Akıllı Şehirler

Yeni Nesil Kentsel Mobilite

Yeni Nesil Kentsel Mobilite. Trafik sıkışıklıkları, pahalı park yerleri ve kirli hava. Bunlar şehir sakinlerinin düzenli olarak karşılaştıkları sorunlardan birkaçıdır.

Nüfus yoğunluğu yüksek bir kentsel alanda yaşamanın bir parçası. Yoksa olmak zorunda mı?

Özel şirketler, risk sermayesi yolu körükleyerek daha erişilebilir, çevre dostu, verimli ve düşük maliyetli ulaşım seçenekleri için çözümler geliştirerek giderek daha fazla mobilitenin geleceğine odaklanıyorlar.

Kentsel Hareketlilik Nedir?

Kentsel Mobilite, A noktasından B noktasına tek bir seyahatin anlamının ötesine geçer. Genellikle bir şehrin altyapısının ihtiyaçlarını çözmek için birlikte çalışan entegre bir mobilite çözümleri sistemi olarak görülür. Tipik olarak mobilite teknolojisi içindeki şirketleri ve gelişen teknolojileri kullanır.

Mobilite Teknolojisi Nedir?

Mobilite teknolojisi, ulaşım, otomotiv ve nakliye endüstrilerini sekteye uğratan teknolojiler ve hizmetler sağlayan şirketleri içeren, gelişmekte olan bir teknoloji dikeyidir.

Dijital ekonomi, mobil bağlantı, elektrikli araçlar ve otonom sürüş teknolojileri, tüketiciler ve işletmeler için daha düşük maliyetli ve daha uygun ulaşım çözümleri sağlamak için yeni iş fırsatları yaratıyor.

Bu sektördeki segmentler arasında otonom araçlar, yolculuk paylaşımı, araç paylaşımı, mikro hareketlilik, son mil teslimatı, filo yönetimi, elektrikli araçlar ve daha fazlası yer alıyor.

2017’den beri her yıl, mobilite teknolojisi şirketlerine yapılan VC yatırımları 20 milyar doları aştı. Verilerine göre, yalnızca 2020 yılında mobilite teknolojisindeki şirketler için yaklaşık 42 milyar dolar toplandı.

Mobilite Teknolojisindeki Segmentler

  • Otonom Araç Tanımı ve Örnekleri

Kendi kendine giden veya sürücüsüz arabalar olarak da bilinen otonom araç şirketleri, çevrelerini algılayabilen ve insan etkileşimi olmadan gezinebilen araçlar geliştiriyor. Radar, lidar, GPS, odometri, yazılım ve bilgisayar görüşüne dayanan ilgili teknolojiyi içerir. Otonom sürüş teknolojisi örnekleri arasında Tesla , Waymo , Cruise ve Mobileye bulunur.

  • Yolculuk Paylaşımı Tanımı ve Örnekleri

Genellikle özel bir araç ve bazen bir taksi tarafından karşılanan, uygulama veya platform aracılığıyla bir yolculuğun karşılanması. Adında “paylaşım” olsa da, bu tanım havuz gezintileri veya farklı taraflardan yolcuların birlikte bindiği hatlarla sınırlı değildir. Bu terim ayrıca, yalnızca bir sürücü ve tek seferlik partiden oluşan özel sürüşleri de kapsar. Yolculuk paylaşımı şirketlerine örnek olarak Uber , Lyft , Grab ve Didi Chuxing verilebilir.

  • Araba Paylaşımı Tanımı ve Örnekleri

İnsanların, genellikle saatlik olarak kısa süreler için araba kiraladıkları bir araç kiralama modeli. Kiralama işlemi genellikle bir mobil uygulama üzerinden gerçekleşir. Örnekler arasında Zipcar , ShareNow (eski adıyla Car2go), Getaround ve Turo bulunur.

  • Mikro Hareketlilik Tanımı ve Örnekleri

Mikro hareketlilik, kullanıcıların başlangıç ​​noktalarından otobüs veya tren istasyonu gibi büyük bir ulaşım merkezine gitmekte zorlandıkları “son mil” sorununu hedefleyen bir ulaşım çözümü türüdür. Bu çözümlerin kapsadığı mesafeler tipik olarak ortalama altı milden daha azdır. Bisikletler ve mopedler en yaygın ulaşım şeklidir. Mikro mobilite şirketlerine örnek olarak Lime, Jump , Mobike ve Bird verilebilir .

  • Son Mil Teslimat Tanımı ve Örnekleri

Son mil teslimatı, ürünlerin son teslimat yerlerine, genellikle bir nakliye merkezinden ürünü sipariş eden kişinin ikametgahına taşınmasının lojistiğine odaklanan bir hizmettir. Son mil teslimat şirketlerine örnek olarak 3PD, Onfleet , iMile ve Milkman verilebilir.

  • Filo Yönetimi Tanımı ve Örnekleri

Filo yönetimi, şirketlerin verimsizlikleri ve maliyetleri azaltmak için iş araçlarını koordine etmesine yönelik organizasyonel ve idari bir yaklaşımdır. Filo yönetimi yazılımı örnekleri arasında Fleetio, Zitara, Truck IT Uygulaması ve Keking bulunur.

  • Elektrikli Araçlar Tanımı ve Örnekleri

Elektrikli araçlar (EV) veya arabalar, çalıştırmak için şarj edilebilir piller kullanan bir elektrik motoruyla çalıştırılan araçlardır. Gazla çalışan araçlara bir alternatiftir. Elektrikli araç şirketlerine örnek olarak Tesla, Cruise, Lucid Motors ve Rivian Automotive verilebilir.

Sürdürülebilir ürün ve hizmetlere doğru tüketici kayması ve kaynak tahsisinin yalnızca zamanla artması beklenmektedir. Aynı zamanda, yatırımcılar alanı doldurdukça ve daha fazla şirkete fon sağladıkça özel piyasalar değerle patlıyor. Şimdi bu anlaşmaların önüne geçmek, sektördeki değerli fırsatların kilidini açmak anlamına gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu