BilişimTeknoloji Haberleri

Etik Yapay Zeka AI Nedir? Etik Yapay Zeka AI Kılavuzu

Etik Yapay Zeka AI Nedir? Etik Yapay Zeka AI Kılavuzu. Yapay Zeka (AI) ‘nın arkasındaki araştırmanın 60 yıllık bir geçmişi var. Ancak makine öğrenimi ve sinir ağlarındaki en son gelişmeler, yapay zekanın ceza adaleti, işe alma ve sağlık hizmetleri gibi alanlara dalmasını sağladı.

Etik (AI) Yapay Zeka Nedir? Yapay Zekanın Gelişimi

İlerlemelere yanıt olarak, hayati görevleri tamamlamada ve önemli kararlar alırken insanlara yardımcı olan veya onların yerini alan AI sistemlerinin etkisini ve güvenilirliğini ölçeklendirmek için ölçütler ve standartlar oluşturmak için uzmanlar tarafından artan bir ilgi var.

Bu nedenle, bu konu artık özenle ele alınması gereken bir konu haline geldi ve bu makalede, etik YZ ile ilgili en önemli şeyler öğretilecek.

Etik Yapay Zeka Nedir?

Makine Ahlakı” terimiyle daha önce karşılaştıysanız ve bunun üzerinden geçmeyi uygun bulmadıysanız, muhtemelen teknolojiye hiç ilgi duymuyorsunuz. Makinelerin ahlaki olması mümkün mü?

Bu ifade, bilgisayar bilimcilerini 1970’lerin sonlarından beri meşgul eden (araştırma açısından) bir kavramdır. Temel amacı, insanların yapay zeka sistemlerinin ve robotların tasarımı ve uygulamaları hakkındaki etik endişelerini ele almaktır. Evet, makinelerin ahlakı var.

Temel olarak, Etik AI, makinelerin ve robotların Etik ile nasıl donatıldığının incelenmesidir. 1970’ten bugüne, Makine Etiği, AI bilinci ve hakları üzerine çeşitli teorileri içerecek şekilde genişledi. Hepsinin merkezinde, yapay zekanın asla insan güvenliğini ve haysiyetini olumsuz etkileyebilecek dürtüsel kararlara yol açmaması gerektiğine dair ikna edici fikir var.

Yapay Zeka AI ‘da Etik Neden Önemli Olmaktadır?

Bu basit matematik. İnsanlar olarak “vicdan” diye bir şeye sahibiz. Kalbimizde oturan ve temelde doğruyu yanlıştan söyleyen görünmez bir vücut parçasıdır.

Irkçılık gibi bir adaletsizlik gördüğünüzde, kalbiniz size bir şeyin doğru olmadığını söyler, ancak iyi ve haklı bir şey gördüğünüzde, size bir şeyin doğru olduğunu söyler. Yani temelde yanlıştan doğruyu nasıl anlayabileceğinizdir. Bu, AI’da Etik ile aynıdır. Etik, temelde AI algoritmasının vicdanıdır.

Vicdanınızın standartları, geçmişiniz ve çevreniz gibi bir dizi faktöre büyük ölçüde bağlıdır. Öyleyse, haydutluğun yaygın olduğu bir bölgede büyüdüyseniz, muhtemelen bunu toplumun huzuruna bir sıkıntı oluşturduğunu görmezsiniz.

Özünde, AI sisteminin etiği, sistemin kurallarından ve düzenlemelerinden sorumlu oldukları için onu kuran şirkete bağlıdır.

AI Etik Kıyaslamalar

Yapay Zeka AI ile ilgili 5 etik kriter var. Ancak netlik amacıyla, aşağıdakileri içeren en önemli üçünden bahsedeceğiz:

Şeffaf AI: Ürün üreticileri ve perakendeciler, bir AI cihazının karar verme mekanizmasının kullanıcılarına karşı cam kadar şeffaf olmasını sağlamalıdı. Çünkü bu, kullanıcılarına zarar gelmesini önleyecek ve bilgilerini ve temel insan haklarını koruyacaktır.

Zararsızlık: Zarar vermeme ilkesi “zarar vermemek” anlamına gelir. AI algoritmasının yapımcıları, Yapay Zeka tarafından alınan kararların kullanıcılara fiziksel veya zihinsel zarar vermemesini sağlamalıdır.

Adalet: Adalet, önyargı geliştirmelerini önlemek için Yapay Zeka sistemlerini izleme uygulamasıdır. Bu aynı zamanda, AI sistemlerinin tüm ırklar ve cinsiyetler için erişilebilir hale getirildiğinden emin olmak anlamına gelir.

Yapay Zekada Zorluklar ve Etik Sorunlar

Bu yüzyıl, işlerin otomasyonunu daha da artırdı ve bu otomasyon devam ettikçe, iş arayanların daha karmaşık işler bulması için daha fazla alan olacak ve böylece fiziksel işten bilişsel emeğe geçecek ve ikisi arasındaki fark çok açık.

Örneğin, ABD ‘de kamyon şoförlüğüne bakalım. Gerekli niteliklerin çok az olması veya hiç olmaması nedeniyle orada yaşayan milyonlarca kişi için sürekli bir istihdam kaynağı haline geldi.

Şimdi, Elon Musk ‘ın vaat ettiği sürücüsüz kamyonlar yaygınlaşırsa bu milyonlara ne olacağını hayal edin? Bu seçim etik olduğundan, yolumuzda kaza riski daha düşük olacak ama kitlelere ne olacak? Bu yüzden insanlar olarak kendimize gerçekten bu soruyu sormamız gerekiyor “Zamanımızı nasıl geçireceğiz?”

Yapay Zeka Sistemlerinin Artışında İnsan İşgücü Geleceği

Çoğu şirket Yapay Zeka sistemlerini kullanmaya başlarsa, insan işgücünü azaltabilir. Bu da artık onlara bağımlı olmaları gerekmediği ve ancak o zaman gelirlerin daha az kişiye gideceği anlamına gelir.

Şimdi, bu yapay zeka sistemleri, görünüşe göre yapay zeka odaklı şirketlerde paydaş olan bireyler için daha fazla zenginlik yaratıyor. Bu onlar ile toplumdaki sıradan bir kişi arasında çok büyük bir servet farkına yol açıyor.

2014 istatistiklerine göre, en büyük 3 şirket ve Silikon Vadisi’ndeki en büyük 3 şirket tarafından neredeyse aynı gelirler elde edildi ve yalnızca Silikon Vadisi’nde 10 kat daha az çalışan vardı.

Makineler İnsan Davranışını Nasıl Etkiliyor?

Yapay Zeka Algoritmaları ve Sistemleri, insan sohbetlerini ve ilişkilerini modellemede zaman içinde şaşırtıcı bir şekilde daha iyi hale geliyor. 2015 itibariyle, “Eugene Goostman” adlı bir bot Turing Challenge’ı ilk kez kazandı.

Bilmiyorsanız, bu meydan okuma, insan değerlendiricilerin bilinmeyen bir figürle sohbet etmek için metin kullandığı ve daha sonra bir insanla mı yoksa bir botla mı sohbet ettiklerini tahmin etmeleri gereken bir sorundur.

İlgili Makale: Yapay Zeka ve Sohbet Robotları

Eugene Goostman, insan konuşmalarını o kadar modellemek için yaratılmıştı ki, insan değerlendiricilerinin yarısından fazlasını bir insanla konuştuklarını düşünmeleri için kabul etti.

Bu botlar, sahip oldukları sınırsız kaynak sayısı sayesinde, diğer insanlara sevgi ve nezaket gösterme konusunda sınırlı olan insanlara kıyasla mükemmel ilişkiler kurabilecek kadar donanımlıdır.

Bazı şirketler bunları açıkta benimserken, bazıları hala bu konuda düşük anahtar davranıyor ve çoğu insan farkında olmasa da, bu makineler insan beynindeki ödül merkezlerini tetikleyebilir.

Click-bait manşetlerine ve bazı video oyunlarına hızlı bir bakış, hafızanızı değiştirebilir. Çünkü özellikle bu nesildeki insanların çoğu teknolojiye bağımlıdır. Bu yüzden bu makinelerin ve botların kullanımını olumlu bir şekilde kanalize etmemiz gerekir. Mümkünse, bunu bütünlük içinde birkaç şirketin eliyle sınırlandırın çünkü yanlış ellerde, toplum huzuruna bir baş belası olabilir.

Yapay Zeka AI Aptallı ve Bunun Önlenmesi

İster makine ister insan olun, yeni şeyler öğrenerek sadece Akıllı olursunuz. AI sistemleri, doğru kalıplarını nasıl tespit edeceklerini ve girdilerine göre nasıl tepki vereceklerini inceledikleri eğitim aşaması dediğimiz aşamadan geçer.

Test aşaması, bu eğitim aşamasını hemen takip eder. Çünkü sistemin performansını gözlemlemek için testlerle bombardımana tutulduğu yerdir ve bu yalnızca sistem tam olarak eğitildiğinde gerçekleşebilir.

Bunun nedeni, eğitim aşamasının, bir sistemin gerçek dünyada karşılaşabileceği tüm örnekleri muhtemelen kapsayamayacağıdır. Neden? Bu sistemler ne kadar iyi olursa olsun, yine de insanların yapamayacağı şekillerde kolayca kandırılabilirler.

Dünyamıza verimlilik, etkililik ve güvenlik getirmek için yapay zekaya gerektiği gibi güveneceksek, bunu insanlar kadar, hatta daha da iyi yapacaklarından emin olmalıyız.

AI Önyargısını Ortadan Kaldırmanın Yolları Nelerdir?

AI sistemlerine tarafsız ve önyargı değil %100 güvenilemez. Evet, hiçbir insanın sahip olamayacağı kapasite ve hıza sahiptir.

Alphabet ve Google, nesneleri, insanları ve hatta sahneleri tanımladığı, ancak kötüye gidebildiği Google Fotoğraflar Uygulamasında da görüldüğü gibi bu Yapay Zeka Endüstrisi ‘nin liderleridir.

Örneğin, bir kamera ırk duyarlılığındaki işareti gözden kaçırabilir veya siyahlara karşı önyargı gösteren gelecekteki suçluları tahmin etmek için kullanılabilir.

Bunun nedeni, bu algoritmaların açıkça yargılayıcı olabilen insanlar tarafından yaratılmasıdır. Ancak asıl soru, bu tür muhakemeleri bu programcılardan nasıl ortadan kaldırabiliriz?

AI Yapay Zeka Düşmanlardan Nasıl Korunabilir?

Teknolojik yenilik güçlendikten sonra, hem iyi hem de kötü nedenlerle kullanılabileceği unutulmamalıdır. Bu, yalnızca bir askerin veya silahın yerini alan robotlar gibi hafif durumlar için değil, aynı zamanda verileri çalmak, bir kişinin hesabını silmek ve hatta onları öldürmek gibi diğer ciddi ve kötü niyetli durumlar için de geçerlidir.

Bu nedenle siber güvenlik çok önemlidir. Çünkü insanlar olarak bizden çok daha yetenekli olan bu makinelerle bu sorunu savaş alanında çöpe atamayız.

İstenmeyen Sonuçlardan Sakınma

Rakip konusunda, AI sisteminin bile bize karşı dönebileceğini biliyor muydunuz? İnsan gibi kötülüğü kastetmiyoruz ve bir cinayet serisine devam etmek istemiyoruz. Ama Aladdin tarafından ovulan şişedeki cin gibi, çılgınca beklenmedik sonuçları olabilecek dilekleri yerine getirmeyi kastediyoruz.

Dünyadaki kanseri ortadan kaldırmak için tasarlanmış bir Yapay Zeka sistemi hayal edin ve uygun görmesinin tek yolu gezegendeki herkesi öldürmektir. Evet, sorun çözüldü ama ne pahasına? İstenmeyen sonuçlara karşı rehberlik etmekle kastedilen tam olarak budur.

İnsanlar Akıllı Bir Sistemin Kontrolünü Nasıl Sürdürür?

Biz insanoğlunun besin zincirinin en üstünde olmasının nedeni keskin dişlerimiz veya güçlü kaslarımızın olması değildir.

Hakimiyetimiz zekamızdan kaynaklanıyor ve bu, AI sistemlerimizle ilgili büyük soruyu gündeme getiriyor. Bir gün çok zeki olacaklar ve bizi alt etmeye başlayacaklar mı yoksa asla yapmalarını istemediğimiz komik şeyler mi yapacaklar?

Robot Hakları ve YZ ‘nin İnsani Davranışlarını Tanımlama

Robotların haklara sahip olması size komik gelebilir. Ancak bunların muamelesini ne ölçüde insani veya insanlık dışı olarak sınıflandırıyoruz?

Makineleri hissetme, düşünme, algılama ve hareket etme yeteneğine sahip nesneler olarak görmeye başladığımızda, yasal statülerini göz önünde bulundurmak için çok büyük bir sıçrama olmaz. Bize tabi oldukları için, benzer zekaya sahip hayvanlar gibi muamele görebilirler mi?

Yapay Zeka Kullanma Amacı ve AI Etik Çerçeve

AI ne iyi ne de kötüdür. Biz insanların ortaya çıkardığı şey bu. Örneğin, bir Silah kendi başına zararsızdır. Onu tehlike zamanlarında kendinizi savunmak için kullanabilir ya da bir soygun çılgınlığına gidebilirsiniz.

Böylece özünde, bir Yapay Zeka sistemi hizmet etmesi için programladığınız her amaca hizmet eder. Ancak, sapmamaları için zaman zaman performanslarını izlemelisiniz.

Yapay Zeka Sistemleri Tarafından Alınan Kararlar

Yapay zeka sistemleri tarafından alınan kararlar işletmeleri etkiler. Aancak aynı zamanda müşterileri de en çok etkiler. Çok şeffaf olmak için, işletmeler AI’larının gerekçesini açıklayabilmelidir.

Örneğin, ticari kredilendirmede Yapay Zeka sistemleri binlerce bilanço almaya ve dinamik olarak bir risk puanı hesaplamaya karar verebilir, böylece bir kredinin onaylanmasını veya reddedilmesini tavsiye edebilir. Ancak, makineniz öyle söylediği için müşterinize bir kredi vermeyi reddettiğinizi hayal edin.

Müşterilerinizden çok sayıda şikayete yol açacak ve bu da işinizi aksatabilir.

İlgili Makale: Yapay Zeka AI Pazarlama ile İşinizi Büyütün

Yapay Zekadaki Potansiyel Önyargı

Örneğin, AI 360 çalışması, tüketicilerin büyük bir çoğunluğunun (%78), şirketlerin yapay zekadaki potansiyel önyargıları ve ayrımcılığı proaktif olarak ele almasını beklediğini, ancak önyargıyla mücadele etmenin, nereden geldiğini tanımakla başladığı için kolay olmadığını söylüyor.

İzlemesi şaşırtıcı derecede çok zor olabilir. Bu nedenle işletme sahiplerinin dikkatli olması gerekir. Amaç, tüm senaryoları kapsayan kapsamlı ve eksiksiz veri örnekleri yoluyla önyargıyı ortadan kaldırmak olduğundan, çeşitliliği her zaman teşvik etmelidirler.

Sonuç

Etik Yapay Zeka (AI), güvenli ve doğrulanmış verilere dayanır. Veriler güvensizse, işletme sahipleri çıktıları etkileyebilecek yolsuzluk riskiyle karşı karşıya kalır.

Ana çözüm, tüm otomatik işlemlere yalnızca tek bir görünüm sunarak güvenlik, adalet, yapay zeka uygulamaları ve Robotik Süreç Otomasyonu ‘nu izlemeyi kolaylaştıracağı için görselleştirme panosundan yararlanmaktır.

Sonuç olarak, Yapay Zekanın etik bir pusulası yoksa, kötü sonuçları olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu