İş Teknolojisi

GenAIoT Doğal Evrim | IoT, GenAI ve AIoT Entegrasyonu

GenAIoT Doğal Evrim | IoT, GenAI ve AIoT Entegrasyonu. Üretken yapay zeka ile Yapay Nesnelerin İnterneti‘nin (AIoT) kesişimini konu alan GenAIoT, 49.000 kişilik güçlü bir C-suite ağı olan The IoT Community tarafından tanıtıldı.

Üretken Yapay Zeka ile Yapay Nesnelerin İnterneti’nin (AIoT) Kesişimi

Yeni bir moda kelimenin doğuşunda orada olmak her zaman ilgi çekicidir. Bu örnekte, bu yeni terimin endüstriyel ve kurumsal IoT ‘yi operasyonel hale getirmek için bir kavram ve teknoloji şemsiyesinin kullanılmasına yardımcı olacağı umulmaktadır. SAS, ClearBlade, SoftServe ve Intellias topluluğun kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

Kuruluş, bu terimin başlatılmasının gerekçesini özetlemektedir. IoT Topluluğu, “IoT Topluluğu, GenAI ve AIoT entegrasyonunun, IoT cihazları aracılığıyla büyük miktarda veri toplanmasını kolaylaştırabileceğine inanıyor” dedi. “Bu veriler daha sonra Gen AI ve AIoT kullanılarak analiz edilip yorumlanıyor ve diğer makinelere veya kullanıcılara hızlı bir şekilde iletilebilen değerli bilgiler sağlanarak sorunların daha hızlı ve daha verimli çözülmesine olanak sağlanıyor.

“Bu yenilikçi yaklaşım, her zamankinden daha zamanında içgörüler sağlayarak sorun çözme sürecinde devrim yaratma potansiyeline sahip.”

Bu bakış açısı, ‘bu yeni alandaki fırsatları belirlemek’ amacıyla Barselona’daki MWC etkinliğine yapılan ziyaretin ardından desteklendi. IoT Topluluğu, 4,5 trilyon dolarlık (3,56 trilyon £) genel bir pazar fırsatı buldu. Bu, GenAI (1,3 trilyon dolar – 1,5 trilyon dolar), IoT (geleneksel IoT için 1,4 trilyon dolar ve AIoT için 600 milyar dolar) birleştirilerek ve GenAIoT‘nin üretim, tedarik zinciri, müşteri hizmetleri ve diğer endüstrilerde (1,2 trilyon dolar) dikey olarak uygulanması yoluyla sağlanıyor.

Bu rakamların incelemeye dayanması gerekse de IoT Topluluğu bu sonuca varan tek grup değil. Ohio Eyalet Üniversitesi ve Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacıların Ocak ayındaki bir makalesi de, yapay zeka tarafından oluşturulan veriler ile mobil ağlardan otonom araçlara ve robotiğe kadar IoT ile ilgili uygulama alanları arasındaki bağlantıyı araştırdı.

GenAIoT, Yapay Zeka ve IoT Arasında Doğal Bir Evrim

IoT’de Üretken Yapay Zeka ‘nın tam potansiyelinin farkına varılması ‘önemsiz’ olmasa da, araştırmacılar şu anda gerçekleşmekte olan ilginç dönüm noktalarına ve girişimlere dikkat çekti. Otonom araçlar alanında bunlardan biri, üretken görüş dili modellerinden oluşturulmuş, birçok hava koşuluna uygun otonom sürüş veri seti olan WEDGE ‘dir.

Bu, GenAIoT ve kurucu üyelerinin görüşleri ile örtüşmektedir. SoftServe çözüm ve danışmanlıktan sorumlu Başkan Yardımcısı Guy Merritt, “Yapay Zeka Kuşağının çalışması için verilere ve çoğu zaman bu IoT merkezli verilere ihtiyacı var” dedi. “Bu, çok sayıda endüstriyel sektörü etkileyen bir sonraki devrimi mümkün kılmak için yapay zeka ve IoT arasında doğal bir evrimdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu