Bilişim

IoT Odaklı Google Fuchsia OS, Nest Hub ‘da Başlıyor

IoT Odaklı Google Fuchsia OS, Nest Hub ‘da Başlıyor. Google IoT odaklı yeni Fuchsia işletim sistemi, işletim sistemi hakkında yıllarca süren spekülasyonların ardından Nest Hub ‘da kullanıma sunulmaya başlıyor.

Google İşletim Sistemi Fuchsia OS Devri Başlıyor

Fuşya, gelişen bir kod yığınıdır. Başlangıçta Google’ın kod deposuna ve GitHub ‘a 2016’da eklendi. Kod, tamamen yeni bir işletim sisteminin ilk başlangıcıdır.

As 9to5Google tarafından keşfedilen, Fuschia birkaç kilometre taşları ulaştığı görülmüştür.

Fuchsia OS ‘nin bir süredir geliştirilmekte olduğu biliniyor ve Google 2019’da bunun için bir geliştirici sitesi bile başlattı.

Google ‘da Chrome ve Android’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, Fuşya ‘yı Google’ın işletim sistemleri için yeni kavramlarla ilgili deneylerinden biri olarak tanımladı.

Fuchsia OS Planlarında Belirsizlik Devam Ediyor

Mountain View, Fuchsia OS için planları konusunda belirsizliğini korudu. Ancak birçok kişi muhtemelen IoT cihazlarına, özellikle de akıllı ev çeşidine yöneldiğinden şüpheleniyor.

Google’ın medya kuruluşu 9to5Google ‘a , bugün itibariyle mevcut Cast OS ‘yi Fuchsia OS ile değiştiren 2018 Nest Hub ‘da bir güncelleme yayınlandığını söylediği bildirildi.

Göz Atın: Google Fuchsia OS Android ve Chrome OS Yerini Alabilir

Bu noktada, önceki işletim sisteminden Nest Hub kullanıcıları için hiçbir görsel farklılık olmaksızın tüm değişiklikler başlık altında.

Bununla birlikte, IoT Google Fuchsia OS çok farklıdır. Google’ın Android, Chrome OS ve Cast OS gibi mevcut işletim sistemleri Linux çekirdeğini kullanırken, Fuchsia OS Zircon çekirdeğini (eski adıyla Magenta) temel alır.

Fuchsia OS Zircon Çekirdeği ile IoT İşletim Sistemi

Zircon ‘un kullanımı, birçok kişinin bunun, bugünün haberlerinden çok önce IoT cihazları için tasarlanmış bir işletim sistemi olduğuna inanmasına neden oldu.

Zircon, mesajlaşma geçiren bir çekirdektir ve kod tabanı, çok çeşitli cihazlarda kullanılabilmesi için minimum kaynak tüketimini amaçlayan gömülü cihazlar için gerçek zamanlı bir çekirdek olan Little Kernel’den (LK) türetilmiştir.

SEE: Güncellenen Microsoft Dil Sunucusu Pylance ile Python Daha Hızlı ve Akıllı

Nest Hub için Fuchsia güncellemesi Önizleme Programında başlayarak önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu