Endüstri

Tıbbi Sağlık Robotları Salgın İçin Hazır

Tıbbi Sağlık Robotları Salgın İçin Hazır. Peki Sağlık Robotları salgın sırasında tıp uzmanlarına gerçekten yardımcı olabilir mi?

Tıpta Robot Teknolojisi

Sağlık sektöründe, mevcut tedavi kalitesini artırmak ve aynı zamanda insanlara geçmişte yapamayacakları görevleri yerine getirmelerine ya da işleri daha hızlı ve daha az hatayla yapmalarına yardımcı olmak için farklı robotik türleri kullanılmaktadır.

Tıpta Sağlık Robotları, tıp uzmanlarını dikkatlerini daha önemli sorumluluklardan uzaklaştıran temel faaliyetlerden uzaklaştırmanın yanı sıra tıbbi prosedürleri hastalar için güvenli ve daha ucuz hale getirerek yardımcı olur. Ayrıca küçük alanlarda hassas ameliyatlar gerçekleştirebilir ve tehlikeli materyalleri aktarabilirler.

Sağlık Robotları Tıpta Önemi

Koronavirüs salgını 2020 ‘nin başlarında tam teşekküllü bir salgına dönüşerek çok sayıda işletmenin kapanmasına neden olurken, robot üreticileri kendilerini benzeri görülmemiş bir durumda buldu. Birçoğunun siparişlerinde artış görüldü.

Robotların maskeye ihtiyacı yoktur, kolayca dezenfekte edilir ve tabii ki hastalanmazlar. Soruna yardımcı olmak için dünya çapında bir robot ordusu dağıtıldı. Hastalar izleniyor, klinikler sterilize ediliyor, malzemeler yapılıyor ve acil sağlık personeli virüslere maruz kalmamaları hedefleniyor.

Tüm robotlar bağımsız değildir; gerçekte, birçoğu doğrudan insan yönetimine ihtiyaç duyar ve temel, rutin görevlerle sınırlıdır.

Sağlık Otomasyonu ve Tıbbi Sağlık Robotları

Araştırmacılar, koronavirüs salgınının sağlıkta otomasyonunda beklenmedik yeniliklere nasıl yol açtığı tartışırken, aynı zamanda sağlık hizmetleri ortamlarında robotik sistemlerin konuşlandırılmasındaki darboğazları ortaya çıkarıyor.

Robotların hissetme, dokunma ve karar verme yeteneklerini geliştirmek gibi insan-robot etkileşimindeki ilerlemelerin, yarının robotlarının hastanelerin bir sonraki pandeminin önüne geçmesine yardımcı olup olmayacağını belirleyeceğini iddia ediyorlar.

Ayrıca COVID-19 sırasında robotların hasta bakımı ve güvenliğini büyük ölçüde artırdığı üç yolu tanımlandığı belirtildi. Enfekte hastalar ve bakım sağlayıcılar arasındaki teması en aza indirmek, KKD ihtiyacını azaltmak ve sağlayıcılara odaklanmaları için daha fazla zaman vermek gibi kritik görevler.

Sağlık Robotları gelecekteki bulaşıcı hastalık krizleri için uyarlanabilir ve güvenilir robotlar geliştirmek için teknolojilerden nasıl yararlanılabileceğini hakkında araştırmalara hız verilebilir.

Gelecekteki Salgın Durumlarda Tıbbi Robotlar

Salgın mevcut robotların benimsenmesini ve yeni nişlere adaptasyonu hızlandıracak. Ancak aynı zamanda yeni robotlara da ihtiyaç olabilir. Laboratuvar ve tedarik zinciri otomasyonu gözden kaçan bir fırsat olarak ortaya çıkıyor.

Küçük bir laboratuvar kümesine ve özel eğitimli çalışanlara dayanan yavaş COVID-19 test sürecini otomatikleştirmek, şu anda yaşanan gecikmelerin bir kısmını ortadan kaldıracaktır.

Sağlık Otomasyonunda şu anda kullanılan göz kamaştırıcı dezenfekte robotları gibi, değerli bir uygulama var. Bir sonraki pandemi geldiğinde daha fazla tıbbi robot, ön saflardaki sağlık çalışanları ile yan yana çalışmaya hazır olacak.

Yapay Cilt, Robotları İnsansı Dokunuşlara Yaklaştırıyor makalemizi okumak için Devam edin…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu