İş TeknolojisiTeknoloji Haberleri

Müşteri Hizmetleri İçin Yapay Zeka Sohbet Robotları – ChatBot

Müşteri Hizmetleri İçin Yapay Zeka Sohbet Robotları ChatBot. Sohbet Robotları düşük maliyetle 7 gün 24 saat müşterilere destek verirler. Sohbet Robotları ChatBot ‘lar harika görünebilir. Fakat sohbet robotları, müşterilerinizi işletmeden uzaklaştırabilir ve işletmeyi sabote edebilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ChatBot ‘ların müşteri hizmetleri desteği için neden zararlı olma ihtimali olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Sohbet Robotu Chatbot Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Chatbot ve bunların müşteri desteğine yardımcı olmak için nasıl bir çözüm olabileceği konusundaki tartışmaları kesinlikle duymuşsunuzdur. Peki Sohbet robotu ChatBot ‘lar nedir?

Chatbot ‘lar, insan davranışlarını simüle ederek konuşmalarda müşterilerle etkileşime geçmek için tasarlanmış programlardır.

2 tür Sohbet Robotu vardır
  • Belirli sayıda olası ana hatları yanıtlamaya hazır bir bilgi veritabanına sahip olan sohbet robotları
  • Kendilerini güncelleyebilen ve deneyimlerden öğrenebilen Yapay Zeka Sohbet Robotları.

Otomatik Sanal Asistan Sohbet Robotları

Müşterilerle iletişim kurarken, Yapay Zeka ChatBot hızlı soruları yanıtlamaya yardımcı olabilir. Bu, şirketlere yardımcı olur. Çünkü web sitelerinde 7/24 çalışan sanal desteğe sahiptirler. Bu nedenle, Sohbet robotları otomatik sanal asistanlar oldukları için popüler hale geliyor. Yorulmuyorlar ya da mesai bitiminde eve gitmiyorlar. Şirketler chatbot ‘ları para, zaman ve kaynak tasarrufu yapmanın bir yolu olarak görüyor.

Chatbotlar Müşterileri Kaçırabilir mi?

Sohbet Robotu Chatbot ‘lar, müşterileri yönlendirebilir ve işinize zarar verebilir. Müşteri hizmetleri müşterileri elde tutmak için çok önemlidir. Müşterinin endişelerini, sorularını ve şüphelerini yönetmek ve bunlarla ilgilenmek için etkileşim kurma ve kendinizi uygun gösterme şekliniz, şirketiniz hakkında çok şey söylüyor.

İlk etkileşimle başa çıkmak için bir sohbet robotu kullandığınızda, gerçekten iyi gidebilir ve müşterinizin sorularına hızlı bir şekilde yanıt verebilir. Öte yandan, sinir bozucu ve olumsuz bir deneyime yol açan bir felaket olabilir.

Microsoft

Bir sorunu çözmek için bir sohbet robotu kullananların %67’si, bunun etkinliğinden tamamen memnun değildi.

Müşteriniz, yaşadığı bir sorunla ilgili veya belirli bir konuyu ele almak için desteğe başvurmak istiyor fakat sohbet robotu ile iletişim çemberler halinde devam ediyor ve müşterinizin zaman kaybetmesine neden oluyor. Bu müşteri için sıkıcı olabilir ve sohbet robotu müşteri kaybına sebep olabilir.

Geleneksel Sohbet Robotları İletişim Sorunları

Günümüzdeki sohbet robotlarının diyalog yeteneği çok esnek değil. Yalnızca kullanıcı sorgusu ile bilgi tabanında depolanan soru-cevap kümesi arasında sözcüksel eşleşme varsa, kullanıcıya yanıt verebilir. Geleneksel Chatbotlar, insanların anlamı, ilişkileri ve duyuların ulaşamayacağı olasılıkları görme konusundaki sezgisel yeteneklerinden yoksundur.

Sohbet robotları, alaycılık gibi insan duygularını anlama konusunda yetersiz olduklarından, konuşma noktasından gerçekten sapabilirler. Bir sorunu çözmeye yardımcı olmak yerine, bir müşteriyi şirketinizin iletişim kurma şeklinden mutsuz ederek sorunu gerçekten büyütebilirler. Bu sebeple, sohbet robotları müşterileri yönlendirebilir. Müşteri destek hizmetlerini bir chatbot’a devrederek, şirketiniz açık bir iletişime müsait olmama fikrini verebilir.

Peki Çözüm Canlı Sohbet mi?

Çevrimiçi müşteri hizmetinizi ve deneyiminizi iyileştirmenin yollarını düşünüyorsanız, canlı sohbeti seçmeyi düşünmelisiniz. Kişisel olmayan sohbet robotlarıyla iletişim kurmak ve onların empati eksikliğiyle uğraşmak yerine, müşterileriniz gerçek insanlarla iletişim kurar. Gerçek insanlara ulaşarak duyguları anlayabilir, sorunları ve durumları ile empati kurabilir…

Müşterilerin bir sohbet botu yerine canlı sohbet tercih etmek için birçok nedeni vardır.

Okumaya Devam Edin…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu