Endüstri

Tasarlanmış Bakteriler, Biyoyakıt Endüstrisinde Üretime Umut Veriyor

Tasarlanmış Bakteriler, Biyoyakıt Endüstrisinde Üretime Umut Veriyor. Tasarlanmış bakterilerin sürdürülebilir Biyoyakıt Endüstrisi ‘ndeki gelişmelere yardımcı olabileceğini keşfettiler.

Biyoyakıt Endüstrisinde Tasarlanmış Bakterilerden Sürdürülebilir Artış

Aseton, ojenin çıkarılmasından plastik üretimine kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılan uçucu bir çözücüdür. Şimdi, Japonya’da yapılan yeni araştırmalarla, ekip tarafından geliştirilen yeni tasarlanmış bakterilerden sürdürülebilirlik artışı elde edebilir.

Genel olarak Biyoyakıt Endüstrisinde Tasarlanmış Bakteriler, aseton, kümen adı verilen uygun maliyetli ancak sürdürülebilir olmayan bir yöntemle üretilir. Teknik, yenilenemeyen 2 kaynağı, plastikler gibi bir dizi malzemenin üretimini kolaylaştıran başka bir kimyasal olan aseton ve fenole dönüştürmeyi gerektirir.

Hiroshima Üniversitesi Yaşam için Entegre Bilimler Enstitüsü’nde araştırma lideri ve profesör, gaz fermantasyonu gibi daha çevre dostu süreçlerin var olduğunu, ancak bunların gerçekleştirilmesi zor ve maliyetli olabileceğini açıkladı.

“Anahtarın, ürünün devam eden fermantasyondan eşzamanlı olarak ayrılması olduğunu düşünüldü. Seçimimiz, yüksek sıcaklıklarda gelişen bir grup bakteri kullanarak uçucu kimyasallar üretmekti.”

Bu teknikte bakteriler, aseton üretmek için yenilenebilir kaynaklardan elde edilebilen hidrojenin gaz halindeki hammaddeleri olan karbondioksit ve monoksiti yerler.

Asetonun kaynama noktasından daha yüksek bir sıcaklıkta geliştiklerinde, oluşan aseton, buharlaşan ve bakterilerin yaptığı gibi damıtılabilen, böylece geleneksel tekniği eşzamanlı bir işleme dönüştüren bir gazdır.

Üretime Uygun Büyük Ölçekte Gaz Fermantasyonu

Junya Kato, “Tasarlanmış bakterileri geliştirmemiz, endüstriyel üretime uygun büyük bir ölçekte gaz fermantasyonunu takiben yoğuşma yoluyla basitleştirilmiş ve uygun maliyetli geri kazanımla birleştirilmiş bir süreç geliştirmenin yolunu açabilir” dedi.

Ekip, bu üretken bakteri suşunu geliştirmek için, modifiye edilmiş metabolizma yöntemleriyle bakterileri genetik olarak değiştirdi.

Kato, “Bildiğimiz kadarıyla bu, asetonun gaz fermantasyonu için yüksek sıcaklıklarda gelişen bakteri türlerini sağlayan ilk çalışmadır. Endüstriyel uygulamaların gerçekleştirilmesi için üretkenliği artırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, gaz fermantasyon süreci öncekinden daha basit ve daha uygun maliyetli olabilir” dedi.

Grup ileride araştırmalarını ölçeklendirmeyi ve endüstriyel koşullarda bakterilerinin üretkenliğini analiz etmeyi amaçlıyor.

Nakashimada, “Suşun metabolizmasını genetik olarak daha fazla mühendisliğe tabi tutmamız gerekebilir” diye ekledi. “Nihai hedefimiz, daha basit ve daha düşük maliyetli olan ‘gazdan gaza’ işleminin gaz fermantasyonunun sanayileşmesidir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu