Dijital İnovasyonTeknoloji Haberleri

Evcil Hayvan Aktivite Takibi IoT Mobil Uygulaması

Evcil Hayvan Aktivite Takibi IoT Mobil Uygulaması. Giyilebilir ve bağlantılı cihazlar için evcil hayvan pazarı ilginç ve artan bir pazar.

Evcil Hayvan Aktivite Takibi Nesnelerin İnterneti IoT Mobil Uygulamasına İlham Oldu

Evcil hayvanınızın sağlığını, etkinliğini veya güvenliğini değerlendirmek için olsun, RFID sensörlerinden GPS izleyicilerine ve Bluetooth’a kadar çeşitli IoT teknolojileri kullanılabilir.

Blockchain, yapay zeka (AI) ve IoT teknolojilerine odaklanan bir geliştirme ve danışmanlık şirketi olan PixelPlex ‘in bir endüstri lideri ile bir projede kullandığı ikincisidir.

Proje, daha geniş bir kurumsal IoT mobil uygulaması ve veri toplama çözümü içindir. Ancak evcil hayvanların aktivite ve hareket verilerini izlemek için örnek bir kullanım durumu vardır.

Kullanıcılar, veri yakalamadan önce toplama setlerini ayarlamalarına ve ad, ağırlık, boy, cins gibi özel alanlar oluşturmalarına olanak tanıyan mobil uygulama ile evcil hayvanlarının hareket verilerini toplayabilir.

SEE: Kriptografi ve IoT Cihazları Güvenliği

Evcil Hayvan Tanıma Mobil Uygulaması Iot Desteği

PixelPlex, IoT çözümünün temel amacının “sadece çeşitli hareket veri kümelerini toplamak değil, toplanan tüm verilerden belirli türde bilgileri çıkarmak” olduğunu belirtiyor.

Hareket modeli modelleme, makine öğrenimi ve veri bilimi gibi çok daha karmaşık kullanımlar için veri yüklemeden önce bu süreci etkinleştirmek önemlidi.

Çözümün 3 adımı var ve Bluetooth Düşük Enerji (BLE) teknolojisini kullanır. Hareket sensörü öncelikle ivmeölçer ve jiroskoptan gelen verileri yakalar ve gönderir. Bu, veri toplama kurulum aşamasıdır.

İkinci aşama, veri seti yakalama ile ilgilidir; bu hız, süre ve frekans gibi herhangi bir hareket modelini içerebilir. Toplama setleri, iki ana sensörden gelen verilerin yanı sıra, GPS güdümlü verileri, resimleri, videoları ve ses dosyalarını da içerebilir.

Üçüncü aşama, veri paketlerinin yüklenmesini içerir. Bir toplama paketi hazır olduğunda, uygulama buluta yüklemeden önce kaydedilen veri kalitesinin yeterli olup olmadığını kontrol eder veya başka bir yakalamanın yapılması gerektiğini önerir.

PixelPlex’in kurucusu ve CEO’su, “Evcil hayvan takibi mobil uygulaması oldukça ilginç bir projeydi” diye açıklıyor. “Fikir, sensörler eklemek ve bu sensörlerden gelen verileri entegre etmek ve bunu yolları izlemek ve AI tarafından daha fazla işlenmek üzere çok sayıda veri seti oluşturmak için kullanmak ve makine öğrenimi veri setleri oluşturmaktı. Özünde, bu bir davranışsal izleme mekanizmasıydı.’

Asıl zorluk, tüm bu verileri sıkıştırmaktı. Çünkü ne kadar iletebileceğinizle ilgili sınırlamalar ve mümkün olduğunca fazla veri toplamak ve mümkün olduğunca çabuk iletmek için bu mekanizmayı oluşturmak.

BLE’nin düşük güç tüketimi ve düşük pil kullanımı teknolojinin olumlu yönleridir. Ancak veri aktarım oranını sınırlama açısından sınırlamalara neden olabilir.

Evcil Hayvan Mobil Uygulamalarında Algoritmalar

PixelPlex, bu sorunun üstesinden gelmek için ‘çeşitli iletim ve sıkıştırma algoritmaları’ kullandı. Her şeyi anında paketleme, buluta gönderme ve orada açma ve veriler için tüm makine öğrenimi algoritmalarını uygulama konusunda birkaç teknik yaklaşım bulundu.

Proje, daha da geliştirilmesi için tamamlanmasının ardından tatmin edici bir şekilde müşteriye teslim ediliyor.

IoT uygulamaları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu