Endüstri

Fotovoltaik PV Teknolojisi Dünyayı Fosilden Arındırabilir

Fotovoltaik PV Teknolojisi Dünyayı Fosilden Arındırabilir. ABD, Avrupa, Japonya ve Avustralya’daki üniversiteler ve bilgi kurumlarından uzmanları içeren bir araştırma ekibi, Fotovoltaik tesislerinin gelecekteki yeşil enerji sistemlerinin gerekli olduğunu doğrulayan bir makale yayınladı.

Fotovoltaik Güneş PV Teknolojisi

Güneş fotovoltaik teknolojisi, son 14 yılda çarpıcı bir gelişme göstermiş ve bu, teknolojinin bugün BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli ‘nin (IPCC) 2050 senaryoları için kullandığı modellerde varsayıldığından daha ucuz olmasına neden olmuştur.

“Ve bu gelişmenin devam edeceğine inanmak için iyi nedenler var. Fotovoltaik teknolojisi, enerji sistemlerine entegrasyonu ve diğer endüstrilerle sinerjisi konusunda yoğun araştırmalar yapılıyor.

Dahası, artırabilecek yenilikçi teknolojiler yolda. Bu nedenle, güneş pillerinden gelen enerjinin bugünden daha ucuz olduğu bir geleceğe bakıyoruz.

“Enerji yatırımlarıyla ilgili siyasi kararların arkasındaki modellerle uyumlu değil, “diyor Makine Bölümü’nden Yardımcı Doçent Marta Victoria.

Geleceğin Yeşil Enerji Sistemleri

Makale, IPCC tarafından iklim raporlarının temelini oluşturmak için kullanılan entegre değerlendirme modelleri ve kısmi denge modellerinin, geleceğin enerji sistemlerinde güneş fotovoltaik kurulumlarının rolünü neden hafife aldığını incelemektedir.

2 ana neden var: Güneş pillerinden tahmini elektrik fiyatı çok yüksek ayarlanmış ve modeller, bir enerji sistemindeki yenilenebilir enerji payına göre çok muhafazakar.

“Örneğin, birkaç modelde yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen yüzde 30’luk yerleşik bir elektrik üst sınırı var. Örneğin Danimarka’dan edinilen deneyimler, daha yüksek bir payın gerçekten çok uygun olduğunu açıkça gösteriyor. Ve aynısı maliyet için de geçerli.

IPCC’nin raporlarında kullandığı modeller, 2050 yılında kurulu Watt başına minimum 1 Euro’ya düşen bir maliyet uygulamaktadır. Ancak, bugün ortalama maliyet zaten bundan daha ucuzdur. Diğer bir deyişle, daha önce varsayılandan 30 yıl önce, ” diyor.

Araştırmacılara göre, sorun basitçe modellerin güneş fotovoltaik teknolojisindeki gelişmelerin hızını hesaba katmamış olmasıdır.

2007’den bu yana, güneş enerjisi üretimi dünya çapında muazzam bir üstel büyüme yaşadı. Böylesine hızlı bir gelişme, başka hiçbir enerji kaynağı için emsalsizdir.

Bu, IPCC’nin mevcut modellerine dayanarak gelecekteki enerji sistemlerine baktığı zaman, güneş fotovoltaik teknolojisinin gerçekte olduğu kadar arzu edilmediği anlamına gelir.

“Bu nedenle, IPCC diğer enerji kaynaklarını ve teknolojilerini vurgular ve güneş pillerinin katkısını hafife alır. Bu açıkça yanlıştır. Bunun yerine, IPCC güneş teknolojisinin olgunlaştığı ve gelecekte daha büyük bir rol oynaması gerektiğine dair net bir sinyal göndermelidir.”

Bu alanda daha güçlü bir odaklanma hayati önem taşıyor. Çünkü bu, 2050’den çok önce iklime zarar vermeyen bir enerji kaynağına dönüşebileceğimiz anlamına geliyor.

Fotovoltaik PV Teknolojisi Enerji Kaynakları Yatırımları

Küresel toplumun küresel ısınmayı en hızlı ve en ucuza 1,5 santigrat derece ile sınırlandırmak için Paris Anlaşması’ndaki hedefleri nasıl karşılayabileceğine dair hiçbir şüphe yok. Yenilenebilir enerji kaynaklarına ve özellikle güneş enerjisine büyük yatırım yapmalıyız.

Tamamen farklı bir geleceği modellemek zorunda olduğunuzda eski enerji sistemlerinden alınan muhafazakar tahminleri kullanamazsınız.

Fotovoltaik teknolojisinin son yıllarda onu gelecekte çok önemli bir oyuncu haline getiren dramatik gelişmelerden geçtiğini anlamalıyız. Enerji sistemlerimizin yeşil geçişi çok pahalı olacak.

Daha fazla YEKA haberleri için okumaya Devam edin…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu