Dijital İnovasyon
Trend

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir ve Dijital Varlık Kılavuzu

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir ve Dijital Varlık Kılavuzu. İşletmenizin büyümesi ve gelirini artırması için başarılı bir Dijital Pazarlama Stratejisi, Dijital pazarlama bölümleri ve Dijital Varlık Kılavuzu ‘nun nasıl oluşturulacağını keşfedin.

Dijital Pazarlama Stratejileri ve Dijital Varlığınızı Nasıl İyileştirirsiniz?

Bugün dijital pazarlama stratejileri ‘nin büyük bir bölümünün dijital yollardan geçtiğini varsaymak doğru olur. Tüketiciler ve işletmeler neredeyse her zaman çevrimiçi ve hareket halindedir ve onlara ulaşabilmek ve zamanlarını harcadıkları yerde davranışlarını gözlemleyebilmek istersiniz. Ancak bir işi büyüttüğümüzde, sürekli değişen bu dijital ortam hızla bunaltıcı hale gelebilir.

Yapmanız gereken bir dizi başka sorumluluk ve görevle, çevik bir dijital pazarlama stratejisini nasıl verimli bir şekilde oluşturabilir, ince ayar yapabilir ve sürdürebilirsiniz ?

Dijital varlığınızı geliştirmenize ve daha iyi büyümenize yardımcı olmak için pazarlama stratejileriyle ilgili bu kılavuzu bir araya getirdik.

Dijital Strateji Planı Nedir?

Dijital Strateji Planı, belirli bir hedefe (yada hedeflere) odaklanmış ve hızlı bir şekilde ulaşmak için yapılan dijital bir plandır. İşletmenizin şu anda neleri iyi yaptığını ve belirlediğiniz hedefle ilgili olarak neleri kaçırdığınızı dikkate alırsınız. Böylece bunu başarma olasılığınız daha da yükselir.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Planı Şablonumuzu yazımızın sonunda indirebilirsiniz…

Küçük bir işletmeyseniz ve dijital stratejinize nasıl hızlı bir başlangıç ​​yapacağınızdan emin değilseniz, dijital pazarlama stratejisi şablonu size yardımcı olacaktır. Bir pazarlama stratejisi ile pazarlama taktikleri arasındaki fark konusunda kafanız mı karıştı? Bunu yazımızın devamında ele alıyoruz.

Dijital Strateji ve Dijital Taktik

Hedefiniz dijital stratejidir. İşletmenizi hedefinize ulaştırmaya odaklanmış plandır. Dijital Taktikler, hedefinize ulaşmanızı sağlayan, stratejinizdeki somut ve tanımlanabilir adımlardır.

Pazarlama olsun ya da olmasın, herhangi bir dijital stratejinin üç bölümü vardır:

 1. Mücadelenizin teşhisi
 2. Zorlukla başa çıkmak için yol gösterici bir politika
 3. Politikayı gerçekleştirmek için gerekli olan bir dizi hedefli eylem

İşletmenizin ölçeğine bağlı olarak, dijital pazarlama stratejiniz, her biri farklı hedeflere sahip birkaç hareketli parça içerebilir. Pazarlama stratejiniz konusunda kendinizi bunalmış hissediyorsanız, hedeflerinize ulaşmaya odaklanmanızı sağlamak için okumaya devam edin. Şimdi dijital pazarlama stratejisine bakalım.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital Pazarlama Stratejileri ve Dijital Varlık

Dijital pazarlama stratejisi, organik arama, sosyal medya, ücretli reklamlar ve web siteniz gibi diğer web tabanlı ortamlar gibi çevrimiçi kanallar aracılığıyla bir internet varlığı oluşturma planıdır. Dijital pazarlama stratejilerinin amacı, işletmeniz hakkında farkındalığı artırmak ve markanıza yeni müşteriler çekmektir.

Güçlü bir Dijital Pazarlama Stratejileri, işletmenizin özenle seçilmiş ortamlar aracılığıyla belirli dijital hedeflere ulaşmasına yardımcı olur. Pazarlama stratejilerine karşı pazarlama taktiklerine benzer şekilde, “dijital pazarlama stratejisi” ve “dijital pazarlama kampanyası” da sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Peki, nasıl farklılık gösterirler?

Bunu aşağıdaki bölümlerde ele alıyoruz.

Dijital Pazarlama Kampanyası Nedir?

Dijital pazarlama kampanyası, sizi belirli bir nihai hedefe doğru hareket ettiren dijital pazarlama stratejinizdeki yapı taşları ve eylemlerdir.

Örneğin, dijital pazarlama stratejileri ‘nin genel amacı sosyal medya aracılığıyla daha fazla potansiyel müşteri oluşturmaksa, Twitter’da bir dijital pazarlama kampanyası yürütebilirsiniz. Kanal üzerinden daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak için işletmenizin en iyi performans gösteren kapılı içeriklerinden bazılarını Twitter’da paylaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

 1. Alıcı kişilerinizi oluşturun.
 2. Hedeflerinizi ve ihtiyaç duyacağınız dijital pazarlama araçlarını belirleyin.
 3. Mevcut dijital kanallarınızı ve varlıklarınızı değerlendirin.
 4. Sahip olduğunuz medya kampanyalarını denetleyin ve planlayın.
 5. Hedeflerinizi ve ihtiyaç duyacağınız dijital pazarlama araçlarını belirleyin.
 6. İzleyin ve raporlayın.

1. Alıcı Kişilerinizi Oluşturun
Herhangi bir pazarlama stratejisi için – dijital olsun ya da olmasın – kime pazarlama yaptığınızı bilmeniz gerekir. En iyi dijital pazarlama stratejileri, ayrıntılı alıcı kişilikleri üzerine kuruludur ve ilk adımınız onları yaratmaktır. Alıcı kişilerinizi oluşturmak için hedef kitle segmentlerinizi düzenleyin ve şablonlarla pazarlamanızı güçlendirin.

Kitleniz hakkında varsayımlarda bulunmak, pazarlama stratejinizin yanlış yönde hareket etmesine neden olabileceğinden, bu bilgilerin mümkün olduğunda gerçek verilere dayanması gerektiğini unutmamak önemlidir. Kişiliğinizin kapsamlı bir resmini elde etmek için araştırma havuzunuz, hedef kitlenizle uyumlu olan müşteriler, potansiyel müşteriler ve kişiler veritabanınızın dışındaki kişilerden oluşan bir karışım içermelidir.

Ancak, dijital pazarlama stratejinizi bilgilendirmek için kendi alıcı kişi(ler)iniz için ne tür bilgiler toplamalısınız? Bu, işinize bağlıdır – B2B veya B2C olmanıza veya yüksek maliyetli veya düşük maliyetli bir ürün satmanıza bağlı olarak değişebilir. İşte ince ayar yapabileceğiniz ve kendi işinize göre uyarlayabileceğiniz bazı başlangıç ​​noktaları.

(1.1) Nicel ve Demografik Bilgiler

 • Konum: Web sitesi trafiğinizin hangi konumdan geldiğini kolayca belirlemek için web analizi araçlarını kullanın.
 • Yaş: İşletmenize bağlı olarak bu, alakalı bilgiler olabilir veya olmayabilir. Ancak öyleyse, mevcut potansiyel müşteri ve iletişim veri tabanınızdaki eğilimleri belirleyerek bu verileri toplamak en iyisidir.
 • Gelir: İnsanlar bu ayrıntıları çevrimiçi formlar aracılığıyla paylaşmak istemeye bileceklerinden, kişisel gelir gibi hassas bilgileri kişisel araştırma görüşmeleri yoluyla toplamak en iyisidir
 • İş Ünvanı: Bu, mevcut müşteri tabanınızdan kabaca bir fikir edinebileceğiniz bir şeydir ve en çok B2B şirketleri ile ilgilidir.

(1.2) Nitel ve Psikografik Bilgi

 • Hedefler: Ürününüzün veya hizmetinizin hangi zorluğu çözdüğüne bağlı olarak, alıcı kişiliğinizin hedefleri hakkında zaten iyi bir fikriniz olabilir. Gerçek müşterilerle ve dahili satış ve müşteri hizmetleri temsilcileriyle konuşarak varsayımlarınızı sağlamlaştırın.
 • Zorluklar: Hedef kitlenizin karşılaştığı ortak zorluklar hakkında bir fikir edinmek için müşterilerle, satış ve müşteri hizmetleri temsilcileriyle ve müşteriyle yüz yüze olan diğer çalışanlarla konuşun.
 • Hobiler/İlgi Alanları: Müşterilere ve hedef kitlenizle uyumlu olanlara hobilerini ve ilgi alanlarını sorun. Örneğin, bir moda markasıysanız, gelecekteki içerik ve ortaklıkları bilgilendirmek için hedef kitlenizin geniş kesimlerinin de fitness ve esenlikle ilgilenip ilgilenmediğini bilmek yardımcı olur.
 • Öncelikler: İşletmenizle ilgili olarak onlar için neyin en önemli olduğunu öğrenmek için müşterilerle ve hedef kitle üyeleriyle konuşun. Örneğin, bir B2B yazılım şirketiyseniz, hedef kitlenizin müşteri desteğine rekabetçi bir fiyat üzerinden değer verdiğini bilmek çok değerli bilgilerdir.

Tüm bu ayrıntıları birleştirerek, işletmeniz için doğru ve son derece değerli alıcı kişileri oluşturabileceksiniz.

2. Hedeflerinizi ve İhtiyaç Duyacağınız Dijital Pazarlama Araçlarını Belirleyin.

Dijital Pazarlama hedefleriniz her zaman işinizin temel hedeflerine bağlı olmalıdır. Örneğin, işletmenizin hedefi çevrimiçi geliri %20 artırmaksa, pazarlama ekibinizin hedefi, bu başarıya katkıda bulunmak için web sitesi aracılığıyla bir önceki yıla göre %50 daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak olabilir.

Yıllık pazarlama stratejinizi ana hatlarıyla belirtmek, en önemli öncelikleri belirlemek ve daha fazlası için üst düzey bir pazarlama planı şablonu kullanın. Kapsamlı dijital pazarlama hedefiniz ne olursa olsun, stratejinizin başarısını doğru dijital pazarlama araçlarıyla ölçe bilmelisiniz.

3. Mevcut Dijital Kanallarınızı ve Varlıklarınızı Değerlendirin

Dijital Stratejinize ne ekleyeceğinizi belirlemek için mevcut dijital pazarlama kanallarınızı ve varlıklarınızı gözden geçirirken, öncelikle büyük resmi göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır. Bu, bunalmış ya da kafanız karışmış hissetmenizi önleyecektir.

Sahip olduklarınızı toplayın ve her bir aracı veya varlığı bir elektronik tabloda sınırlandırın. Böylece mevcut sahip olduğunuz, kazandığınız ve ücretli medyanızın net bir resmini elde edin.

Sahip olunan, Kazanılan, Ücretli Medya Çerçevesi

Bunu etkili bir şekilde yapmak için, halihazırda kullanmakta olduğunuz dijital “araçları”, varlıkları veya kanalları kategorilere ayırmak için sahip olunan, kazanılan ve ücretli medya çerçevesini kullanın ve stratejinize neyin uygun olduğuna karar verin.

Sahip Olunan Medya
Bu, web siteniz, sosyal medya profilleriniz, blog içeriğiniz veya görselleriniz olsun, markanızın veya şirketinizin sahip olduğu dijital varlıkları ifade eder. Sahip olunan kanallar, işletmenizin üzerinde tam kontrole sahip olduğu kanallardır. Buna, sahip olduğunuz ve web sitenizde barındırılmayan bazı site dışı içerikler de dahildir.

Kazanılan Medya
Kazanılan medya, kulaktan kulağa pazarlama yoluyla kazandığınız maruz kalma anlamına gelir. Bu, diğer web sitelerinde dağıttığınız içerik (örneğin misafir gönderileri), yaptığınız PR çalışmaları veya sunduğunuz müşteri deneyimi olsun. Kazanılan medya, bu çabalar sonucunda aldığınız tanınmadır.

Basın sözleri ve olumlu eleştiriler alarak ve içeriğinizi ağları (örneğin sosyal medya kanalları) aracılığıyla paylaşan kişiler tarafından medya kazanabilirsiniz.

Ücretli Medya
Ücretli medya, alıcı kişiliklerinizin dikkatini çekmek için para harcadığınız herhangi bir araç veya kanal anlamına gelir. Bu, Google AdWords, ücretli sosyal medya gönderileri, yerel reklamcılık (örneğin diğer web sitelerindeki sponsorlu gönderiler) gibi şeyleri veya daha fazla görünürlük karşılığında ödeme yaptığınız diğer araçları içerir.

Bu çerçevenin ne anlama geldiğini daha iyi anladığınız için bir örneğe bakalım.

Web sitenizdeki bir açılış sayfasında, potansiyel müşteriler oluşturmanıza yardımcı olmak için oluşturulmuş bir içeriğiniz olduğunu varsayalım. Yalnızca sahip olunan, kazanılan veya ücretli medyayla çalışmak yerine çerçevenin farklı bölümlerini dahil etmek istediğinizi biliyorsunuz.

SEE: Sosyal Medyadaki Alayları Tespit Eden Alay Dedektörü Geliştiriliyor

İçeriğin oluşturduğu potansiyel müşteri sayısını artırmak için, izleyicilerinizin sosyal medya profilleri aracılığıyla dağıtabilmesi için paylaşılabilir olmasını sağlamak için çaba gösterirsiniz. Karşılığında, bu, açılış sayfanıza gelen trafiği artıracaktır. Bu, kazanılan medya bileşenidir.

İçeriğinizin başarısını desteklemek için, Facebook sayfanızdaki içerik hakkında paylaşımda bulunabilir ve içeriğin hedef kitlenizden daha fazla kişi tarafından görülmesi için ödeme yapabilirsiniz.

Çerçevenin üç bölümü bu şekilde birlikte çalışabilir. Ancak başarı için gerekli değildir. Örneğin, sahip olduğunuz ve kazandığınız medya zaten başarılıysa, ücretli medyaya yatırım yapmanız gerekmeyebilir. Bu nedenle, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak en iyi çözümü değerlendirin ve ardından işletmeniz için en uygun kanalları dijital pazarlama stratejinize dahil edin.

Artık neyin kullanıldığını bildiğinize göre, neyi tutacağınızı ve neyi keseceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz.

4. Sahip olduğunuz medya kampanyalarını denetleyin ve planlayın

Dijital pazarlamanın kalbinde sahip olunan medya vardır ve neredeyse her zaman içerik biçiminde gelir. Bunun nedeni, ister Hakkımızda site sayfası, ürün açıklamaları, blog gönderileri, e-kitaplar, infografikler, podcast’ler veya sosyal medya gönderileri olsun, markanızın yayınladığı hemen hemen her mesajın içerik olarak sınıflandırılabilmesidir.

İçerik, markanızın çevrimiçi varlığını geliştirirken web sitesi ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilere ve müşterilere dönüştürmeye yardımcı olur. Ve bu içerik arama motoru için optimize edildiğinde (SEO), aramanızı ve organik trafiğinizi artırabilir.

Dijital pazarlama stratejisi hedefiniz ne olursa olsun, sahip olunan içeriği dahil etmek isteyeceksiniz. Başlamak için, hangi içeriğin hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağına karar verin. Amacınız web sitesi aracılığıyla geçen yıla göre %50 daha fazla potansiyel müşteri oluşturmaksa, bu sayfa geçmişte bir şekilde potansiyel müşteri yaratma makinesi olmadıkça, Hakkımızda sayfanız büyük olasılıkla stratejinize dahil edilmeyecektir.

Dijital pazarlama stratejisi hedeflerinize ulaşmak için hangi sahip olunan içeriğe ihtiyacınız olduğunu bulmak için izleyebileceğiniz kısa bir süreç.

Mevcut İçeriğinizi Denetleyin.

Mevcut sahip olduğunuz içeriğin bir listesini yapın ve her bir öğeyi mevcut hedeflerinizle ilgili olarak daha önce en iyi performansı gösterenlere göre sıralayın. Örneğin, hedefiniz potansiyel müşteri yaratmaksa, içeriğinizi geçen yıl içinde en fazla potansiyel müşteriyi oluşturan parçalara göre sıralayın (bir blog yazısı, e-kitap veya site sayfası gibi).

Buradaki fikir, gelecekteki içeriği planlarken kendinizi başarıya hazırlayabilmeniz için şu anda neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını bulmaktır.

Mevcut içeriğinizdeki boşlukları belirleyin.
Alıcı kişiliklerinize bağlı olarak, sahip olduğunuz içerikteki boşlukları belirleyin.

Örneğin, matematik dersi veren bir şirketseniz ve araştırma yoluyla, kişiliğiniz için en büyük zorluğun ders çalışmak için etkili yollar bulmak olduğunu biliyorsanız, bazılarını oluşturun. İçerik denetiminize bakarak, belirli bir tür açılış sayfasında barındırılan e-kitapların gerçekten iyi dönüşüm sağladığını (örneğin web seminerlerinden daha iyi) keşfedebilirsiniz.

Bu matematik özel ders şirketi durumunda, içerik oluşturma planlarınıza “ders çalışmayı nasıl daha etkili hale getirebileceğiniz” hakkında bir e-kitap eklemeye karar verebilirsiniz.

Bir içerik oluşturma planı oluşturun
Bulgularınıza ve belirlediğiniz boşluklara dayanarak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için gerekli içeriği özetleyen bir içerik oluşturma planı yapın.

Bu şunları içermelidir:

 • Başlık
 • Biçim
 • Promosyon kanalları
 • İçeriği neden oluşturuyorsunuz?
 • İçeriğin öncelik düzeyi

Bu basit bir elektronik tablo olabilir ve içerik oluşturmayı dış kaynaktan almayı planlıyorsanız bütçe bilgilerini veya kendiniz üretiyorsanız bir zaman tahminini de içermelidir.

5. Kazandığınız medya kampanyalarını denetleyin ve planlayın

Önceden kazandığınız medyayı mevcut hedeflerinize göre değerlendirmek, zamanınızı nereye odaklayacağınız konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Trafiğinizin ve olası satışlarınızın nereden geldiğine bakın (eğer hedefiniz buysa) ve kazanılan her medya kaynağını en etkiliden en az etkiliye doğru sıralayın.

Sektör basınına katkıda bulunduğunuz belirli bir makalenin web sitenize çok sayıda nitelikli trafik çektiğini ve bunun da dönüşümleri artırdığını görebilirsiniz. Veya, trafiği artıran çoğu kişinin içerik paylaştığını gördüğünüz yerin LinkedIn olduğunu keşfedebilirsiniz.

Buradaki fikir, geçmiş verilere dayanarak hangi tür kazanılmış medyanın hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağına (ve nelerin yardımcı olmayacağına) dair bir resim oluşturmaktır. Bununla birlikte, denemek istediğiniz yeni bir şey varsa, daha önce hiç yapılmadığı için onu göz ardı etmeyin.

6. Ücretli medya kampanyalarınızı denetleyin ve planlayın

Bu süreç aynı sürecin çoğunu içerir: Mevcut hedeflerinize ulaşmanıza en çok neyin yardımcı olabileceğini bulmak için her platformda (örn. Google AdWords, Facebook, Twitter vb.) mevcut ücretli medyanızı değerlendirmeniz gerekir.

AdWords’e çok para harcadıysanız ve umduğunuz sonuçları görmediyseniz, belki de yaklaşımınızı hassaslaştırmanın veya tamamen bir kenara bırakıp daha iyi sonuçlar veriyor gibi görünen başka bir platforma odaklanmanın zamanı gelmiştir. Sürecin sonunda, kullanmaya devam etmek istediğiniz ücretli medya platformları ve (varsa) hangilerini stratejinizden çıkarmak istediğiniz konusunda net bir fikre sahip olmalısınız.

7. Dijital pazarlama kampanyanızı bir araya getirin

Planlamayı ve araştırmayı yaptınız ve artık dijital pazarlama stratejinizi oluşturacak unsurlar hakkında sağlam bir vizyona sahipsiniz.

Planlamayı sağlamlaştırmanız gerekenler:

 • Alıcı kişi(ler)inizin profilini/profillerini temizleyin
 • Bir veya daha fazla dijital pazarlamaya özel hedef
 • Mevcut, sahip olduğunuz, kazandığınız ve ücretli medyanızın envanteri
 • Mevcut, sahip olduğunuz, kazandığınız ve ücretli medyanızın denetimi
 • Sahip olunan bir içerik oluşturma planı veya istek listesi

Dijital Pazarlama Stratejileri ‘ni daha iyi anlamak için, çeşitli sektörlerde ekipler tarafından yaygın olarak kullanılan aşağıdaki temel pazarlama stratejileri listesine göz atın.

Dijital Pazarlama Stratejileri

1.Blog Yayınlayın

Bloglama, işletmenizi dijital olarak pazarlamanın başlıca yollarından biridir. Birkaç muhalif ses, blog yazmanın “ büyük bir zaman kaybı ” olduğunu iddia etse de, ürünleri ve hizmetleriyle gerçekten ilgilenen müşterileri çekmek isteyen işletmeler için hala önemli bir oyun.

Neden? Niye? Çünkü iyi yazılmış, iyi araştırılmış blog gönderileri genellikle potansiyel bir müşteri için acil bir ihtiyaca cevap verir.

2.Platformlarda Reklam Verin

Organik bir blog stratejisi, hikayenin yalnızca bir kısmıdır. Ücretli reklamcılık gibi organik olmayan oyunları uygulamak da aynı derecede önemlidir. Bu, yalnızca daha fazla marka bilinirliği sağlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda işletmenizi henüz organik olarak bulamayan kitlelere ulaşmanıza da yardımcı olur.

Bu, blogunuzu büyütmeye devam ederken ve henüz istediğiniz kadar trafik almıyorken uygulamak için önemli bir stratejidir. Neredeyse her platformun reklam verme seçeneği vardır – ya bir görüntüleme ağı ( Google’ınki gibi ) ya da yerleşik reklam sistemi (Instagram‘ın, Facebook‘un ve LinkedIn‘in self servis reklam portalı gibi) aracılığıyla. Reklamcılığın yararı, bir içeriğe veya SEO stratejisine bağlı olmamasıdır. Sadece birkaç satırlık bir metin yazmanız, görsellere karar vermeniz ve reklam kampanyalarınızı başlatmanız yeterli.

3.Ücretsiz Eğitim Kaynakları

Dijital pazarlama çabalarınız, insanların web sitenizi ziyaret etmesini veya reklamlarınızı tıklamasını sağladığınızda durmaz. Ayrıca, e-postaları karşılığında onlara ek değer sunmanız gerekir. Kapılı içerik ücretsiz olsa da, kullanıcılar iletişim bilgileriyle “ödeme yapar“. Bu uygulamaya potansiyel müşteri yaratma denir ve ziyaretçileri nihai müşterilere dönüştürme fırsatı istiyorsanız bu çok önemlidir.

Ücretsiz kaynaklar sunmak için tek bir eğitim kaynağı sunan bir açılış sayfası oluşturursunuz: bir e-kitap, bir kılavuz, bir şablon veya bir kit. Müşterilerinizin işlerini başarılı bir şekilde yapmak için günlük yaşamlarında neye ihtiyaç duyduklarını düşünün. Tam da bunu yapmalarına yardımcı olacak bir kaynak oluşturun.

4. E-posta Pazarlama Kampanyası

E-posta pazarlaması, bugün uygulayabileceğiniz en önemli dijital stratejilerden biridir. Ürünlerinizle son derece ilgilenen müşterileri beslemek için size birçok fırsat sunar. Sonuçta, ilginizi çekmeyen bir markanın haber bültenine abone olmazsınız ve bir işletmenin, posta listesine kaydolmamış müşterilere e-posta göndermesi gerekmez. Azalan e-posta teslim edilebilirliğini riske atmak istemediği sürece hayır.

Blogunuz, yarışmalar ve hatta web seminerleri aracılığıyla abone kazanabilirsiniz. Birisi size e-postasını verdiğinde ve sizden iletişim almak için her onay verdiğinde, onları bir e-posta pazarlama kampanyasıyla hedeflemek için tam izniniz vardır.

5. Arama Motoru Dijital İçeriğinizi Optimize Eder

Dijital Pazarlama SEO

SEO dijital stratejinizde yapabileceğiniz en önemli oyunlardan biridir. Ürünlerinizle ilgili anahtar kelimeler için sıralamanıza ve eğitim tekliflerinizin yanı sıra blog içeriğinize daha fazla göz atmanıza yardımcı olacaktır. Ürün sayfalarınız trafik kazanmıyorsa, bu sayfaları bu ürünleri ve hizmetleri arayanların önüne çıkarmak için SEO en iyi seçeneğinizdir. İçeriğinizin kullanıcıların ilgisini çekmesini ve onları dönüştürmesini sağlamak için, bir sayfa içi SEO stratejisine yatırım yapmak önemlidir.

6. Çevrimiçi Çekiliş veya Yarışma Oluşturun

Eşantiyonlar ve yarışmalar, çevrimiçi marka bilinirliği oluşturmanın ve dijital stratejinizi güçlendirmenin başka bir yoludur. Ücretsiz bir ürün karşılığında, müşteri olmak için yetiştirilebilecek yüzlerce, hatta binlerce yeni takipçi ve potansiyel müşteri alacaksınız.

Bu yöntem, bir tüketici ürünü satıyorsanız veya fiziksel teslimatlar içeren bir hizmet sağlıyorsanız özellikle yararlıdır. Örneğin, bir güzellik markası güzellik ürünlerini vermeyi tercih ederken, bir fotoğrafçı ücretsiz bir portre seansı vermeyi tercih edebilir. Bu stratejiden yararlanmayacak işletmeler arasında B2B işletmeleri veya üreticiler bulunur. Ancak, posta listenize kaydolan ilk müşteriler için ücretsiz bir ürün dahil etmek gibi, ihtiyaçlarınıza hizmet etmek için kesinlikle döndürebilirsiniz. Bu potansiyel bir örnek.

7. Bir Web Semineri Düzenleyin

Bir yarışmanın işletmeniz için uygun olduğunu düşünmüyorsanız, web seminerleri bir sonraki en iyi seçimdir. Özellikle de bir B2B şirketiyseniz. Halkı ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında eğitmek ve ilgili potansiyel müşterilere tekliflerinizi doğrudan bir şirket temsilcisinden duyma fırsatı vermek için gereklidirler. Bu şekilde, gerçek zamanlı olarak soru sorabilir ve yanıt alabilirler.

Karmaşık bir ürün mü satıyorsunuz? Ardından, web sitenizde hem yaklaşan hem de geçmiş web seminerlerini listelediğiniz özel bir web semineri sayfası oluşturmayı düşünün. Müşterileriniz, kendilerine fayda sağlayan eğitim içeriğine erişebilecek ve potansiyel müşteriler, ürünleriniz hakkında basit bir blog yazısı veya vaka incelemesinden daha etkileşimli bir biçimde daha fazlasını öğrenebilecek.

8. Bir Podcast Üretin

Ses pazarlaması yükselişte. Tek yapmanız gereken Clubhouse ve Twitter Spaces’ın pazar payı kazanmak için kafa kafaya nasıl gittiğine bakmak. Clubhouse gibi platformlar podcasting’den farklı olsa da fikir aynıdır: Hareket halindeyken bir kitleyi eğitebilir ve onların ilgisini çekebilirsiniz. Tek ihtiyaçları olan, ses çalan bir cihaz.

Podcast’ler, arama motorları ve sosyal medya kanalları dışındaki platformlarda insanlara ulaşmanızı sağlayarak dijital stratejinizde önemli bir unsur haline gelebilir. Ayrıca, çok daha plansız, doğal bir ortamdır. Elbette her bölümü dikkatli bir şekilde planlamanız ve okuyucularınıza gerçekten hizmet eden içeriği sunduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Şimdi tüm bunları bir araya getirerek uyumlu bir pazarlama stratejisi belgesi oluşturma zamanı. Strateji belgeniz, bu noktaya kadar yaptığınız araştırmalara dayalı olarak, hedeflerinize ulaşmak için gerçekleştireceğiniz bir dizi eylemin haritasını çıkarmalıdır.

Dijital strateji şablonumuzun nasıl yardımcı olabileceğini tartışalım.

Dijital Pazarlama Stratejisi Şablonu

Elektronik tablo, dijital pazarlama stratejinizin haritasını çıkarmak için etkili bir format olsa da, bu yaklaşım hızla dağınık ve bunaltıcı hale gelebilir.

Stratejinizi uzun vadeli olarak planlamak için – genellikle altı ila 12 ay arasında, güvenilir bir dijital pazarlama stratejisi belgesine ihtiyacınız vardır. Ama nereden başlamalı? Ücretsiz dijital pazarlama planı şablonu deneyebilirsiniz.

Bu şablon, iş özetiniz ve girişimlerinizde size yol gösterecek, hedef pazarınızı ve rakip bilgilerinizi oluşturmanıza yardımcı olacak ve bütçeniz, belirli kanallar ve ölçümler dahil olmak üzere pazarlama stratejinizi ayrıntılı olarak ortaya koyacaktır.

Yıllık dijital pazarlama stratejinizi ve taktiklerinizi oluşturmak için Dijital Strateji Şablonu kullanın. Bu yıllık planları planlayarak, siz ve ekibiniz her bir eylemi ne zaman gerçekleştireceğinizi üst üste bindirebilirsiniz.

Örneğin:

 • Ocak ayında, tüm yıl boyunca haftada bir sürekli güncellenecek bir blog başlatacaksınız.
 • Mart’ta, ücretli promosyonun eşlik ettiği yeni bir e-kitabın lansmanını yapacaksınız.
 • Temmuz ayında, en büyük iş ayınız için hazırlanacaksınız – bu noktada, onu desteklemek için ürettiğiniz içeriği etkileyecek ne gözlemlemiş olmayı umuyorsunuz?
 • Eylül ayında, çalışma sırasında ek trafik sağlamak için PR biçiminde kazanılan medyaya odaklanacaksınız.

Bu yaklaşım, faaliyetleriniz için planların meslektaşlarınız arasında iletilmesine yardımcı olacak yapılandırılmış bir zaman çizelgesi sağlar.

Dijital Varlığınızı İyileştiren Pazarlama Stratejileri ile Büyüyün

Strateji belgeniz işinize çok özel olacaktır. Bu nedenle her şeye uyan tek bir dijital pazarlama stratejisi şablonu oluşturmamız neredeyse imkansız.

Unutmayın, strateji belgenizin amacı, belirli bir süre boyunca hedefinize ulaşmak için atacağınız eylemlerin haritasını çıkarmaktır. Bunu bildirdiği sürece, dijital bir strateji oluşturmanın temellerini çivilemiş olursunuz.

Bu gönderiyi paylaşmayı unutmayın :)

Dijital Pazarlama Planı Şablonu İndirin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu