Bilişim

Güncellenen Microsoft Dil Sunucusu Pylance ile Python Daha Hızlı ve Akıllı

Güncellenen Microsoft Dil Sunucusu Pylance ile Python Daha Hızlı ve Akıllı. Microsoft, Visual Studio Code için popüler Python uzantısını güncelledi ve geliştiricilere bir dizi büyük iyileştirme getirdi.

Microsoft Dil Sunucusu Pylance ‘ı Visual Studio Code İçin Python Uzantısı Güncelledi

Microsoft, Mayıs 2021’de Python için varsayılan dil sunucusu olarak Pylance ‘ı tanıtan Visual Studio Code için Python Uzantısı güncellemesini, daha hızlı başlatma süreleri ve Python komut dosyaları için otomatik yeniden yükleme hata ayıklayıcısı olarak yayınladı.

SEE: Veri Bilimi İçin En İyi PYTHON Kütüphaneleri

Pylance, Microsoft’un Python için dil desteği uzantısıdır ve geliştiricilerin daha hızlı kod yazmasına yardımcı olmak için tasarlanmış akıllı öneriler ve tür bilgileri sağlar.

Geliştiricilerin hızlı bir şekilde temizlemelerine ve kod parçacıklarını otomatik tamamlamalarına yardımcı olmak için 2019 ‘da piyasaya sürdüğü, Microsoft’un Python için Pyright statik yazım denetimi aracına dayanmaktadır.

Microsoft’un Visual Studio ‘daki Pylance ve Python Program Yöneticisi Savannah Ostrowski, Pylance için yükseltilmiş desteğin – en popüler VS Code uzantısı olan Python uzantısında – “şimdiye kadarki en performanslı ve kullanıcı dostu Python düzenleme deneyimi olduğuna inandığımız şeyi sağladığını söyledi.

Ostrowski, Microsoft’un geçen yıl başlattığından bu yana Pylance uzantısı aracılığıyla Python dil desteğinde iyileştirmeler yaptığını söyledi.

Şirket ayrıca Pylance veya farklı bir dil sunucusu kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın geliştiriciler için dil desteğini daha iyi hale getirmek için çalışıyor. İleriye dönük olarak kullanıcılar için açık kaynak dil desteği seçenekleri sunmaya odaklanmayı planlıyor.

Ostrowski, “Dil sunucularının Python uzantısıyla (Güncellenen Pylance Python sunucusu Protokolü aracılığıyla) iletişim kurma biçimini standartlaştırmak için kaynaklara yatırım yaptık” dedi.

“Bu çalışma, açık kaynaklı Jedi dil sunucusu gibi diğer dil sunucularının performansını ve genel deneyimini daha da iyileştirmemizi sağladı.”

Mayıs 2021 güncellemesi, daha hızlı başlatma süresi de dahil olmak üzere önemli ölçüde iyileştirilmiş kararlılık ve performans getiriyor.

Şirket, Windows ve macOS kullanıcıları için %10 daha hızlı önyükleme süresi ve Linux kullanıcıları için %20’ye kadar daha hızlı bir önyükleme süresi olduğunu iddia ediyor. Ostrowski, “Ayrıca, Python uzantısının yanıt vermemesi sayısının panoda %15 oranında azaldığını da gördük,” dedi.

Bu arada, yeni bir hata ayıklayıcı özelliği, daha önce yalnızca Django ve Flask’ı destekledikten sonra Python komut dosyaları için canlı yeniden yükleme getiriyor.

Bu, koddaki değişikliklerin, hata ayıklayıcı bir kesme noktasına ulaştıktan sonra bile, hata ayıklayıcıyı etkin hale getirmek için yeniden yüklemeye gerek kalmadan uygulanacağı anlamına gelir.

VS Kodunda Python’da yapılan çeşitli değişiklikler ve iyileştirmeler şunları içerir:

  • Hangi dil sunucusunun kullanılacağını dinamik olarak seçen “Varsayılan” bir dil sunucusu seçeneği
  • “Match” ve “case” durumlarının ardından otomatik girinti oluşturma.
  • Bir Python eklenmesi: TensorBoard’u Yenile komutu
  • Pypy3.7 yorumlayıcıyla uyumluluk eklendi.

Kullanıcılar Python uzantısını Buradan indirebilir veya doğrudan Visual Studio Code’daki uzantı galerisinden yükleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu