BilişimTeknoloji Haberleri

Google Yerel Diller İçin Woolaroo Uygulamasını Tanıttı

Google Yerel Diller İçin Woolaroo Uygulamasını Tanıttı. Dünya çapında yerli konuşmacıların sayısının azalması nedeniyle dünya çapında birçok yerli dilin nesli tükenmekte olduğu için Google, bu dilleri öğrenmeye odaklanan Woolaroo uygulamasını tanıttı.

Google Yerel Dilleri Yok Olmasını Engellemek İçin Woolaroo Uygulamasını Tanıttı

Uygulama fikri, güneydoğu Queensland’in Yerli Avustralya dili olan Yugambeh’in durumundan kaynaklandı.

Kelime dağarcığı geleneksel olarak dış mekanı vurgulayan ancak belirli modern öğeler ve kavramlar için terimlerden yoksun olabilecek diğer birçok eski ve yerli dilde olduğu gibi, birçok çocuk böyle çağdaş bir dünyada Yugambeh öğrenmek için mücadele ediyor.

Örneğin, Yugambeh’in “buzdolabı” veya “telefon” için doğal bir sözcüğü yoktur. Bu, dili konuşanların sırasıyla “soğuk yer” ve “ses atıcı” gibi bu öğeleri tanımlayan terimlerin yerini alması gerektiği anlamına gelir.

Google Arts & Culture Woolaroo Uygulamasının İlk Yerli Dili

Artık Yugambeh, Google Cloud Vision API kullanan bir deneme olan Google Arts & Culture deneysel Woolaroo uygulamasında yer alan ilk yerli dil olacak.

Başlangıç ​​noktası Yugambeh Müzesi ‘nde olan uygulama, teknolojideki güncellemeler de dahil olmak üzere gelişen Avustralya’ya adapte olurken Aborijin dillerini korumaya yardımcı olmak için 30 yıllık kültürel ve yerel dil araştırmalarını kullanıyor.

Yugambeh ‘in anadili konuşmacısı olan yerel cephe çalışanı Allan Lena’yı gözlemleyen Yugambeh Müzesi’nin CEO’su Rory O’Connor, Woolaroo gibi bir uygulamanın hem Yugambeh gibi küçük bir dili korumaya yardımcı olabileceği hem de kültür ve dilin birçok geçmişi. Hala bu dili akıcı bir şekilde konuşan kaç kişinin olduğu göz önüne alındığında, Woolaroo ‘nun bu önemli bilgiyi yeni nesil ile paylaşabileceğini söylüyor.

Topluluk üyelerinin kendi değişikliklerini yapmalarına ve uygulamaya kendi kelime dağarcığını eklemelerine izin vermek için Woolaroo, doğru telaffuza yardımcı olmak için kelime listelerinin yanı sıra ses kayıtlarını vurgulayan açık kaynak kodludur.

Şu anda uygulama, Calabria Yunanca, Louisiana Creole, Māori, Nawat, Tamazight, Rapa Nui, Sicilya, Yang Zhuang, Yidiş ve Yugambeh dahil olmak üzere 10 küresel dili desteklemektedir.

Woolaroo’nun ana avantajı, kullanıcıların en güncel malzeme kalitesi için uygulama içeriğini ekleme ve düzenleme becerisidir.

Bu, bir kullanıcı veya herhangi bir aile üyesinin bu dillerden herhangi birinde sadece birkaç kelime bile konuşması durumunda, Woolaroo’ya önemli bir katkıda bulunacağı anlamına gelir.

Bu uygulamanın ek bir yararı, yerli bir dili öğrenmek isteyen kullanıcılara doğrudan dalma fırsatı sunar.

Bu şekilde, birçok farklı geçmişe sahip ve dünya çapında yaşayan insanlar, yaşadıkları bölgedeki azınlık ve yerli topluluklar hakkında daha fazla şey keşfedebilir.

Uygulamayı denemek için Google Woolaroo ‘yu ziyaret edin.

Okumaya Devam Edin: Google Fuchsia OS Android ve Chrome OS Yerini Alabilir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu