TestFlight kullanarak uygulamaları herkese açık olarak test etme yeteneği ;
  • Apple’ın CloudKit, Game Center, Apple Pay, Haritalar ve daha fazlası gibi sayısız uygulama uzantısına erişim;
  • Geliştiricilere, kod sorunlarını gidermeye ve düzenlemeye yardımcı olabilecek bir Apple geliştiricisine erişim sağlayan kod düzeyinde destek;
  • Apple App Store’da uygulama yayınlama yeteneği;
  • App Store dışında macOS uygulama sürümleri için geliştirici imzalama;
  • Ad Hoc uygulama dağıtımı (yılda her cihaz türünden 100’e kadar);
  • Apple Store Connect’in App Analytics programına ve diğer App Store yönetim özelliklerine erişim.

Apple Geliştirici Programındaki herhangi bir standart üyelikle birlikte gelen bu avantajların yanı sıra Apple, Geliştirici Programı çatısı altına giren iki program daha sunar: Kurumsal Program ve MFi Programı.

Apple programı standart Geliştirici Programı dahil olanlar gibi avantajlar sunar ve kurumsal müşteriler çalışan cihazlarda dağıtımı için şirket içi tescilli uygulamalar geliştirmek için yeteneği ekler.

Apple Sertifikalı Donanım Aksesuarları Oluşturma

MFi veya Made For iPod, iPhone ve iPad, Programı Apple sertifikalı donanım aksesuarları oluşturmak isteyen şirketler içindir.

Apple, bir Apple aygıtına elektronik olarak bağlanan herhangi bir üçüncü taraf aygıtını MFi programı kapsamında değerlendirir; bu, kulaklık jakını veya standart Bluetooth profillerini kullanan cihazları ve elektronik olmayan cihazları içermez.

MFi programına giren bir cihazın üretilmesi, şirketlerin kaydolmasını gerektirmez. Ancak MFi sertifikalı olmayan ürünler Apple sertifikalı olduklarını iddia edemezler ve tam uyumlu bir çevre birimi aygıtı oluşturmak için gerekli teknik özelliklere erişimleri de verilmez.

Apple Yazılımcılarının Geliştirici Programına Katılma Şartı Var mı?

Açıkçası, macOS, iOS, tvOS veya watchOS uygulamaları oluşturmak isteyen geliştiricilerin Apple Geliştirici Programı ‘na üye olmaları gerekmez. Ancak üyeliği tercih etmemek birçok kısıtlamayı da beraberinde getiriyor.

Yukarıda listelenen Apple Geliştirici Programı avantajlarının tümü, üye olmayan geliştiriciler için sınırsızdır. En önemlisi, üye olmayanların uygulamalarını App Store’da dağıtmasının veya bunlardan para kazanmasının hiçbir yolu olmadığı anlamına gelir.

Apple Geliştirici Programı temsilcisine göre, üye olmayanlar için Apple geliştirici web sitesi olsun erişimi erişim için kayıt kim Xcode pek başka MacOS App Store’da da kullanılabilir.

Apple’ın geliştirme platformu ve – hatta olmayan birisi tarafından oluşturulan uygulamalar -member, söz konusu geliştiricinin Apple Kimliğine bağlı cihazlarla sınırlıdır.

Apple geliştirme konusunda yeniyseniz veya yalnızca Apple cihazları için nasıl geliştirme yapacağınızı öğrenmekle ilgileniyorsanız, Geliştirici Programına katılmanıza gerek yoktur.

Yine de Apple’ın tüm işletim sistemleri için uygulamalar oluşturabilir ve bunları kişisel cihazlarınıza yükleyebilirsiniz. Ancak bu kadar uzantı yok, destek yok, beta işletim sistemi derlemesi yok ve App Store yok.

Şirket içi uygulamaları çalışanlarının Apple cihazlarına dağıtmak isteyen kurumsal müşteriler de sorun yaşıyor; Enterprise üyeliği satın almadan yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Apple Geliştirici Programının Fiyatı Nedir?

Apple Geliştirici Programına katılmak ucuz değil.

Bireysel üyelik size yılda 99 Dolara mal olacak; bu, büyük ölçüde uygulama satın alma şeklinde gelecek olan bu yatırımı telafi edip edemeyeceğinizden emin değilseniz, ödenmesi gereken yüksek bir bedeldir.

Geliştiriciler, App Store Küçük İşletme Programına kaydolmadıkça satış gelirlerinin %70’ini elinde tutar ve bu da %85’ini elinde tutmalarını sağlar.

Kurumsal Program üyeliği, kuruluş başına faturalandırılır ve yıllık 299 dolar tutarındadır.

Apple MFi Programına katılmak için herhangi bir ücret yoktur. Ancak üyelikle ilişkili iki maliyet vardır; katılmak isteyen bir şirket, onaylandıktan sonra üçüncü taraf kimlik doğrulaması için ödeme yapmak ve Apple’a telif ücreti ödemek zorundadır ve Apple’ın MFi SSS belgelerinde hiçbir ücretten bahsedilmez.

Özellikle telif ücretleri bir NDA tarafından karşılanır ve bu da gerçek fiyatlandırmayı bulmayı zorlaştırır.

2014 tarihli bir Apple Insider makalesine göre (mevcut en yeni fiyatlandırma kaynağı), MFi telif ücretleri bir cihazda konektör başına (örneğin bir yıldırım bağlantı noktası) 4 ABD doları tutarında çalışır. Bu bilgilerin hala doğru olup olmadığı bilinmiyor. Apple ile iletişime geçtim ve şu yanıtı aldık:

MFi Programı hakkında herkese açık tüm bilgiler SSS sayfamızda mevcuttur: http://mfi.apple.com/faqs

Ne yazık ki, MFi Programı hakkında SSS’de verilenlerin ötesinde daha fazla ayrıntı sağlayamıyoruz.

Apple Geliştirici Programına Nasıl Üye Olunur?

Geliştirici Programı üyeliği için 99 USD ücret ödemek isteyen geliştiriciler, işleme buradan başlayabilir.

Şirket içi uygulamaları dağıtmakla ilgilenen kurumsal müşteriler, Enterprise Program kayıt sürecine buradan başlayabilir.

Donanım üreticileri MFi kayıt işlemine buradan başlayabilir.

Apple cihazları için yazılım oluşturmayı basitçe denemek isteyenler, Xcode’a erişim sağlayan Apple geliştirici web sitesine ücretsiz erişim için kaydolabilirler.

Apple Geliştirici Programı, dünyanın her yerindeki geliştiricilere açıktır.

Okumaya Devam Edin:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu