BilişimTeknoloji Haberleri
Trend

Google Fuchsia OS Android ve Chrome OS Yerini Alabilir

Google Fuchsia OS Android ve Chrome OS Yerini Alabilir. Google, bir gün Android ve Chrome OS ‘nin yerini alabilecek tamamen yeni bir işletim sistemi geliştiriyor.

Google Fuchsia OS Şimdiye Kadarki Gelişmeler Nedir?

Google Fuchsia OS İşletim Sistemi ne için tasarlandığı, bir gün resmi olarak hangi cihazları çalıştırabileceği de dahil olmak üzere şu anda belirsiz.

İşletim sistemi sonunda Google’ın mevcut işletim sistemlerini tüm cihazlarda birleşik bir sistem olarak değiştirebilir. Ancak bu noktada bunu söylemek için oldukça erken.

Mevcut işletim sistemleri, mevcut yazılım çekirdeklerine dayalıdır. Bu nedenle, yeniden başlamak için bir şans olacaktır.

Bu özelliği zaman içinde en son raporlar, söylentiler, sızdırılan bilgiler ve tabii ki tüm onaylarla güncelleyeceğimiz için tekrar kontrol edin.

Google Fuchsia OS Nedir?

  • Yepyeni bir işletim sistemi
  • Google, muhtemelen dönecek ve dönüşecek, diyor.

Fuşya, gelişen bir kod yığınıdır. Başlangıçta Google’ın kod deposuna ve GitHub ‘a 2016’da eklendi. Kod, tamamen yeni bir işletim sisteminin ilk başlangıcıdır.

En önemlisi, hem Android’in (Google’ın mobil işletim sistemi) hem de Chrome OS’nin (Google’ın masaüstü ve dizüstü bilgisayar işletim sistemi) temel dayanağı olan Linux Kernel’e dayanmıyor. Fuşya tamamen farklı bir canavar.

Google’ın Android mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Dave Burke, 2017’de Android Polisine Fuchsia hakkında şunları söyledi

Fuchsia erken aşama deneysel bir proje. Biliyorsunuz, aslında Google ‘da pek çok harika erken projemiz var. Bence ilginç olan ne işte açık kaynağı, böylece insanlar onu görebilir ve yorumlayabilir. Birçok erken aşama projesi gibi, muhtemelen dönecek ve dönüşecek.

Ardından, 2018 yılında, Fuşya Google geliştiricilerinin zamanlarını ilgilerini çeken şeylere ayırmalarına izin verilen yüzde 20’lik bir proje olmadığını ve Fuchsia’nın “artık umursamadığımız ölü bir şeyin çöplük alanı” olmadığını doğruladı.

Geliştirme durmuş gibi görünüyordu. Ancak 2020’nin sonlarında Google, işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam etmeye istekli görünüyordu. Yazılımın geliştirilmesini başkalarına açtı. 2021’in başlarında daha fazla gelişme netleşti.

As 9to5Google tarafından keşfedilen, Fuschia birkaç kilometre taşları ulaştığı görülmüştür.

Bu, F3 sürümüne referansla görünen kodun F1 dalında ve ardından F3’te göründü. Bunlar, kodun geliştirilmesinde potansiyel olarak önemli adımlardır ve ilk uygun sürümüne yaklaştığını düşündürür.

Google Fuchsia OS Neye Benziyor?

  • Derlenmiş Armadillo sistemi kullanıcı arayüzü kart tabanlı bir tasarıma sahiptir
  • Bir Pixelbook ‘ta çalışırken, yalnızca zamanı gösterir.

Fuchsia’ya kart tabanlı bir tasarıma sahip erken bir kullanıcı arayüzü verildi. Armadillo adı verilen arayüz aslında ilk olarak Kyle Bradshaw tarafından Hotfix’te keşfedildi.

Her ikisi de Linux tabanlı olan Android OS veya Chrome OS’nin aksine Fuchsia, Google tarafından oluşturulan yeni bir çekirdek olan Zircon (eski adıyla Magenta) üzerine kurulmuştur.

Bu arada, Armadillo, birden çok cihaz ve işletim sisteminde çalışabilen çapraz platform kodu oluşturmak için kullanılan Google’ın Flutter SDK’sında yerleşiktir. Armadillo ile, bölünmüş ekranda veya sekmeli bir arayüzde kullanılmak üzere farklı kartlar sürüklenebilir.

Google’dan Wayne Piekarski, 2020’nin sonlarında bir blog gönderisinde “Fuchsia güvenlik, güncellenebilirlik ve performansa öncelik vermek için tasarlandı” ve “herkesin yüksek kaliteli, iyi test edilmiş katkılarını memnuniyetle karşıladığını” söylüyor. Artık bir üye ya da tam yazma erişimine sahip bir kaydedici olacak. ”

“Fuchsia genel ürün geliştirme için veya bir geliştirme hedefi olarak hazır değil. Ancak onu klonlayabilir, derleyebilir ve katkıda bulunabilirsiniz. Sınırlı bir x64 tabanlı donanım seti için desteği vardır ve bunu Fuchsia’nın emülatörü ile de test edebilirsiniz. ”

Armadillo’nun görsellerinin müşteriye dönük hale gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

Google Fuchsia OS Amacı Nedir?

  • Bu noktada bu sadece bir çekirdek
  • Google muhtemelen Fuchsia ile geleceğe hazırlanıyor

Popüler bir düşünce okulu, Fuchsia’nın Chrome OS ve Android’i tek bir işletim sisteminde birleştirebilecek yeni bir işletim sistemi olduğudur.

Bununla birlikte, son zamanlarda ortaya çıkan belgeler ve kod ve UI varlıklarından farklı bitler, işletim sisteminin muhtemelen Android ve Chrome OS’nin bir birleşimi olmadığını veya herhangi bir işletim sistemi olmadığını gösteriyor. Bu sadece bir işletim sisteminin çekirdeği.

Google’ın kendi dokümanları, yazılımı “hızlı işlemciler” ve “önemsiz miktarda RAM” ile “modern telefonları ve modern kişisel bilgisayarları” hedef olarak tanımlamaktadır. Ayrıca açıkça ” Fuchsia’nın Linux olmadığını” belirtir.

Fuchsia ‘nın GitHub sayfasında listelenen iki geliştirici, Google’da kıdemli bir yazılım mühendisi ve Android TV ve Nexus Q’da eski bir mühendis, gömülü sistemler konusunda tanınmış uzmanlardır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Fuchsia, bir IoT cihazı gibi tam bir işletim sistemi gerektirmeyen bir cihaz gibi gömülü sistemler için tasarlanmış LittleKernel projesine dayanan “orta boyutlu bir mikro çekirdek” olan Zircon üzerine inşa edilmiştir.

Zircon ile IoT İçin Fuchsia

Google’ın dokümantasyonuna göre Zircon, kullanıcı modlarını, grafik oluşturmayı ve “yeteneklere dayalı bir güvenlik modelini” desteklemektedir. Tüm bunlar, Fuchsia ‘nın IoT için bir işletim sistemi olduğuna işaret ediyor.

Google daha önce Android Things’e sahipti. Ancak bu şimdi aşamalı olarak kaldırılıyor. Belki de Fuschia için kapıyı açık bırakıyor.

Ayrıca Ars Technica , Armadillo sistemi kullanıcı arayüzünü derledi ve Fuchsia’nın bir akıllı telefon veya tablet işletim sistemi olması amaçlanıyor gibi görünüyor. ZDNet, “halihazırda sahip olduğumuz şeyin yerine geçmediğini; henüz yaşamadığımız bir geleceğin kapısı” olduğunu tahmin etti.

Hacker News kullanıcıları, Fuchsia ‘nın artırılmış gerçeklik arayüzlerine potansiyel olarak güç sağlayabileceğini öne sürdü.

Google Fuchsia OS, Android’in Yerini mi Alacak?

  • Yeni bir işletim sistemi Android’in sorunlarını çözebilir
  • Ancak Android gerçekten popüler; neden tekerleği yeniden icat ettin?

Android ‘de hâlâ parçalanma sorunları var. Bunun nedeni, en son, en saf sürüm yerine Android’in farklı, özel sürümlerini kullanan düzinelerce üreticiye ait yüzlerce cihazdır.

Android’de ayrıca işletim sisteminin açık kaynaklı olmasından kaynaklanan güncelleme sorunları var. Google’ın Android güncellemeleri için yıllık bir yayın programı vardır. Ancak bir güncellemenin ekosistemi tamamen doldurması biraz zaman alır.

Gördüğünüz gibi, Google, Android’i OEM’lere ve taşıyıcılara verir ve onlarla ilgilenmelerine ve rastgele donanımlara yüklemelerine izin vererek parçalanmaya neden olur.

Herhangi bir değişiklik yapıldıysa Google, güncellemeleri doğrudan cihazlara aktaramaz. Android aynı zamanda birçok yasal sorundan etkilenen Linux’a dayanıyor ve çekirdek tamamen değiştirildi. Böylelikle hataların ve güvenlik açıklarının büyümesi için birincil bir ortam yaratıldı.

Yeni bir işletim sistemi ve platform, Google için tüm bu sorunları çözecektir. Pahalı patent lisans anlaşmalarıyla zincirlenmezdi. Bugün için daha güvenli, inşa edilmiş ve optimize edilmiş olacaktır.

Aynı zamanda modüler olabilir ve gerçekten birleşik olabilir. Yani birçok cihazda çalışabilir. Ancak, olay şu: Android, mevcut en popüler işletim sistemlerinden biridir. Neden tekerleği Fuchsia ile yeniden icat etmeye çalışsın?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Google fușya androidin yerini alırsa elimizdeki telefonlar sanırım kısa süre sonra kullanılmaz hale gelir. Belkide 5G bekleniyordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu