Endüstri

Drone ve Robot Basınç Sensörleri Uygulamaları

Drone ve Robot Basınç Sensörleri Uygulamaları. Basınç sensörleri, endüstriyel ortamlarda çok detaylı uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu makale, Drone, İha ve Robot uygulamaların odaklanarak barometrik ve telematik gibi teknolojileri açıklamaktadır.

Drone, İha ve Robot Uygulamalarında Basınç Sensörlerinin Kullanımı

Sürekli güncelleştirmeler, sensörleri buhar ve sıvı basıncı algılama gibi geleneksel uygulamalardaki kullanımlarının ötesinde yeni programları etkinleştirmesine imkân tanıyor.

Son zamanlarda, küçültülmüş boyut, daha birleşik yetenekler, daha iyi ekonomi ve daha geniş çalışma besleme voltajları ile yeni düşük kuvvetli duyarga teknolojilerinin mevcudiyeti, Nesnelerin İnterneti (IoT) programları amacıyla sensörleri dağıtmalarını sağlıyor. Hem de bu sensörleri, daha az güç tüketen ve daha sürdürülebilir mamuller yaratma çabalarına katkıda bulunuyor.

SEE: Telematik Nedir? Taşımacılık Sektörüne Faydası

Drone ve Robotik Basınç Sensörleri

Drone ve robotik uygulamalar, basınç sensörleri başka mühim uygulamalardır. Drone ‘lar, İrtifa tutma amacıyla son derece faydalı olan rakımı belirleme amacıyla barometrik basınç sensörleri kullanır.

Drone ve Robot Basınç Sensörleri ufak boyutu, düşük kuvveti ve gürültüsü, yüksek doğruluğu ve titreşime karşı bağışıklığı vasıtası ile yeni basınç sensörleri, sadece birkaç cm’lik en az algılanabilir değişiklikle <3 m’lik mutlak bir yüksekliği algılayabilir.

Çarpışmaları önlemek amacıyla, irtifa ya da z ekseni bileşeni, drone’nun izin verdiği irtifalarda ya da ‘yuvalarda’ uçması gerektiği hallerde son derece mühimdir.

İHA ‘lardaki altimetre programlarına benzer şekilde, basınç sensörleri telematik ve varlık izleme programlarında uçak kalkış ve inişlerini algılayabilir.

Drone, İha ve Robotik Uygulamalarda Endüstriyel Sensörler

Basınç sensörleri, örnek olarak kalkıştan evvel kabin kapıları kapandığında, uçak içindeki anlık basınç değişikliklerini algılar.

Sensör, düzenin pil ömrünü uzatmak amacıyla kalkışta bir varlık izleyici GPS ‘ini kapatabilir. GPS etkinliğinin denetim edilmesi, ulusal hükümet düzenlemelerinin uçuşta GPS radyo tüketimini gerektirdiği pazarlarda da mühimdir.

Hava, gaz ve sıvı sensörleri akış sürati ve sızıntı belirlenmesi amacıyla büyüyen uygulamalardır. Çip üreticileri, çağdaş basınç sensörleri daha eskiden kalibre eder ve şunlar esasen bütün sıcaklık aralığında olabildiğince titiz çıktılar üretir. Gaz ya da havanın akış süratini tartmak amacıyla iki mutlak basınç sensörleri kullanılması, meydana çıkan düşük maliyetli ve gerçekleştirilebilecek zarif bir teknikdir.

Bu yaklaşım, büyük ve ufak bir boşluğa iki mutlak basınç sensörleri yerleştirir ve her birindeki basınçları algılar. Herhangi bir hava akışı ile, basınç ufak bölgede daha yüksek ve daha büyük boşlukta daha düşüktür. Boru süresince basınç farkının ölçülmesi, akış süratinin hesaplanmasını sağlar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu