Drone

DJI Drone Kaybettim Ne Yapmalıyım? Drone Takip

DJI Drone Kaybettim Ne Yapmalıyım? Drone Takip. Bu yazımızda DJI drone’unuzu kaybederseniz ne olur, kayıp drone DJI geri gelir mi, kayıp DJI drone takibi yapılabilir mi, DJI drone ’unuzu kaybederseniz ne yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde ele alacağız.

DJI Drone Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Demek ilk DJI drone‘ unuzu satın aldınız ve onu uçurmanın heyecanını yaşıyorsunuz. Drone ‘unuzla biraz eğlenmek ve yeteneklerini keşfetmek için dışarı çıktınız. Yeni dronunuzu ne kadar uzağa uçurabileceğinizi ve yine de size geri dönmesi için yeterli güce sahip olduğunu denemek ve görmek istediniz.

Ama işi biraz ileri götürdünüz ve DJI Drone‘ un geri gelmedi. Kayboldu ve ne yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz yok. Panik yapmanıza gerek yok. Makalemizde bilmeniz gereken her şey anlatılıyor.

DJI Drone ‘un hâlâ havada olup olmadığını öğrenin ve uzaktan kumandanın bağlı kaldığından emin olun. Drone’un bilinen son konumuna gidin ve hâlâ bulamıyorsanız, nerede arayacağınız konusunda fikir edinmek için uçuş kayıtlarını kontrol edin. Aramanızın metodik olduğundan emin olun.

Bir drone’un fiyatı (yüzlerce veya potansiyel olarak binlerce dolar) göz önüne alındığında, birini kaybetmek üzücü ve rahatsız edici bir deneyim olabilir. Yalnızca pahalı ekipmanı kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda drone’nuzun dahili belleğine veya SD kartına kaydettiğiniz tüm ham görüntüleri de kaybedersiniz. Bir de drone’unuzun nereye, neye, kime indiğini bilmediğiniz gerçeği var.

Trackimo adlı GPS takip şirketine göre, drone sahiplerinin %30’u drone’larını tamamen kaybediyor ve bir daha geri alamıyor. Bazen dronunuzu kaybederseniz onu bulabilirsiniz; diğer zamanlarda onu takip etmek telaşlı olabilir.

DJI drone’nuzu kaybetmek birkaç nedenden dolayı meydana gelebilir. İlk etapta drone’nuzun kaybolmasına neyin sebep olduğunu belirlemek, onu bulmaya yönelik ilk adımınızdır.

DJI Drone ile Bağlantı Kesildi

Öncelikle drone’unuzla kumandanız arasındaki bağlantı kopmuş olabilir. Bu, kameranızdan canlı yayının devre dışı bırakılmasına neden olabilir veya kontrollerin drone’unuza ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Bunlardan herhangi biri hızla bir kazaya yol açabilir. Durum böyleyse drone’nuzun hangi yöne doğru gittiğini belirlemeniz en iyisi olacaktır.

Drone’un aşağıya inmeden önce çarpmış olabileceği bariz engeller varsa bu alanları da inceleyin.

Bazı modellerde, bağlantının kopması durumunda drone’nun yerinde durmasına veya ana noktanıza dönmesine neden olacak bir özellik bulunur. Kontrollerle veya canlı yayınla bağlantınız kesilirse bu, drone’nuzun uzaklara doğru uçmadığını, ancak otonom olarak başlangıç ​​noktasına geri döndüğünü gösterebilir.

Drone Arızası veya Müdahale

Drone ‘unuzu kaybetmenize neden olabilecek başka bir şey de, bir arızanın veya Müdahalenin kontrolleri bozabilmesi ve DJI drone‘nuzun uçup gitmesine neden olmasıdır. Böyle bir durumda konum işaretçileri dronunuzu bulmanıza yardımcı olabilir.

DJI Drone Kaybında Kötü Hava Koşulları

Kötü veya olağandışı hava koşulları drone’nuzun sinyalini kaybetmesine ve kaybolmasına neden olabilir . Ani bir rüzgar patlaması veya şiddetli bir rüzgar, drone’nuzun kontrolden çıkmasına neden olabilir. Ani bir sağanak yağmur veya kar bile sinyali engelleyebilir ve kaybolmasına neden olabilir. Böyle bir durumda drone’un bilinen son konumunu kontrol edin ve çevredeki alanlarda zemini arayın.

Yazılım ve Donanım Arızası

Bu pek sık karşılaşılan bir durum değil. Ancak bu durum meydana gelebilir ve drone’nuzun kaybolmasına yol açacak uçuşlara neden olabilir.

Drone Pili Bitmesi

Bu, en kaçınılabilir durumlardan biri olarak kabul edilir. Bu nedenle, kalkıştan önce pilinizin tamamen şarj olduğundan emin olmak için uçuşunuz boyunca pil seviyelerinize dikkat etmenizi öneririm. Şans eseri drone’nuzun pili biterse, pil kritik derecede düşük bir seviyeye düştüğünde drone’nun otomatik olarak eve dönme özelliği olmadığı sürece, pekala kaybolabilir.

DJI Drone’nuz Engebeli Arazide mi Düştü?

Bunu söylemek beni üzüyor ama eğer durum böyleyse kayıplarınızı kesip yolunuza devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Drone’unuz gezinmesi zor bir araziye düşerse onu kurtarmaya çalışmak zor olabilir. Eğer deniz ya da göl gibi derin sulara batarsa kurtarmanız çok zordur.

Aynı durum ormanlık araziler için de geçerlidir; Nerede olduğunu biliyor olabilirsiniz ama ona ulaşmak tamamen başka bir hikaye.

Şimdi sorunun esasına dönelim. Peki ya DJI drone’nuzu kaybederseniz? Seçenekleriniz neler?

En iyisi, kalkış noktası ile drone’nuzun uçtuğu son koordinatlar/yön arasındaki doğrudan uçuş yolunu aramayı denemektir. Ayrıca DJI drone‘unuzu düşürdüğünüz yerin çevresinde herhangi bir bina veya engel olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. DJI drone’nuzun en son nerede olduğunu görmek için uçuş günlüğüne Fly Uygulaması ‘ndan da erişebilirsiniz.

Ama en önemlisi, DJI drone’nuzu kaybederseniz paniğe kapılmayın. Acele etmeyin ve seçeneklerinizi analiz edin.

DJI Drone Kaybettim Nasıl Takip Edebilirim?

DJI drone’nuz kaybolursa, iyi haber şu ki çoğu durumda onu takip edebilirsiniz. Bunu uçuş kayıtlarını kontrol ederek yapabilirsiniz. Temel olarak DJI drone’unuzu takip etmek için:

  • DJI uygulamasına gidin.
  • Sağ alt köşedeki “Ben”e gidin ve “Uçuş Günlükleri”ni seçin.
  • “Uçuş Listesi”ne tıkladığınızda uygulama tüm uçuşlarınızı gösterecektir.

Drone’u uçurduğunuz yerin bir haritasını alacaksınız ve bunu, drone’nuzun en son nerede görüldüğünü tam olarak belirlemek için kullanabilirsiniz.

Bazı kişiler, kaybolması durumunda uçuş kayıtlarına ihtiyaç duymadan onu bulabilmek için drone’larına izleme cihazları kurmayı tercih ediyor. Uçuş kayıtları kayıp bir drone’u aramak için size iyi bir başlangıç ​​noktası sunar ancak drone’nuzun tam olarak son dinlenme yerini söyleyemez. Bir takip cihazı sizi doğrudan drone’un ineceği yere yönlendirebilir.

Ancak yine de, bir takip cihazının yalnızca drone düşmeden önce onu takmış olmanız durumunda faydası olacaktır!

Drone Kaybederseniz Neler Yapabilirsiniz?

Bu bölümde drone’nuzu kaybederseniz atmanız gereken bazı adımları inceleyeceğiz.

Drone’un hâlâ havada olup olmadığını öğrenin.

DJI Drone Kaybettim… Drone’unuzun kaybolduğunu fark ettiğiniz anda öncelikle hala havada olup olmadığını tespit etmeniz gerekmektedir. Görüntü ve ses burada işinize yarayacak ve neyse ki çoğu drone, oldukça uzak bir mesafeden duyabileceğiniz kadar yüksek sese sahip.

Drone’un uçtuğunu hâlâ duyabiliyorsanız sakin olun ve ona doğru ilerleyin. Bağlantı kaybı söz konusuysa, bu, uçmayı gerçekleşirken durdurmak için en iyi seçeneğinizdir. Donanım veya yazılım arızası söz konusuysa mümkün olduğunca fazla kanıt toplayın, böylece iddianızı yedekleyebilir ve durumu derhal üreticiye bildirebilirsiniz.

Uzaktan kumandanın bağlı olduğundan emin olun

Ne olursa olsun, drone uzaktan kumandasını açık ve drone’a bağlı tuttuğunuzdan emin olun. Biraz zaman geçmesine rağmen hala dronunuzu bulamamış olsanız bile uzaktan kumanda, dronunuzun en son nerede görüldüğünü takip etmenize yardımcı olacak harika bir araç olabilir. Drone’un pil ömrü hala devam ediyorsa uzaktan kumandanın bağlantısını kesmek drone’un gökten düşmesine neden olabilir. Bu nedenle her zaman uzaktan kumandayı bağlı tuttuğunuzdan emin olun.

Drone’un bilinen son konumuna gidin

DJI dronları gibi bazı dronlar, uygulamayı çalıştıran GPS teknolojisiyle donatılmıştır. Bu harika çünkü drone’un bilinen son konumunu bulmanıza yardımcı olabilir. Ek güvenlik olarak dronunuz için bir GPS izleyici almayı da düşünebilirsiniz. Takip cihazına erişebilecek ve dronunuzu hızla ve fazla uğraşmadan bulabileceksiniz.

Drone Uçuş Kayıtlarını Kontrol Edin

Drone‘ların donatıldığı bir diğer kullanışlı özellik ise uçuş kayıtlarıdır. Uçuş kayıtları drone’nuzun son fiziksel konumuna erişmenize yardımcı olabilir, böylece onu aramak için tam olarak nereye gideceğinizi bilirsiniz. Uçuş kayıtlarına erişerek tüm uçuşlarınız hakkında bilgi alacaksınız.

Uçuş kayıtları sayesinde drone’nuzu tam olarak nereye uçurduğunuzu görebileceksiniz. Bu, drone’yu kaybetmeden önce neredeyse tam olarak nerede olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Drone’unuzu kaybederseniz ve aktif olarak onu arıyorsanız, her şeyden haberdar olmanızı sağlamanın en iyi yolu, aramanızın metodik olmasını sağlamaktır. Aradığınız alanları not edin ve eski yöntem gibi görünse de, aradığınız alanın bir haritasını yazdırın ve ziyaret ettiğiniz yerleri işaretleyin. Arama yaparken bunu yüksek ve alçak yapın. Bu, çatı oluklarını, ağaçları ve ayrıca küçük çalıları ve fundalıkları aramak anlamına gelir.

Okumaya Devam Edin…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu