Bilişim

Fraktal Sanat Nedir Nasıl Yapılır? Fraktal Tasarım Sanatı

Fraktal Sanat Nedir Nasıl Yapılır? Fraktal Tasarım Sanatı. Fraktal Sanat, algoritmik ya da bilgisayar tarafından oluşturulur. Fraktal Tasarım Sanatı formu, görüntü olarak temsil edilen Fraktal nesnelerin hesaplamalarına dayanmaktadır.

Fraktal Sanat Nedir Nasıl Yapılır?

Bir tür algoritmik veya bilgisayar tarafından oluşturulan sanat olan Fraktal Sanat, 1980’lerde geliştirildi. Fraktal sanat, bilgisayar yazılımı kullanılarak oluşturulur; elle yapılan sanat değildir. Bazı durumlarda, bir tür hibrit çalışma oluşturmak için fraktal olmayan görüntüler fraktal tasarıma dahil edilir.

Matematiksel formüllere dayandıkları için fraktallar alışılmadık bir sanat formudur. Ancak dijital sanat şemsiyesi altında benimsenmiştir ve sanatçıların sanatsal yaratım için matematiğe güvendikleri ilk örnek değildir. Fraktallar, denklemlerin grafiksel temsilleridir ve sayıların kendileri gibi, benzersiz fraktal görüntülerin olasılıkları sonsuzdur.

Fraktal sanatı oluşturmak için kullanılan matematiksel denklemler veya formüller, ortaya çıkan görüntüyü oluşturmak için her bir bilgisayar pikselinin nasıl oluşturulacağını ve renklendirildiğini belirler. Sanatçılar formüllerini değiştirerek benzersiz sanatlar yaratabilirler. Her çalışma tipik olarak milyonlarca pikselle temsil edilir.

Fraktal Tasarım Sanatı

Dijital sanatçıların sanat eserlerini yaratmak için seçebilecekleri birçok fraktal üreten yazılım programı vardır. Fraktal sanatı yaratırken, sanatçılar kendi seçim programlarını, çalışmaları için parametreleri belirlemek, hesaplamalarını veya formüllerini uygulamak ve yaratımlarını değerlendirmek için kullanırlar.

Bazı sanatçılar, sanat eserlerini daha fazla iyileştirmeye izin veren diğer yazılım programlarına yükleyerek değiştirmeye devam edecek. Fractint olarak bilinen program, sanatçılar tarafından yaygın olarak kullanılan ilk programdır.

İlginçtir ki, fraktal sanat, sanatçıların sanat ve matematiği birleştirdiği ilk örnek değildir. Örneğin antik mozaikler, oryantal halılar ve kübist sanat, matematik ve sanat arasındaki bağlantıları gösterir. Karmaşık desenler olarak fraktallar da doğada bulunabilir.

Fraktal Sanat Eserleri

Fraktal sanatının en ünlü eseri, tipik olarak, yürütülmesi 9 saat süren Mandelbrot Set Fraktal olarak kabul edilir. Fraktal sanatı sergileyen birçok çevrimiçi galeri var. Ortaya çıkan fraktal sanat eserleri, baskılar, ekran koruyucular, duvar kağıtları, tebrik kartları, mıknatıslar, tişörtler ve çok daha fazlasını oluşturmak için kullanıldı.

Sanat yaratmak için fraktalları kullanan bazı önemli sanatçılar arasında William Latham, Vicky Brago-Mitchell ve Carlos Ginzburg sayılabilir. Dünyanın dört bir yanındaki büyük müzeler ve sanat galerileri, sergilerde ve tabii ki kalıcı sergilerde fraktal sanatı sergilediler.

Fraktal sanat sadece sanatçılar tarafından değil, onun kavramlarıyla ilgilenen matematikçiler ve amatörler tarafından da yaratılır. Fraktal sanat, yaratmak için yazılıma dayanan bilgisayarlı sanattan farklı olarak kabul edilir; fraktal sanat tamamen sanatçı/matematikçi tarafından yönetilir ve onların hesaplamaları ve modifikasyonları ile desteklenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu