Bilişim

Apple EarthLink Dijital Dönüşümü

Apple EarthLink Dijital Dönüşümü. İnternet olmadan bir hayat hayal edebiliyor musunuz? Yine de, 1998’de Apple iMac ‘i piyasaya sürdüğünde…

EarthLink ve Apple Hikayesi

İnternet olmadan bir hayat hayal edebiliyor musunuz?

Yine de, 23 yıl önce Apple iMac’i piyasaya sürdüğünde, internet erişimi pahalı ve güvenilmezdi. Öyle bile olsa, o zamanki CEO Steve Jobs, bağlantının aldığınız ürünün içinde pişirilmesi gerektiğini ilk görenler arasındaydı.

Apple ‘ın Değişim Eğilimleri

1998’de Apple ‘ın geri dönen CEO’su iMac ‘i piyasaya sürdüğünde, şirket ürünün küresel başarısını artıran ve Apple’ı yükselişe iten en az 3 bilgi işlem trendini yakaladı:

  • Bilgisayarların bej kutular olarak değil, tüketici cihazları olarak satılabileceği fikri – bu noktada EOL’ye ulaşmış gibi görünen bir fikir.
  • Seçme isteği ve Windows tabanlı statükoya meydan okuma ihtiyacı.
  • İnternetin diğer herhangi bir yardımcı program kadar önemli ve unutulacağına dair bir inanç.

Apple’ın çekici iMac’i, daha önce PC tasarımında görülmemiş hiçbir şeye benzemiyordu ve o sırada başka hiç kimsenin sunmadığı temel bir bileşenle birlikte gönderildi: Modem. Sistemi bağlayabilir, birkaç düğmeye dokunabilir ve bağlandınız.

Elbette, dijital olarak dönüştürülen bu zamanlarda bunu hafife alıyoruz; internet erişimi ve mobil teknoloji, hayatın her alanında günlük yaşamın vazgeçilmezi haline geldi. Ama her zaman bu şekilde değildi.

Geleceğe Dönüş: EarthLink ve Apple

Girişimci ve EarthLink ‘in kurucusu Sky Dayton ile yapılan bir podcast röportajında iMac ve internet arasındaki göbek bağı hatırlatıldı.

O sırada bir bilgisayarı çevrimiçi hale getirmenin ne kadar zor olduğuna yanıt olarak 1994 yılında kurulan Dayton’ın şirketi, 1998’de Mac’lerde varsayılan ABD internet sağlayıcısı oldu. Bu anı perspektif haline getirmek için – pek çok insan, bunun dönüştürücü potansiyelini yanlış anladı veya hafife aldı.

Bazılarımız iletişim, üretkenlik ve bilgi alışverişi ortamını keşfederken, birçoğu bunu bir moda olarak gördü.

Dayton, birlikte çalışmayı umduğu ve kendisine bir fırsat görmediğini söyleyen bir internet backlink sağlayıcısının hikayesini paylaşıyor. Çünkü “İnternete bağlanmak isteyen herkes zaten öyle” söylendi. “İnsanlar internetin olduğu gibi ölçeklenmesini beklemiyorlardı.”

Fırsatı gören bir kişi, EarthLink kurucusunu bir toplantıya davet eden Jobs’du. (Jobs’un internete bu kadar geçişinin nedeninin bir kısmının, şu anda adlandırdığımız işletim sisteminin çoğunu icat eden diğer şirketi NeXT tarafından yapılan bir bilgisayarda 1990 yılında CERN’de inşa edilen ilk Web tarayıcısını bilmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. macOS, iOS ve iPadOS.)

Apple İçin Her Şeyi Değiştiren Toplantı mıydı?

Dayton, toplantıda söylenenleri hatırlıyor: “Yani, bir konferans salonunda toplandık ve ilk yaptığım şey” Hey Steve, Apple için stratejinin ne olduğunu açıklayabilir misin? “Dedim. Ve beyaz tahtaya kalktı ve dört kutu çizdi. ”

Ve Dediki:

“Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için bir tüketici ürünü ve bir iş ürünü olacak. Dört ürün, işte bu.

“Ve tüketici masaüstü ürününe iMac adı verilecekti ve ben – bildiğimiz gibi – internet içindi ve bu bilgisayarın benzersiz olmasını istedi, çünkü onu kutudan çıkarırsan, fişini takarsın ve sonra bir telefon hattını bağlardınız ve onu açardınız ve yapacağı ilk şey sizi internete kaydettirmek olacaktır. Çünkü yine o zamanlar internette çok az insan vardı, değil mi ? Yani, bunlardan birine sahip olan çoğu kişinin internet bağlantısı olmadığını varsayabilirsiniz. ”

Karmaşıklığı Basite İndirgemek

O toplantıdan sonra (Dayton ne zaman gerçekleştiğini söylemiyor, ancak 1998’in başlarında olduğunu tahmin ediyorum), EarthLink varsayılan internet sağlayıcısı oldu.

Bu, ABD kullanıcılarının bir iMac satın alabileceği, verilen kabloyu kullanarak telefon ağlarına bağlayabileceği, birkaç düğmeye dokunabileceği, kredi kartı bilgilerini girebileceği ve hızlı bir şekilde çevrimiçi olabileceği anlamına geliyordu.

Okumaya Devam Edin: Uzak Apple İşletmesi İçin Proje Yönetimi Merlin Projesi

O zamanlar bu aydınlatıcıydı ve Jobs bunu 1999’daki iBook lansmanıyla her gün kullandığımız başka bir teknolojiyi kitlesel pazara getirerek takip etti. Çekici bir pakette WiFi erişimi sunan ilk kitlesel piyasa dizüstü bilgisayarıydı.

Bugün WiFi’yi Kim Kullanmıyor?

2000 yılında EarthLink, Ocak 2000’de Macworld Expo San Francisco etkinliğinde Mac OS X’i tanıtan Apple’dan 200 milyon dolarlık bir yatırım aldı. EarthLink kurumsal iletişim direktörü Arley Morgan Baker şunları söyledi:

“Konuştuğum herkes doğrudan dışarı çıkıp yeni bir Mac satın almak istiyor. Mac OS X beni gerçekten saçmalamaya iten şeydi. “

İnternet İnsan Hakkı Haline Geliyor

Apple ile bu teknolojiler arasındaki ilişkiler her zaman önemliydi. Bunları benimsemesi, ona şimdi her şeyin dijital dönüşümü olarak gördüğümüz şeyi kucaklayabileceği bir halka sağladı.

Bu bağlantılı teknolojilerin yarattığı değişiklikler, Apple’ı iPod, iPhone, iPad’e ve (aslında) çevrimiçi gizliliği korumanın arkasındaki mevcut ivmeye götürdü. Bu köklü değişiklikler, aynı zamanda, mevcut salgın sırasında toplumun, bu teknolojiler tarafından sürdürülen iş, öğrenme ve sosyal bağlantılarla en azından bazı normal faaliyetleri korumasını da sağlamıştır.

“Elektrik benzetmesinin türünü, özellikle şu anda teknoloji ve bilgi teknolojisiyle yaptığımız her şeyi görmek beni büyülüyor, bunların hepsi insanların bağlantı kurmasını sağlamakla başladı ve EarthLink’in muhtemelen %10’luk bir sipariş vermesine yardımcı olduğunu düşünüyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nin çevrimiçi nüfusunun oranı veya buna benzer bir şey ”dedi Dayton.

Mac Fırsatları Takip Edin: Mac İçin VPN Tavsiye Ücretsiz ve Ücretli 2021

Demek istediğim, çok havalı. İnsanlarla her zaman karşılaşıyorum, onların EarthLink e-posta adresleri hala var.”

Günümüzde dijital, günlük yaşamın neredeyse her yönünün bir parçası haline geldiğinden, erişim artık birçok kişi tarafından bir insan hakkı haline geldi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu