İş Teknolojisi

Araç Filo Yönetiminde Telematiğin Faydaları

Araç Filo Yönetiminde Telematiğin Faydaları. Geleceğin Akıllı Şehirleri, trafik yönetimine yardımcı olan gerçek zamanlı Araç Telematik Sistemleri ile desteklenebilir.

Araç Telematik Sistemi Nedir?

Araç Telematik Sistemi, hareket halinde olsun veya olmasın bir araçtan bilgi toplanmasını, iletilmesini ve işlenmesini kolaylaştıran Hiper Hassas Konum çözümleri gibi teknoloji yığınlarıyla birleştirilmiş bir dizi elektronik bileşendir.

Araçlardaki Telematik Sistemlerinin Özellikleri

Bir araba telematik sisteminin yapı taşları şunlardır:

 • Araç elektroniği kontrol birimleri ağı: Kaputun altında, bir arabanın çeşitli kritik bileşenlerinin her biri, performansın nabzını tutan bir mini bilgisayar olan kendi mikro denetleyicisine sahiptir. Bu elektronik kontrol üniteleri (ECU’ler) performans verilerini iletir.
 • Telematik kontrol ünitesi (TCU): TCU, konum bilgisi için çeşitli ECU’lardan ve GPS’ten gelen verileri toplar. Yerleşik bir modem ve bir hücresel ağ veya Genel Paket Radyo Hizmeti (GPRS) kullanan TCU, bunları analiz için buluta aktarır. Bazı durumlarda, fren sistemlerinde olduğu gibi, analizlerin ve kararların saniyeler içinde gerçekleşmesi gerekir, bu durumda bunlar sınırda gerçekleşir .
 • Bulut tabanlı bir sunucu: Bulut tabanlı sunucu, verileri işler ve özel olarak oluşturulmuş modelleri izleyerek içgörüler sunar.
 • Bağlantılı mobil veya masaüstü uygulaması: Operatörler, ilgili iş içgörülerine araç panosundan veya bir mobil veya masaüstü uygulamasından erişir.

Araba telematiğinden gelen bilgiler, anında erişim için doğru ortama geri yönlendiren içgörüler için işlendiği buluta doğru yol alır.

Araç Telematik Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç Telematik Sistemi, bir aracın konumunun, çalışmasının ve işlevinin tüm yönlerinin gerçek zamanlı olarak iletilmesini sağlar ve bunu operasyonel bilgiler elde etmek ve uygulamak için kullanır. Araç telematiği, hem gerçek zamana yakın hem de uzun vadeli araç verilerinin üretkenliği ve verimliliği çeşitli şekillerde artırabileceği varsayımıyla çalışır.

Toplanan veriler, rölanti süresini, frenlerin uygulanmasını, GPS kullanılarak aracın konumunu, kat edilen mesafeyi, hızı, motor durumunu, gaz tüketimini ve daha fazlasını içerebilir. Bu tür bilgiler, filo ve tedarik zinciri yönetiminde, varlık takibinde, acil durum uyarı sistemlerinde, kat edilen mesafeye dayalı vergiler için geçiş ücreti yönetiminde ve sigorta talepleri ve ücretlerinin doğrulanmasında çeşitli uygulamalar bulur. Geleceğin akıllı şehirleri, trafik yönetimine yardımcı olan gerçek zamanlı araç telematiği ile de desteklenebilir.

Filo Yönetiminde Araç Telematiğinin Faydaları

Filo Teknolojisi Eğilimleri Raporu, araç telematiği kullanıcılarının verimliliği, güvenliği ve üretkenliği temel faydalar olarak tanımladığını gösterdi.

Yeterlik

 • Araç telematiği, frenleme ve rölanti modellerini izleyebilir ve yakıt verimliliğini artırmak için içgörüler önerebilir.
 • Filo konum verilerini anlamak ve bunları hava durumu bilgileriyle birleştirmek , sevk görevlilerinin yaklaşan fırtınalar konusunda sürücüleri uyarmasına ve araçları buna göre yeniden yönlendirmesine yardımcı olabilir.
 • Telematik verileri ayrıca kamyon yüklerini (tedarik zinciri yönetiminde önemli bir faktör) ve duraklama sıklığını optimize etmeye yardımcı olabilir.
 • Elektronik kayıt cihazı (ELD) uyumluluğunun sürdürülmesi ve diğer gizlilik yasalarına bağlı kalınması, telematik kullanılarak kolaylaştırılmıştır.
 • Filo operatörleri, gerekli belgeleri otomatik olarak dosyalamak için süreçler ayarlayabilir.

Üretkenlik

 • Araba telematiği, motor performans verilerinin anlaşılmasını geliştirebilir ve operatörlere hangi bileşenlerin ne zaman ve hangi bileşenlerin arızalanmak üzere olduğu konusunda daha iyi fikir verebilir.
 • Filo yönetimi, bakım ve onarımları proaktif olarak planlayabilir, uzun süreli arıza sürelerini önleyebilir ve üretkenliği artırabilir. Bir yıldan kısa bir süre içinde, filo yönetimi teknolojisini kullanan filoların %32’si olumlu bir yatırım getirisi elde etti .
 • Sürücü telematik verilerini günlüğe kaydedilen saatlere ve bordro yönetimine bağlayan uygulamalar, sürücülerin idari işlere harcanan zamanı azaltmasına ve üretkenliği artırmasına yardımcı olur.

Emniyet

 • Frenleme, rölanti, hız yapma ve emniyet kemeri kullanım modellerini gösteren haftalık puan kartları üreten araç telematik verileriyle sürücü güvenliği artar. Sürücülere bu verileri sağlamak, daha fazla güvenlik ve verimlilik için çabanın altını çizmeye yardımcı olur. Ayrıca sürücülerin nerede ve nasıl gelişebileceklerini daha iyi anlamalarına olanak tanır.
 • Direksiyon başında geçirilen günlük kaydı, sürücülerin gerekli molaları vermesini ve güvenliği artırmasını da sağlayabilir.
 • Bir kaza durumunda, filo telematiği ayrıca daha hızlı yardım sağlanmasına ve kaputun altından toplanan verilerle sigorta taleplerinin daha kolay dosyalanmasına yardımcı olur.

Telematik ve filo yönetimi, yakıt verimliliği ve tedarik zinciri üzerindeki artan baskıların ortasında bir dizi avantaj sağlayabilir. Telematik ve filo yönetimi hakkında daha fazlasını keşfedin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu