Endüstri

Endüstri 5.0 Nedir? Çalışma Ortamı Nasıl Dönüşecek?

Endüstri 5.0 Nedir? Çalışma Ortamı Nasıl Dönüşecek? IEEE üyesi ve Roma Üniversitesi “Tor Vergata” telekomünikasyon profesörü Marina Ruggieri, Endüstri 5.0 ‘ın şirketleri nasıl daha iyiye doğru değiştireceğini ve bu değişikliği gün ışığına çıkaracak teknolojileri tartışıyor.

Endüstri 5.0 Nedir?

Pandemi, birçok endüstrinin teknoloji kullanımlarını yeniden değerlendirmesine neden oldu. Uzaktan çalışmaya büyük geçiş, dünya çapındaki birçok işletmede süreçlerin dijitalleştirilmesinde beklenmedik bir hızlanmaya neden oldu.

Daha teknik çalışma ve yaşama biçimi toplum genelinde giderek normalleştikçe, geleneksel çalışma ortamının bir daha geri dönüp dönmeyeceği sorulmaktadır. Bu, toplumu Endüstri 4.0 ‘dan Endüstri 5.0 ‘a geçirmede kilit faktörlerden biri olmuştur.

Toplum Endüstri 5.0’ı araştırdıkça, bağlantı, bilgi ve akıllı algılama her şeyden önemli olacak.

Yapay zeka tabanlı robotlar ve insanlar daha bağlantılı hale geldikçe, üretkenlik, kalite ve çalışma ortamının güvenliği önemli ölçüde artacak.

Nesnelerin interneti (IoT) gibi diğer ileri teknolojiler, sistemlerin üretilmesine, işlenmesine ve bilgisine katkıda bulunur.

Endüstri 5.0, siber-fiziksel alanda insanlar ve robotlar arasındaki ilişkiyi aktif olarak teşvik eder ve geliştirir. Aynı zamanda gelişmiş 5 duyulu ve holograma dayalı iletişime güvenir.

Bunun yanı sıra, giyilebilir ve implante edilebilir cihazlar, Endüstri 5.0 senaryolarının bağlanabilirliğini artırmak için uygulanabilir.

Dijital Bağlanabilirlik Değişimi Teşvik Ediyor

Bağlantı, herhangi bir ortamın dijitalleşmesini iyileştirmenin merkezinde yer alır. Farklı çalışma ortamlarının performansı ve entegrasyonu için güçlü bir bağlantı altyapısı gereklidir.

Bağlantı kapsamının artık geniş, güvenilir ve hemen hemen her kuruluştaki uygulamalara uygun olması bekleniyor. Bu bağlantının bir örneği, 5G’nin 6G’ye evrimleşmesiyle takdir edilebilir.

Bu geçiş, yapay zeka ve IoT gibi temel dikeylere ve teknolojik kolaylaştırıcılara tasarım bazında destek yaklaşımı ile karakterize edilen yeni bir bağlantı çağını başlattı.

Bulut gibi teknolojiler, süper veri depolama yeteneğinin yanı sıra iş arkadaşlarının daha fazla varlığını da mümkün kılıyor.

Okumaya Devam Edin: Beklenmeyen Maliyetler ve Bulut Sunucu Altyapısının Maliyeti

Yine, bir çalışma alanındaki sabit fiziksel, taşınabilir fiziksel ve sanal bileşenler arasında entegrasyona izin verdiği için bağlantı burada birincil etkinleştiricidir. Bu, düşük gecikme süresi, yüksek hız, kapasite ve güvenlikle geniş kapsama alanı sağlar.

Ek olarak, bağlantı altyapılarının hem güvenilir hem de esnek olmasını sağlar; bu, yazılım tanımlı teknolojilerin başarılı ağ oluşturma, depolama ve veri merkezleri söz konusu olduğunda müttefik olarak çalışması gerektiği anlamına gelir.

Endüstri 4.0 ‘dan Endüstri 5.0 ‘a Hızlı Bir Geçiş

Endüstri 4.0’dan 5.0’a geçiş, 4.0 henüz geniş çapta geliştirilmemiş olmasına rağmen halihazırda gerçekleşiyor ve toplumun geçen yıl adapte olmak zorunda kaldığı eşi görülmemiş hız, hızlı ilerlemelere yol açtı.

Örneğin, işler artık o kadar hızlı ilerliyor ki, Endüstri 5.0 ‘a geçiş bir yıl kadar kısa bir sürede gerçekleşebilir. Temel fark, Endüstri 5.0’ın, gelişmiş Endüstri 4.0 teknolojilerinin bir kombinasyonunu ifade etmesi ve insanların kolayca bağlanması için dijital bir asistan yaratmasıdır.

Şirketler muazzam bir hızda gelişiyor ve birçok endüstri için heyecan verici bir zamandır. Gelişmeler ilerledikçe devam eden bu değişikliğin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor.

Geçen yıl benzersiz bir deneyim olsa da, bol miktarda teknolojik yenilik ve yeni dijital çağa adaptasyon ile sonuçlandı. Akıllı sistemler yüzeye çıkmaya devam ederken, Endüstri 5.0, toplumun daha verimli olması için bir fırsat sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu