Bilişim

NoSQL Veritabanı Nedir? En Popüler NoSQL Veritabanları

NoSQL Veritabanı Nedir? En Popüler NoSQL Veritabanları. Başlangıçta SQL olmayan veya ilişkisel olmayan olarak adlandırılan NoSQL, verilerin güvenli bir şekilde saklanması ve alınması için gerekli mekanizmayı sağlayan bir veritabanı olarak tanımlanır.

NoSQL Veritabanı Nedir?

Büyük Veri Analitiği, ekonominin neredeyse her sektöründe devrim yarattı. Tüm dünyada şirketlerin ve işletmelerin amaç ve hedeflerini ilerletmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünya çapındaki en güçlü araştırma ve danışmanlık firmaları, büyük veri analitiği ‘nin şirketlerinin geleceği üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğuna yemin ediyor. Doğal olarak, bu sektörde çalışmak üzere atanmış özel ekipler vardır.

İlişkisel veritabanlarında gerekli olan tablo ilişkilerinden farklı olarak modellenmiştir. Bu veritabanlarının 1960’ların sonlarından beri var olduğu biliniyor. Ancak Web 2.0 ‘ın gerekliliği, 21. yüzyılın başlarında “NoSQL” teriminin madeni parasını tetikledi.

Kapsamlı ve muazzam çeşitlilikteki teknolojileri ve mimarisi nedeniyle büyük veri kümelerini etkin bir şekilde işler. NoSQL, öncelikle markaların ölçeklenebilirlik ve performansla ilgili sorunları çözmesine yardımcı olmak için kullanılır. Bu Büyük Veri ile ilgili sorunlar, yalnızca NoSQL gerektirir. Çünkü ilişkisel veritabanları bunları kusursuz ve etkili bir şekilde ele alamaz.

Bunun nedeni, büyük markaların yapılandırılmamış ve çok sayıda bulut sunucusunda depolanan büyük miktarda ham veriye sahip olmasıdır. Veri boyutlarının çok büyük olması nedeniyle, çok büyük miktardaki verinin sorunsuz ve etkili bir şekilde etkin bir şekilde işlenmesi için uygun teknoloji gereklidir.

En Popüler NoSQL Veritabanları Nelerdir? Veritabanı Formatı Nasıl Seçilir?

4 farklı NoSQL veritabanı formatı vardır:

 • Belge veritabanları: Bu veritabanları, verileri JSON (JavaScript Object Notation) nesnelerine benzer belgelerde depolamak için kullanılır. Her belge, değer ve alan çiftlerinden oluşur. Bu değerler, sayılar, dizeler, diziler, booleanlar veya nesneler dahil olmak üzere çok sayıda türde olabilir.
 • Anahtar-değer veritabanları: Bu veritabanları çok daha basittir. Bu tür bir veritabanında, her öğe değerlerden ve anahtarlardan oluşur.
 • Geniş sütun depoları: Bu değerler, verileri satırlarda, tablolarda ve dinamik sütunlarda depolar.
 • Grafik veritabanları: Bu veritabanları, verileri genellikle bireyler, konumlar ve nesneler hakkında çeşitli bilgileri depolayan kenarlarda ve düğümlerde depolarken, kenarlar düğümler arasındaki bağlantı hakkında bilgi depolar.

Doğru NoSQL biçimini seçmek zorlu bir başarı gibi görünebilir. Yukarıdaki dört biçimden birini seçen markalar için kesinlikle uyulması gereken birkaç yönerge vardır. Bununla birlikte, yıllar içinde, şirketlerin çok daha uygun bir seçenek olarak anahtar/değer veritabanını tercih etmesi oldukça yaygın hale geldi. Anahtar-değer veritabanı, kullanıcı profillerini, alışveriş sepeti bilgileri ve tüketicinin tercihleri ​​gibi çevrimiçi ayrıntıları ve oturum bilgilerini depolamak için son derece kullanışlı ve idealdir.

Ancak verilerle ilgili sorguları ele alması ve ilgili veriler arasındaki bağlantıyı bulması gereken markalar bu veritabanı sistemini kullanmamalıdır. Bu gibi durumlarda, seçilecek ideal veritabanı belge veritabanı olacaktır. Şirketler bu veritabanını içerik yönetim sistemlerini, web analitiğini, blog platformlarını, e-ticaret platformlarını ve gerçek zamanlı analitiği yönetmek için kullanır.

NoSQL Veritabanı Bilgisinin Önemi

Verinin hızla artan önemi ile birlikte veri depolama da önemli bir önem kazanmıştır. NoSQL’in uygulanması, depolama maliyetlerinde hızlı bir düşüşe ve şekli ve boyutuna bakılmaksızın her tür verinin pratik olarak depolanmasına yol açmıştır. NoSQL, yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış ve polimorfik şemayı kolaylıkla tanımlamada hayati bir rol oynar.

Bu veritabanları, büyük miktarda yapılandırılmamış veri depolamadaki esnekliklerinden dolayı geliştiriciler arasında popülerdir. Bununla birlikte, NoSQL ile ilgili büyük veri ve bilginin en önemli yönlerinden biri, profesyonellere kariyerlerini ilerletmek ve daha yüksek bir seviyeye çıkarmak için uygun yardımı sağlamak üzere tasarlanmış olmasıdır. Bu nedenle NoSQL veritabanı bilgisi, herhangi bir veri analistinin sahip olması gereken faydalı bir beceridir.

SEE: Kerberos Nedir? Nasıl Çalışır? Kerberos Kimlik Doğrulaması Nedir?

NoSQL Veritabanı Bilgisi Neden Gereklidir?

 • Üretkenlik: Üretkenlik, günlük olarak büyük miktarda veriyi işlemesi gereken veri analistleri için temel bir beceridir. Bu veritabanı hakkında bilgi, size veri analistlerinin üretkenliğini artırmaya yardımcı olacak beceri setini verecektir.
 • Performans: NoSQL veritabanının verilerin performansını yükselttiği bilinmektedir. Büyük veri kümelerini kolayca birleştirebilir, gecikmeyi azaltabilir ve tüm çıktının genel olarak iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.
 • Talepleri karşılayın: NoSQL uzmanlarının yüksek talep gördüğü bilinen bir gerçektir. Sağlam bir NoSQL veritabanı bilgi becerisi seviyesi, herkesi iş piyasasındaki adayların tavsiye listesinde üst sıralara koyacaktır. Bu artan talep, bu iş pozisyonu arayan adayların maaşları üzerinde önemli bir etki yapmıştır. Bu nedenle, neredeyse tüm büyük şirketlerde en kazançlı iş pozisyonlarından biri olarak kabul edildi. Bu nedenle, BT sektöründe bir NoSQL uzmanının rolü hızla büyüyor.

Günümüzde mevcut olan fazla verilerle, NoSQL ‘i yönetmek için gerekli becerilere sahip profesyoneller, küresel olarak yüksek talep görmektedir. Bu, profesyonellerin becerilerini geliştirmelerinin temel nedenlerinden biri olmalıdır.

NoSQL Veritabanı Bilgisi Gerektiren Kariyer Alanları

Birçok işletme ve endüstriyel sektör, büyük hacimli verilerle etkin bir şekilde başa çıkabilen yetenekli profesyonellere ihtiyaç duyar. Bu nedenle, teknoloji adayları için NoSQL öğrenmeye değer.

NoSQL bilgisinin gerekli olduğu birkaç kariyer fırsatı:

 • Veritabanı Yöneticisi: Bir veritabanı yöneticisi, muhtemelen NoSQL becerileri gerektiren en iyi iş pozisyonlarından biridir. Yüksek niteliklidirler ve ana rolleri, verileri kapsamlı bir şekilde depolamak ve düzenlemek için yüksek düzeyde teknik ve özel yazılım kullanmayı içerir. Kapasite planlama, yapılandırma, kurulum, performans izleme, geçiş, veri kurtarma ve yedekleme gibi verilerle ilgili önemli görevlerden sorumludurlar. Uzman bir veritabanı yöneticisi, MongoDB, Oracle, Cassandra vb. gibi sayısız veritabanı platformuyla çalışacak kadar esnek olmalıdır.
 • Veri Mimarı: Veri Mimarları, bu veritabanı, türleri ve teknikleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalıdır. Veri Mimarlarının ana sorumluluklarından biri, veri modelleri, veri ambarları, veri analizi, veri geçişi vb. oluşturmaktır.
 • Yazılım/Uygulama Geliştiricisi: Bir yazılım veya uygulama geliştiricisinin iş pozisyonu, NoSQL becerileri gerektiren yüksek profilli bir iştir. Oyunlar ve kelime işlem programları gibi mobil uygulamalar oluştururlar. Bu rol için programlama becerileri zorunludur.
 • Veri Bilimcisi: Bu, şüphesiz büyük veri endüstrisindeki en yaygın ancak kazançlı işlerden biridir. Büyük veri bilimcileri, NoSQL veritabanı işleme becerileri de dahil olmak üzere çeşitli veri odaklı becerilere sahip olmalıdır. Veri bilimi alanı, matematik, istatistik, veri madenciliği, örüntü tanıma vb. gibi çeşitli alanlardan alınan teorileri ve teknikleri kullanır.

En Popüler NoSQL Veritabanları Nelerdir?

En popüler NoSQL veritabanları MongoDB, CouchDB, Amazon SimpleDB, Cassandra ve H Base ‘dir.

NoSQL Neden SQL Veritabanlarından Daha İyidir?

NoSQL veritabanları, Jason dosyaları ve çeşitli belgeler gibi Büyük Veri ve yapılandırılmamış veriler için yatay ölçeklenebilirlik sunar. Bu arada, SQL veritabanları çoğunlukla tablo tabanlıdır ve yapılandırılmış veriler için kullanışlıdır.

NoSQL Veritabanlarının 4 Ana Türü Nelerdir?

Dört ana NoSQL veritaban türü – anahtar-değer veritabanları, grafik veritabanları, sütun yönelimli veritabanları ve belge veritabanları.

Sonuç

NoSQL ‘in veri biliminin önemli bir parçası olduğunu söylemeye gerek yok. NoSQL becerilerine yatırım yapmak, kariyerinizi büyük veri endüstrisinde bir sonraki seviyeye taşımanın harika bir yoludur. Büyük veri analitiği endüstrisine girmek isterseniz; Veri İşleme, Data Warehouse, MapReduce, Bulutta Büyük Veri İşleme, Gerçek Zamanlı İşleme ve benzeri gibi en iyi profesyonel bilgi ve becerileri öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Okumaya Devam Edin:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu