Drone

Drone Pilotu Nedir? Drone Pilotu Olma Aşamaları

Drone Pilotu Nedir? Drone Pilotu Olma Aşamaları. Drone teknolojisi gelişmekte olan inşaat, emlak, eğlence ve daha birçok sektörde yeni işler yaratılmasına yardımcı olan bir endüstridir. Teknoloji, insanlar için daha fazla iş fırsatı yarattı.

Drone Teknolojisi Yepyeni Bir Sektör Yarattı

Artık dronlar için ticari bir pilot olabilir ve onları bir devlet veya özel kuruluş adına çalıştırabilirsiniz. Bu size heyecan verici geliyorsa, Drone Pilotu olma hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve ardından bunun sizin için doğru kariyer yolu olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Başlamak için, bir drone pilotunun ne olduğunu anlamanız gerekir. Bu tip pilot veya operatör, İnsansız Hava Araçları (İHA) olarak da adlandırılan dronların çalıştırılmasına yardımcı olur. Uzaktan kumandalar veya otomatik yazılım kullanarak dronları kontrol edeceksiniz. Zevkiniz için bir drone da uçurabilirsiniz. Ancak, ticari bir drone pilotu olduğunuzda, şirketler, devlet kurumları, askeri gruplar ve özel işletmeler için aynı şekilde uçabilirsiniz.

Nasıl Drone Pilotu Olabilirsiniz?

Ne tür bir sektörle ilgilendiğiniz önemli değil. Drone ‘lar artık birçok iş sürecinin bir parçası. Bu makalenin ikinci yarısında hangi sektörlerin ticari faaliyetlerinin bir parçası olarak dronları kullandığını anlayabileceksiniz. Drone pilotu olmak istiyorsanız atabileceğiniz adımlar aşağıdadır.

İyi Bir Drone Yatırım Yapın

Aynı şekilde nasıl pilot olunacağını öğrenmeye başlamak için bir drone satın almak, kolejiniz veya okulunuz için kitap satın almak gibidir. Bu, resmi bir drone operatörü olmak istediğinizde atmanız gereken ilk adımdır. Teknik becerileri kendi başınıza uygulayabilmeniz için kaliteli bir drone’a yatırım yapmanız gerekir. Uzaktan bile öğrenmeniz için size daha fazla fırsat verecektir.

Drone Operatörlüğü İçin Sertifika Alın

Ticari bir drone pilotu olmak istediğinizde, olası işverenlerin aynı şekilde örgün eğitim aldığınızı bilmelerini sağlamak için gerekli sertifikayı sunmanız gerekecektir. Birçok farklı çalışma seçeneği mevcuttur. Böylece tercih ettiğiniz birini seçebilirsiniz.

Bazı akademiler, drone pilotları hakkındaki bilginizi test edecek bir sınavı geçmenizi ister. Bunlar, drone yasaları ve düzenlemeleri, kısıtlamalar, hava durumu tahminleri, operasyonlar ve bunların bakımı hakkında ayrıntıları bilmeyi içerir. Bunu öğrenip sınavı geçtiğinizde, bir pilot sertifika alacaksınız.

Öğrendiklerinizin Pratik Sürekli Yapın

Pilot sertifikanızı aldıktan sonra drone’unuzu uçurmaya başlayabilirsiniz. Ancak, yaşadığınız ülkeye bağlı olarak, dronunuzu düzenleyici otoriteye kaydettirmeniz gerekebilir. Çoğunlukla bu kayıtlar çevrimiçi olarak yapılabilir ve 2 ila 3 yıl geçerlidir. Daha sonra biraz deneyim kazanmak için uçağa binme alıştırması yapabilirsiniz.

Potansiyel bir işverenle tanıştığınızda bu ek bir avantaj olacaktır. Ayrıca özel olarak çalışmaya başlayabilir ve pazarlama veya eğlence sektörü için fotoğraf çekebilir veya video çekebilirsiniz.

Drone Pilotu Olarak Kariyer Seçeneklerini Değerlendirin

Sertifikalı Drone Pilotu olduğunuzda, hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı olarak çeşitli endüstri türlerinde çalışmak için birçok fırsat bulacaksınız. Başkası için çalışabilir, hatta kendi başınıza işe başlayabilirsiniz. Serbest çalışan olarak müşterilerinize drone ile ilgili hizmetler sunabilirsiniz.

Drone uçurmak hobiniz ise, boş zamanlarınızda yarı zamanlı projeler yapabilirsiniz. Bu, teknik becerilerinizi doğaçlama, benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla ağ kurma ve aynı zamanda biraz ekstra para kazanma konusunda yardımcı olabilir.

Bir drone pilotu olarak, farklı endüstri türlerinde görüntü yakalama ve veri toplama ile ilgili çok çeşitli işler mevcuttur. Gayrimenkul sektöründe, bir mülkün fotoğraflarını ve videolarını çekmek için drone pilotları işe alınır. Pandemi sırasında ve insanlar oturdukları ülkelerden farklı ülkelerde mülk ararken, potansiyel müşterilere 3D sanal ev turları vermek için dronlar kullanılıyordu.

Pazarlama kampanyaları için drone pilotları, reklam amaçlı videolar ve görüntüler oluşturmaya yardımcı olur. Sörveyler drone pilotları, yeni projeler ve bunun için haritalar hakkında daha fazla bilgi alır. Haritalama bilgilerine ekskavatörler de ihtiyaç duyar. İnşaat sektöründe, bir drone pilotu olarak, yeni bir projenin 3D görüntülerinin oluşturulmasına yardımcı olabilir ve ayrıca bina denetçilerinin daha fazla bilgi toplamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir drone pilotunun sorumlulukları bir endüstriden diğerine farklılık gösteriyordu. Ancak genel olanlar arasında uçuş rotalarının planlanması, havadan videoların ve hayallerin yakalanması, müşteri adına veri toplanması ve birçok sektörde güvenliğin gözden kaçırılması yer alıyor.

Drone Teknolojisinin Geleceği ve Sektörel Gelişim

Teknolojik sektör sürekli gelişen ve yenilenen bir sektördür. Drone, uzun süreli kalmak için burada bulunan mükemmel teknoloji parçalarıdır. Bu gelişmelere ayak uydurabilmek için, mevcut kurallar ve düzenlemelerin yanı sıra gelen daha yeni teknolojik değişiklikler hakkında güncel kalmanız gerekir. Bir drone pilotu olarak, güncel bilginizin olduğu birkaç yılda bir lisansınızı yenilemeniz gerekecektir. test edilecek.

Lisanslı bir drone pilotu olmak biraz çaba gerektirse de uzun vadede buna değecektir. Bu, özellikle drone uçurmaktan hoşlanıyorsanız geçerlidir. Kendiniz için işinizden zevk alacağınız ve iyi miktarda para kazanacağınız bir kariyer yolu oluşturabileceksiniz. Drone pilotlarının ücretleri sektöre, coğrafi konuma ve deneyime göre değişiklik göstermektedir. Serbest çalışan olarak tam zamanlı veya yarı zamanlı, hatta her hafta birkaç saat drone pilotu olabilirsiniz.

Sonuç

Bir drone için lisanslı pilot olmak, onu eğlence amaçlı uçurmaktan farklıdır. Bunun nedeni, profesyonel bir drone pilotu olarak dengeyi korumayı, düzgün kalkış ve inişleri koordine etmeyi ve kameranızı farklı gereksinimlere odaklamayı öğrenmeniz gerekmesidir. Bunlar resmi bir eğitim programı olmadan kolay başarılar değildir.

Okumaya Devam Edin:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu