Endüstri

Yenilenebilir Enerji Trendleri 2021

Yenilenebilir Enerji Trendleri 2021. Dekarbonizasyonun artan önemi, yenilenebilir enerji kaynaklarından ortaya çıkan gelişmiş eğilimlere katkıda bulunmaktadır.

2021, temiz teknoloji için heyecan verici bir yıl olacağa benziyor. Bugün yenilenebilir enerji sektörüne yakından baktığımızda , gelecekteki gelişmeler için hızlı dönüşümü öneren çeşitli işaretler görüyoruz.

Bu arada, finansman ve Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) de sektörde önemli ölçüde yükseliyor. Artan önem, yenilenebilir enerji kaynaklarından ortaya çıkan çeşitli gelişmiş eğilimlere katkıda bulunmaktadır.

Yenilenebilir projeler artık geleneksel güçle rekabet etmeye başlıyor ve birçok ülkede geleneksel gücün yerini alabileceklerini kanıtlıyor. Pandemi yılı ve ekonomik durgunluk sırasında bile, birçok şehir, eyalet, kamu hizmeti kuruluşu ve işletme, karbonsuzlaştırma planlarını duyurmaya veya takip etmeye devam etti.

Özellikle, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, karbon emisyonunu bir an önce iptal etmek için çeşitli girişimlerde bulunuyorlardı. Dekarbonizasyon, zayıf ve karbonsuz bir ekonomiye geçişi gösterir Yenilenebilir Enerji kaynaklarının payını artırarak ve entegre ederek.

Çin şimdi 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmayı taahhüt etti. ABD’deki yeni Biden yönetimi, temiz enerjiye 2 trilyon ABD doları yatırım yaparak Paris İklim Anlaşması’na yeniden katılma ve 2035 yılına kadar elektrik sektörünü tamamen karbondan arındırma planlarını da yürütüyor. Her şey abartılı, 2021’in sektörün işleyiş şeklini değiştirecek yenilenebilir endüstri trendlerinden bazılarına bakalım.

Enerji Depolama Pilleri

Enerji depolama pilleri, enerji endüstrisinde en hızlı büyüyen varlık sınıflarından biri haline geliyor. Maliyetlerdeki düşüş ve ortaya çıkan teknolojik değişiklikler, depolamaya daha ekonomik bir şekilde katkıda bulunuyor. Ayrıca, depolamanın yardımcı şebeke hizmetlerinden talep üzerine güce kadar birçok işlevi sağlamasına olanak tanır.

Enerji, arz ve talep arasındaki önemli özelliklerin dengelenmesinde kritik öneme sahiptir ve aynı zamanda yenilenebilir enerjinin kesintili sorunlarının üstesinden gelmenin anahtarıdır. Enerji depolamanın güncellenmiş versiyonları, hava koşulları enerji üretimi için uygun olmadığında bile sorunsuz ve sabit bir güç kaynağından yararlanıyor.

Piller, yenilenebilir enerji sistemlerinde kullanılan yaygın depolama cihazlarının hayati bir kaynağıdır. Gelecekte, hem kamu hizmeti ölçeğinde hem de yerli enerji depolama çözümleri olarak daha da ileriye taşınması beklenmektedir.

Hizmet Olarak Enerji (EaaS)

Yenilenebilir enerjinin geleceği, yapay zeka ve nesnelerin interneti (IoT) tarafından yönetilen teknolojik bozulma etrafında dönüyor. Bu teknolojiler, elektrik satışından tüketim yönetimi, üretim optimizasyonu ve tüketimi izleme gibi hizmetlerin satışına geçişe izin veren ‘hizmet olarak enerji’ adı verilen yeni bir konsepti kullanıyor.

Düşük karbon teknolojilerinin üstesinden gelmek için bir uygulama olarak EaaS kullanılır. Konut ve topluluk güneş sistemleri için hizmet modelinin. Hâlâ göreceli olarak gelişmekte olan EaaS pazarı, özellikle dağıtılmış yenilenebilir enerji kaynaklarının, elektrikli araçların, akıllı şehirlerin ve enerji depolama cihazlarının ortaya çıkmaya devam etmesiyle yeni gelir fırsatları vaat ediyor.

Rüzgar Çiftliklerini Yeniden Güçlendirmek

Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerjinin en önemli kaynağıdır. Rüzgar santrallerini yeniden güçlendirme, eski türbinlerin kullanım ömrü sona ermeden önce eski rüzgar türbinlerini yenileriyle değiştirmek gibi kritik süreçleri içerir.

Eski türbinlerin süresi dolmadan yeni türbinlerin kurulması, daha fazla verimlilik ve güç gibi avantajlarla birlikte gelir. Ek olarak, rüzgarı optimum şekilde kullanırlar ve daha iyi kapasite faktörleri ile yüksek verim sağlayabilirler. Bu yeni türbinler daha yüksektir ve maliyet düşürmenin yanı sıra türbin başına üretilen kapasiteyi ve elektriği artıran daha uzun kanatlara sahiptir.

Hidroelektrik Enerjiyi Yeniden Düşünmek

Hidroelektrik uzun süredir var. Bununla birlikte, dünyanın iklim sorunları ve çevre kriziyle karşı karşıya olduğu bir zamanda enerji kaynağı daha fazla tanınmaktadır.

Hidroelektrik, çok uzun bir süredir, sulama amaçlı başlıca yenilenebilir enerji kaynağı olarak görülmekte ve değirmenler, bıçkıhaneler, tekstil değirmenleri, kırıcılar gibi çeşitli mekanik cihazların işletimi olarak görülmektedir. Günümüzde hidroelektrik, yenilenebilir enerji kaynaklarına katkıda bulunmaktadır. Nispeten ucuzdur ve hiçbir zararlı kimyasal kaynak yoktur.

Power-to-X

Power-to-X, yenilenebilir enerji kaynaklarının arka rüzgârını değiştirecek fütüristik bir teknolojidir. Enerji endüstrisinin, gelecekteki bir enerji sisteminin temelini oluşturmak için artan yenilenebilir üretim kapasitesini kaydırmaya odaklanması, güçten X teknolojisine kapıyı açtı.

Power-to-X, elektriği ısıya, hidrojene veya yenilenebilir sentetik yakıtlara dönüştüren farklı süreçleri kapsayan genel bir terimdir. Bu teknoloji, yakıtı, bizi Power-to-X’e veya daha spesifik olarak Power-to-Gas’a getiren karbon nötr tahrik motorları için hazırladığından çevre için çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu