Bilişim

RISC-V Komut Seti (VISC) Mimarisi Nedir? FPGA ve ASIC SoC ‘ler

RISC-V Komut Seti (VISC) Mimarisi Nedir? FPGA ve ASIC SoC ‘ler. Red Semiconductor tarafından geliştirilen VISC Mimarisi, yapay zeka özerkliğini, kriptografiyi ve diğer yapay zeka uygulamalarını hedefliyor.

VISC: Yapay Zeka Verimliliği İçin RISC-V Mimarisi

Red Semiconductor, RISC-V için Çok Yönlü İçsel Yapılandırılmış Bilgi İşlem (VISC) mimarisinin kullanılabilirliğini duyurdu. VISC, karmaşık algoritmaları hızlandıran ve uç bilişimde yapay zeka işlemlerini iyileştirmek için paralel işleme ekleyen RISC-V IP‘nin bir uzantısıdır.

RISC-V ‘nin güçlü değer noktalarından biri, standart dahilinde mümkün olan özelleştirme miktarıdır. Red Semiconductor, lisanslanabilir, yüksek performanslı bir mimari geliştirmek için bu özelliğin avantajından yararlandı. VISC komut seti mimarisi (ISA), açık kaynaklı RISC-V’ye uç yapay zeka, özerklik ve şifreleme yetenekleri ekler.

Kod, FPGA ve ASIC SoC’ler için optimize edilmiştir.

VISC Nedir?

VISC, RISC-V işlemci yongası içine yerleştirilmiş bir vektör işleme motorudur. Kökenleri açık kaynaklı Libre-SOC’ye dayanmaktadır. Libra-SOC, genellikle GPU’lar için ayrılmış karmaşık algoritmaları mikro denetleyicilere ve küçük CPU tabanlı cihazlara getirmek için tasarlanmıştır.

Red Semiconductor, VISC’yi Libra-SOC ve açık kaynaklı CPU RISC-V mimarisi üzerine kurdu. Sonuç, RISC-V ile uyumlu ve vektör AI işleme uzantılarına sahip bir CPU çekirdeğidir.

Red Semiconductor, VISC’nin diğer küçük sistem/yüksek hesaplama gerektiren işleme cihazlarından daha yüksek performans gösterdiğini ve daha az güç harcadığını iddia ediyor. Algoritmaları paralel işleme için optimize edilmiş bloklara ayırmak için donanım öğelerini kullanarak performansı artırır.

VISC RISC-V işlemcilerinin, genellikle yapay zeka ve makine öğreniminde ve kriptografi ve codec’ler gibi diğer oldukça karmaşık matematik işlemlerinde kullanılan algoritmalarda 100 kata kadar verimlilik sağladığı iddia ediliyor.

Güç tüketimini azaltmak için tek sorunlu, çoklu yürütme mimarisine ve bellek açısından verimli 64×128 derin bayt erişimli kayıtlara dayanır. Sistem, algoritmaları, paralel işlemede sıklıkla ortaya çıkan senkronizasyon sorunları olmadan, paralel olarak yürütülebilecek daha küçük parçalara ayırır. Bunu yaparak, büyük hesaplamalar önemli ölçüde daha az zaman alabilir ve daha az güç kullanabilir.

SEE: Machine Learning Zor mu? Makine Öğrenimine Nereden Başlanır?

FPGA’lerde ve ASIC’lerde VISC

Geliştiriciler uzun bir süredir FPGA ve ASIC yongalarına CPU çekirdekleri eklediler ve Arm çekirdekleri en popüler olanlardan biri oldu. Bununla birlikte, Arm’a güvenen FPGA ve ASIC geliştiricileri, Arm ürününün piyasaya sürülme hızının insafına kalmıştır.

RISC-V açık kaynak ve uyarlanabilir olduğundan SoC tekliflerini daha hızlı geliştirmek isteyen geliştiriciler için popüler bir alternatiftir. Yapay zekanın dünyayı kasıp kavurmasıyla FPGA ve ASIC cihaz geliştiricileri sabırsızlanıyor ve Red Semiconductor da tam bu noktada devreye giriyor.

Red Semiconductor, hem RISC-V hem de AI çoğunluğuna katılmak için 2021’de piyasaya sürüldü. ChipStart Birleşik Krallık kuluçka merkezi tarafından desteklenen Red Semiconductor kurucuları, FPGA ve ASIC geliştiricileri için uç yapay zeka bilişimine ve daha esnek yapay zeka seçeneklerine olan ihtiyacın arttığını gördü. VISC onların cevabıdır.

VISC, RISC performansına ve esnekliğine ihtiyaç duyan FPGA’lere ve ASIC’lere hızlandırılmış yapay zeka yeteneği getiriyor. IP tasarımı olarak hem FPGA konfigürasyonuna eklenen yumuşak işlemci çekirdeği olarak hem de ASIC’de sert silikon olarak kullanılabilir. RISC-V’nin bir uzantısı olarak VISC, FPGA, ASIC ve SoC dünyalarına optimize edilmiş yapay zeka ve ağır iş matematik hesaplama yetenekleri getiriyor.

VISC Gerçek Dünyaya Doğru Gidiyor

2023 bulut tabanlı üretken yapay zekanın yılı olsaydı, 2024 uç yapay zekanın yılı olacak. Ancak bu teknoloji uzak cihazlarda daha fazla güç gerektirir. Arabaların, akıllı telefonların, tıbbi cihazların, endüstriyel kontrollerin ve sahadaki diğer ürünlerin, verileri buluta ve buluttan yönlendirmeye zaman ayırmadan işlemesi, yorumlaması, karar vermesi ve harekete geçmesi gerekiyor.

VISC, geliştiricilere, güç ve maliyet bütçeleri konusunda muhafazakar kalarak uç cihazlarına yüksek düzeyde yapay zeka optimizasyonlu RISC-V ekleme seçeneği sunar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu